Anasayfa » Reyhanlı Saldırısı
Cinayetler

Reyhanlı Saldırısı

11 Mayıs 2013 günü Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 adet bomba yüklü araç patladı. Toplam 52 kişi öldü, 146 kişi ise yaralandı. FETÖ'cü savcı Özcan Şişman MİT'in kendisine ulaştırdığı istihbarata rağmen saldırıyı önlemedi.

11 Mayıs 2013 günü Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2 adet bomba yüklü araç patladı. Toplam 52 kişi öldü, 146 kişi ise yaralandı. FETÖ’cü savcı Özcan Şişman MİT’in kendisine ulaştırdığı istihbarata rağmen saldırıyı önlemedi.

Reyhanlı Saldırısı, 10 Ekim 2015’de Ankara’da gerçekleşen terör saldırısından sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ikinci terör saldırısıdır. Saldırılar 11 Mayıs 2013 tarihinde, saat 13:37’de ve 13:40’da Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşti. İlk patlama belediye önünde, ikinci patlama ise PTT binası yakınında meydana geldi. Sivillerin yoğun bulunduğu bu iki bölgede patlayan bombalar sonucu 52 sivil yurttaş yaşamını yitirirken 146 sivil yurttaş ise yaralandı.

r2
Bombalı saldırının gerçekleştiği alan.

Saldırıyla ilgili soruşturma sırasında MİT’in saldırıyı gerçekleştiren araçlarla ilgili daha önce bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. 23 Nisan 2013 tarihli MİT raporunda Suriye Rakka’da 3 araca bomba yüklendiği ve Türkiye’de saldırı planladıkları belirtilmiş. Raporda saldırının tam olarak ne zaman gerçekleşeceği tespit edilememiş. Bu üç araçtan ikisi Reyhanlı Saldırısını gerçekleştiren araçlar.

 

r6

Soruşturma sırasında ortaya çıkan bir başka bilgi ise, ilçe genelindeki 73 MOBESE kamerasının hiç birinin çalışmıyor olması. Bu bilgiler, gerçekleşen terör saldırısında ihmalden öte bir işbirliğinin olduğunu gözler önüne seriyordu.

r4

Soruşturmanın ilerleyen safhasında 1 Ocak 2014’te MİT’e ait yardım TIR’larını durduran ve bu nedenle hakkında soruşturma açılıp tutuklanan FETÖ’cü savcı Özcan Şişman’ın Reyhanlı katliamı sırasında da MİT’ten saldırının istihbaratını aldığı ancak emniyet teşkilatını harekete geçirmediği ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcının ortaya çıkardığı ve savcı Şişman’ın Can Dündar’a gönderdiği mektupta MİT’ten istihbaratı aldığını bizzat kendisi itiraf etti. Savcı Şişman Can Dündar’a yazdığı mektupta, “Soruşturma sürerken Reyhanlı saldırısından üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT’ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. İşimize karışmamalarını söyledim.” ifadelerine yer verdi.

r7
FETÖ’cü Savcı Özcan Şişman

Şişman, Can Dündar’a süreci açıklayan bir mektup gönderdi. Mektupta saldırıya ilişkin görüşmelerin teknik takip sırasında elde edildiğini itiraf etti. Mektup şu şekilde devam ediyordu: “Ancak fiiliyata geçildiğine dair tespit yapılamadı. MİT yetkilileri birkaç kez operasyon yapsanız diye teklifte bulundular. Yeterli delil olmadığını, engellemeye yönelik MİT’in de yetkileri bulunduğunu, gelen bilgileri polisle paylaşmalarını, işimize karışmamalarını söyledim” ifadelerini kullandı. Yani bombacılar dinlendiğine, hatta MİT’in “operasyon yapın” ısrarına rağmen FETÖ’cü savcı Şişman harekete geçmemiş ve MİT’e “işimize karışmayın” demişti.

r4

FETÖ’cü savcı tarafından istihbaratı gizlenen ve gerçekleşmesine yardım edilen saldırının yurt dışı ayağını ise Suriye BAAS Rejimi ile ittifak halinde savaşan bir terör örgütü olan THKP-C (Acilciler) oluşturuyor. Örgütün lideri elebaşı Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranıyor.

r5
Terör örgütü elebaşı Mihraç Ural

Kaynaklar:

Star – Reyhanlı’nın faili FETÖ

Hürriyet – MİT uyarmış

YeniŞafak – TIR savcısından Reyhanlı itirafı

CNN – Reyhanlı davasında MİT-Emniyet-Savcılık çekişmesi

Kategoriler