Anasayfa » Serdar Atasoy ifadesini inkar etti
FETÖ'de Bugün

Serdar Atasoy ifadesini inkar etti

serdar-atasoy-ifadesi
Serdar Atasoy itirafları

Serdar Atasoy albay Yıldırım Güneş’in davasında tanık oldu

Serdar Atasoy, 27 Ocak 2021 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü operasyonla tutuklanan eski Tuğgeneral Atasoy, çıkartıldığı mahkemede itirafçı olmuştu. Serdar Atasoy ifadesini verirken örgütsel bağları ile ilgili de çarpıcı iddialarda bulunmuştu. 1996 yılında teğmen olduğunu ve rütbesini FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in taktığını itiraf etmişti. “Servet” kod ismini kullanan emekli tuğgeneral, sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hâkimliğince serbest bırakılmış, ardından hakkında 32,5 yıla kadar hapis ve 130 bin 999 TL adli para cezası istemiyle dava açılmıştı. Atasoy, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ üyeliği suçundan yargılanmasına devam edilen eski albay Yıldırım Güneş’in davasında tanık olarak dinlendi.

Serdar Atasoy ifadesini değiştirdi: “Örgütsel olarak tanımıyorum kendisini”

Serdar Atasoy, emniyete verdiği ifadesinde, Yıldırım Güneş’in örgüt mensubu olduğuna dair itiraflarda bulunmuştu. Mahkemeye başkanlık eden Mustafa Kemal Çatak, Atasoy’un ifadelerini hatırlatarak bu konuda bildiklerini aktarmasını istedi. Atasoy, sanık Güneş’i Harp Okulundan tanıdığını ve Harp Akademisinde iki yıl boyunca birlikte eğitim aldıklarını anlattı. Ardından daha önce vermiş olduğu ifadeleriyle çelişerek; “Daha sonra görev nedeniyle Yıldırım Güneş’i gördüğüm oldu. Ancak örgütsel olarak tanımıyorum kendisini.” dedi. Bu ifadenin üzerine Mahkeme Başkanı Çatak, Atasoy’un Güneş için “Bu şahıs benim devre arkadaşımdır. Kurmaylık sınavı sonrasında akademiye birlikte gittiğim kişidir. Bu şahıs da örgütten idi.” dediği ifadesini hatırlattı. Ancak Atasoy, itiraf içeren ifadesinin baskıyla alındığını iddia ederek, Güneş ile örgütsel bir ilişkisinin olduğuna dair beyanda bulunmadığını söyledi. Daha sonra; “Yıllar önce örgütle temasımı kesmiş bir insanım. Zaten o zaman örgüt olduğunu bilseydim böyle bir yapı içerisinde olmazdım.” dedi. Atasoy’un önceki beyanlarını inkar ettiğine ilişkin duruşma zaptı tutularak yargılandığı Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Serdar Atasoy kimdir ?

Yüksek Askeri Şura kararıyla 30 Ağustos 2020 tarihinde tuğgeneralliğe terfi eden Atasoy, daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atanmıştı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kendisi hakkında uyarı yazısı göndermesi üzerine pasif göreve çekilmiş ve bir süre sonra emekliliğini istemişti. Serdar Atasoy ifadesini verirken, örgütle 1988 yılında Cansun Sarıyıldız aracılığıyla tanıştığını Yavuz kod adlı bir mahrem imamın yönlendirmesiyle Harp Okulu sınavlarına hazırlandığını söylemişti. Sınav sorularının kendisine verildiğini, 1995-1996 yıllarında Tuzla Piyade Okulu’nda eğitim aldığı süreçte Altunizade’deki dershanenin en üst katında Fethullah Gülen’in elini öptüğünü ve Gülen’in kendisine teğmen rütbesini taktığını itiraf etmişti. Hakkında hazırlanan iddianamede, 2006-2014 yılları arasında görev yaptığı Kars, İstanbul ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde örgütün 4 farklı mahrem imamıyla ankesörlü telefon üzerinden irtibat sağladığı yer almıştı. Ayrıca Atasoy’un “patates hat” olarak bilinen operasyonel telefonlarının 23 kez ortak baz sinyali verdiği tespit edilmişti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

Kategoriler