Anasayfa » FETÖ ve HDP İlişkisi
FETÖ ve Siyaset

FETÖ ve HDP İlişkisi

Fethullah Gülen’in ırkçılığa varan bir Kürt düşmanlığı beslediğini, gerek söylemlerinde gerekse örgütünün icraatlarında görmek mümkün. Ancak yıllar içerisinde değişen konjonktürle beraber, özellikle gezi olayları ve 17 Aralık darbe girişimiyle birlikte, FETÖ uzun süredir izlediği ırkçı, hatta faşizme varan stratejiden vazgeçmiş ve HDP ile yakınlaşmaya başladı. Medya ve sivil toplum alanındaki unsurlarından yararlanarak, HDP'ye yönelik algı çalışması yapan FETÖ, terör örgütünün siyasi uzantısına destek vererek Türkiye’ye çok ağır ihanet etti.

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in faşizme varabilecek ırkçı yaklaşımına rağmen, özellikle 2013 sonrası dönemde FETÖ yaptığı yayınlarda birçok HDP’li isme yer verdi. FETÖ’nün lehine yazılar kaleme alanlar açıkça HDP’ye oy verme çağrısında bulundu ve tabanına adeta HDP’nin desteklenmesini riayet edilmesi gereken bir şart olarak sundu. Başka birçok kanaldan gerçekleştirmeye çalıştığı Türkiye’yi dönüştürme projesinin bir unsuru olarak da HDP’yi görmüştü.

Fethullah Gülen’in ırkçılığa varan bir Kürt düşmanlığı beslediğini, gerek söylemlerinde gerekse örgütünün icraatlarında görmek mümkün. FETÖ elebaşının Kürt düşmanlığı, Kürt olduğu için Said-i Nursi’den uzak durduğunu dile getirmeye kadar varmıştır. Fethullah Gülen’in, sadece bir Kürt olduğu için Said Nursî’yi ziyarete gitmediğini dile getirdiği de bilinmektedir. Özellikle son dönemlerde FETÖ elebaşının Risale-i Nur’da tahrifat yapmak suretiyle, Said-i Nursi’nin kendisini Kürt olarak tanımladığı bölümler çıkarması da oldukça tepki toplamıştır. Samanyolu TV’de yayınlanan Tek Türkiye ve Şefkat Tepe gibi dizilerin adeta Kürtleri hedef alan birer propaganda girişimlerine dönüşmesi, FETÖ’nün Kürtlük olgusuna ilişkin alerjisi olduğunun bir diğer göstergesidir. FETÖ’nün çözüm sürecine karşı yürüttüğü yazılı ve görsel karşı-propaganda çalışmaları da bu dönemde hafızlarda yer etmiştir. FETÖ, Zaman gazetesi ve STV aracılığıyla kamuoyunun çözüm sürecine verdiği desteği bozmaya gayret etmiştir. Tüm bunlar FETÖ’nün Kürt düşmanlığını açığa çıkaran hamleler olarak değerlendirilmiştir. Hükümet tarafından başlatılan Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ne ve devamı niteliğinde olan çözüm sürecine karşı FETÖ’nün agresif bir refleks gösterdiği dönemde başlayan KCK operasyonları ile çok sayıda Kürt siyasetçi tutuklanmıştır. Bir yandan KCK davaları sürerken, diğer yandan demokratik açılım kapsamında hükümet tarafından reformlar yapılmıştır. Yine bu süreçte, bu kez MİT ile KCK arasında yapıldığı iddia edilen ‘Oslo Görüşmeleri’nin ses kaydının sızdırılması da önemli bir dönüm noktası olmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen, tutuklanan ve gözaltına alınan hakim ve savcıların KCK davalarına baktığı ortaya çıkmıştır. Oslo görüşmelerinin sızdırılmasında ise, gerek devlet gerekse KCK heyeti, FETÖ üyesi polisleri işaret etmiştir. FETÖ’nün toplum mühendisliği inşa etme arzusu, Türkiye’nin terör sorunu çözebilmesine engel olmuştur. Değişen konjonktürle beraber, özellikle gezi olayları ve 17 Aralık darbe girişimiyle birlikte, FETÖ uzun süredir izlediği ırkçı, hatta faşizme varan stratejiden vazgeçmiş ve HDP ile yakınlaşmaya başlamıştır. Medya ve sivil toplum alanındaki unsurlarından yararlanarak, HDP’ye yönelik algı çalışması yapan FETÖ, terör örgütünün siyasi uzantısına destek vererek Türkiye’ye çok ağır ihanet etmiştir.

FETÖ’den BDP Adımı

BDP-HDP çizgisindeki Kürt hareketine uzun süre mesafeli gözüken FETÖ, 2013 yılının mayıs ayında BDP ile temas kurdu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme hazırlığı yaparken partiye bir mesaj ulaştı. FETÖ’ye yakın bir isim, ABD ziyareti sırasında Ahmet Türk ile görüşmek istediklerini iletti. FETÖ’den gelen bu teklifi değerlendirdiren BDP, Fethullah Gülen ile Pensilvanya’da görüşme gerçekleştirdi.

pensilvanya-ciftlik

Ruşen Çakır: Ahmet Türk ve Nazmi Gür Mayıs 2013’te ABD’de Fethullah Gülen’le görüştü.

Ruşen Çakır, 10 Aralık 2014 tarihinde Kürt siyasi hareketinden iki milletvekilinin Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ettiğini yazdı. O isimlerden biri dönemin bağımsız milletvekili ve DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, diğeri ise dönemin BDP Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür.  Görüşme, Mayıs 2013 tarihinde Pensilvanya’da gerçekleşti.

RUSEN CAKIR / FOTOGRAF MUHSIN AKGUN RADIKAL
Gazeteci Ruşen Çakır

FETÖ’cü Polisler HDP’yi Destekledi

Paralel-HDP işbirliği, 25 Aralık darbe iddianamesine girdi. Tapelerde, FETÖ terör örgütü üyesi bir başkomiser, bir polis memuruna “Gözünü kapat, bas HDP’ye, bir şey olmaz” telkininde bulunuyor. Paralel Yapı’nın 25 Aralık darbe girişimine ilişkin iddianamede, HDP ile FETÖ’nün ittifakı gözler önüne serildi. 7 Haziran seçimleri öncesinde İstanbul’dan bağımsız milletvekili adayı olan ancak daha sonra çekilen başkomiser Mehmet Akif Üner’in, Bingöl’de görev yapan bir polis memurunu HDP’ye oy vermesi için nasıl ikna ettiği dinleme kayıtlarına yansıdı. İddianameye giren tapede Üner, terör çekincesi nedeniyle HDP’ye oy vermek istemediğini söyleyen polis memuruna, FETÖ’nün “taktik oy” dediği stratejiyi anlatıp, “Ya işte ‘Selo Başkanın yapıcı konuşmalarına oy verdim’ diye avutacaksın kendini… Dostumun düşmanı dostumdur filan… Gözünü kapat, bas HDP’ye bir şey olmaz” diyor.

Ekrem Dumanlı İtiraf Etti

FETÖ’nün 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde HDP’yi desteklediği iddiasını, FETÖ’nün önde gelen isimlerinden Ekrem Dumanlı da doğruladı. Dumanlı, Ahmet Hakan’ın “Hükümetle kavganın ardından yapılan her seçimde AK Parti, oyunu korudu. Sizin tabanda pek gücünüz yok galiba” sorusuna verdiği yanıtta,  “Benim gördüğüm şu: Cemaate sempati duyan insanlar Güneydoğu’da HDP’ye verdi” dedi.

121120141409599581638_2
Gazeteci Ahmet Hakan ve eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı

FETÖ’den 1 Kasım Seçimleri Manipülasyonu

7 Haziran seçimlerinde oyların sayılmasının hemen ardından HDP’yi yükseltmeye başlayan Paralel yapının haber ajansı Cihan 1 Kasım seçimlerinden bir gün önce skandal bir olaya imza attı. Seçim öncesinde HDP’ye açık bir destek verdiğini esirgemeyen paralel yapının ajansı uzun süreli propaganda haberlerinin aksine seçimlerden bir gün önce seçim sonuçlarını paylaştı. Seçim öncesi yaptığı yayınlarıyla HDP’ye açık destek veren ve algı operasyonlarıyla HDP propagandası yapan paralel ajans bu sefer de seçim sonuçlarını bir gün önceden bildirerek skandal olaylarına bir yenisini daha ekledi.

Seçimlere şaibe karışacağı yönünde yalan haberleriyle uzun süredir kara propaganda yapan ajans ‘1 Kasım 2015 milletvekili seçim sonuçları/ Adıyaman’ başlığıyla sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulunurken, bu paylaşımı sayfasından bir süre sonra kaldırıldı.

cihandan_1_gun_onceden_skandal_secim_sonucu_1446330613_3345

Ekrem Dumanlı – Gülten Kışanak Görüşmesi

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın Diyarbakır’a giderek HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile yaptığı görüşmenin ardından paralelin HDP’ye barajı geçmesi için medya desteği çıktı. Görüşmede FETÖ’nün Pensilvanya’daki elebaşı Gülen’in talimatıyla Dumanlı’nın, Kışanak’a medya desteği vereceklerini söylediği öğrenildi.

290420151104246394985

Demirtaş’tan FETÖ Medyasına Destek Ziyareti

Bugün gazetesi ile Kanaltürk’e destek ziyaretinde bulunan Selahattin Demirtaş, FETÖ’ye haksızlık yapıldığını savundu. Demirtaş’a HDP Milletvekilleri Garo Paylan ve Mithat Sancar da eşlik etti.

demirtas-bugun

Demirtaş, İpek Medya Grubu ile dayanışma için geldiğini canlı yayında açıkladı.

demirtas-bugun

Ruşen Çakır: Fethullah Gülen HDP’yi Destekliyor

Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır 2 Şubat 2015 tarihli yazısında, FETÖ’nün AK Parti’yi frenleyecek tek güç olarak HDP’yi gördüğünü ve bu sebeple HDP’yi desteklediğini söyledi.

haberturk_rusen_cakir_in_isine_son_verdi_h61405_00c40

Nazlı Ilıcak: Oyum HDP’ye

Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, 11 Eylül 2015 tarihli yazısında oyunu HDP’ye vereceğini açıkladı: “Bu kadar erken söylenir mi bilemiyorum ama gerekçeleriyle birlikte, önümüzdeki seçimlerde kime oy vereceğimi açıklıyorum: Selahattin Demirtaş için oy kullanacağım.”

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-03-23 08:14:06Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
Nazlı Ilıcak

FETÖ’cü Akademisyen: HDP’ye Oy Vermeyenleri Anlamıyorum

Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Salim Savaş Genç sosyal medya hesabından HDP’ye verilmeyen her oy AKP’ye gidiyor” açıklamasında bulundu.

2016-07-25 00_50_34-savasgenc elim gitmez diyenleri - Twitter Araması

Şahin Alpay HDP’ye Çalıştı

Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın gündeminde HDP vardı. Alpay, tek çarenin HDP olduğunu yazdı.

Şahin Alpay bir başka yazısında da “Erdoğan’a hayır, Demirtaş’a evet” ifadelerini kullandı.

FETÖ ile HDP Omuz Omuza Verdi

FETÖ tarafından bu yıl 34.’sü düzenlenen Abant Platformu toplantısı dün yapıldı. Katılımcılar toplantıda Türkiye’yi demokrasinin karşısında bir sorun olarak niteledi. FETÖ mensuplarının organize ettiği toplantıya çok sayıda HDP’li isim ve PKK bildirgelerine destek veren kişilerin de katılması dikkatlerden kaçmadı.

34. Abant Platformu Toplantisi Demokrasinin Turkiye Sorunu basligiyla Bolu Gazelle Otel'de basladi. 30 Ocak 2016 / Mehmet Yaman
Abant Platformu’ndan bir kare

Kaynaklar:

ODATV – HDP Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le görüştü

Star – Ekrem Dumanlı’dan HDP itirafı

Sabah – Ekrem Dumanlı’nın Diyarbakır ziyareti

Yenişafak – FETÖ’nün akıl hocası: Huzur HDP’de!

İnternet Haber – FETÖ HDP’yi destekliyor çünkü…

Cumhuriyet – Nazlı Ilıcak: Oyumu HDP’ye vereceğim

A Haber – HDP’nin FETÖ İlişkisi

Kategoriler