Anasayfa » AK Parti’deki Tuzlukçular
FETÖ ve Siyaset

AK Parti’deki Tuzlukçular

FETÖ, 12 Eylül 2010 referandumuna kadar AK Parti hükümetleriyle uyumlu gözükerek, bir numaralı gündem olarak devlet içindeki kadrolarının sayısını arttırmayı ve devletin kaynaklarından yararlanmayı hedefledi. 2010 anayasa değişikliğini ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ele geçirmek için kaçırlmayacak bir fırsat olarak gördü. FETÖ'nün ihanet girişimlerinde AK Parti içine sızdırdığı kadroların da büyük desteği oldu. İD

2005 yılına kadar AK Parti’nin bir biçimde tasfiye edileceğini düşünen ve bundan dolayı kendisine mesafeli bir tavır takınan FETÖ, özellikle 2010 yılından sonra AK Parti’ye sızmaya başladı.  2010 anayasa değişikliğini ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmek için kaçırlmayacak bir fırsat olarak gördü. Emniyette ve bürokraside inisiyatifi çoktan eline alan FETÖ, referandum sonrası bir taraftan da HSYK üzerinden yargıyı kontrolüne aldı.

FETÖ 28 Şubat’ın mimarlarından olmasına rağmen, mağduruymuş rolünü oldukça iyi oynadı. Sergilediği ’28 Şubat mağduru’ görüntüsü sayesinde AK Parti’ye kolayca sızan FETÖ, gücünü arttırmak için müthiş bir alan yakaladı. 12 Eylül 2010 referandumuna kadar AK Parti hükümetleriyle uyumlu gözükerek, bir numaralı gündem olarak devlet içindeki kadrolarının sayısını arttırmayı ve devletin kaynaklarından yararlanmayı hedefledi. Diğer yandan Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davalar üzerinden de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çok sayıda tasfiye yapmak suretiyle orduya da hakim olmaya çalıştı. Yine bu süreçte ele geçiremediği tek kurum olarak gördüğü Milli İstihbarat Teşkilatı’nı hedefe oturttu, kurumun ve müsteşarın itibarını hedef aldı. Oynanan kirli oyunu ve ihaneti gören Erdoğan, geri adım atmadı. Devlet içine sızan yapıyı uzaklaştırmak için tedbirler aldı. Devlet içindeki kadrolarına ve arkasındaki uluslararası desteğe güvenen FETÖ, emniyet ve yargı bürokrasisi eliyle 17 Aralık’ta hükümeti düşürme teşebbüsünde bulundu. Bu girişim başarısızlıkla neticelenince, bu kez TSK içine sızdırdığı kripto askerler ile 15 Temmuz darbe girişiminde bulundu. Ancak milli irade bir kez daha darbe girişimini püskürttü ve Türkiye müthiş bir geri dönüş hikayesi yazdı. Elbette ki, FETÖ’nün ihanet girişimlerinde AK Parti içine sızdırdığı kadroların da büyük desteği oldu. Türkiye, FETÖ’nün belli bir plan dahilinde AK Parti içine yerleştirdiği ve örgütü koruma, kollama ve büyütme görevi verdiği isimlerle henüz hesaplaşmadı.

FETÖ’nün Alnından Öpen İdris Naim Şahin

AK Parti’den istifa eden İdris Naim Şahin, FETÖ hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundu. Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) düzenlediği panelde konuşan eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Ben ‘paralel’ denen yapıyı, yalnızlığa, yolsuzluğa, eşitsizliğe, cehalete, zulme, bölünmeye karşı tutum ve davranışlarından dolayı alnından öpüyorum, kutluyorum.

idris-naim-sahin-dinleme-cihazini-koyan-ve-6716418_x_3061_o
İdris Naim Şahin

FETÖ Sadece İdris Naim Şahin’i Dinlememiş

Erdoğan, Davutoğlu ve bakanlar dahil 101 kişiyi dinleyen 29 şüpheli için 12 ilde soruşturma başlatıldı. Dinlenenler listesinde bir tek dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in olmadığı görüldü. FETÖ’ye yakın dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in iste dinlenen isimler listesinde bulunmayan tek bakan olması dikkat çekti.

 

İdris Naim Şahin Erdoğan’ı Dinleyenleri Korudu

İdris Naim Şahin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ı dinleyen FETÖ mensuplarını korumak için MİT’i hedef gösterdi. Dinleme cihazını koyan ve bulanların aynı kişiler olduğunu savunan Şahin, “Böceği bulan ekipte yer alan MİT yöneticisi, Başbakanlık müfettişlerine verdiği ifadede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kendisini arayarak, Başbakanlık’tan aranacağını ve gereğinin yapılması yönünde talimat verdiğini, yaklaşık 20 gün beklemelerinin ardından Başbakanlık’a giderek, aynı gün böcekleri bulduklarını belirtmiştir” dedi.

İdris Naim Şahin Yine MİT’i Suçladı

İdris Naim Şahin, FETÖ’nün ele geçiremediği MİT’i hedef almaya sürdürdü. Şahin, 2009’da İstanbul Küçükçekmece’de lise öğrencisi Serap Eser’in İETT otobüsünde yanarak yaşamını yitirmesine neden olan molotof kokteylini atan kişinin MİT elemanı olduğunu iddia etti. Şahin’in olayın gerçekleştiği dönemde AK Parti Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili olmasına rağmen konuyla ilgili açıklama yapmaması, olayın üzerinden 6 sene geçtikten sonra MİT’i suçlaması dikkat çekti.

Talimatları İdris Naim Şahin Vermiş

İzmir merkezli gerçekleştirilen FETÖ’ye yönelik operasyonda, mülkiye müfettişleri “Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma davası”nda delil olarak sunulan, ancak daha sonraki teftişle gizli bilgi ve belge olmadığı ortaya çıkan dosyalarla ilgili “gizli belge” kararını, dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in oluruyla aldıklarını söyledi.

İdris Naim Şahin FETÖ’yü Anmadan Darbeyi Kınadı

Hain darbe girişiminin ardından, FETÖ’ye yıllarca hizmet edenlerin maskeleri de düşüyor. FETÖ’nün AK Parti’ye sızdırdığı isim olan İdris Naim Şahin darbeyi lanetlese de, Fethullahçı Terör Örgütü’nden (FETÖ) hiçbir şekilde bahsetmemesi tepki topladı.

İdris Naim Şahin ve Akın Öztürk Aynı Listede

FETÖ’nün darbe girişimi nedeniyle tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, “Uludere’de 34 kişinin savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürülmesi” ve “darbeye teşebbüs” suçlarından yargılanması talep edildi.

idris-naim-sahin-akin-ozturk
İdris Naim Şahin ve Akın Öztürk

Arınç’ın Damadı Sonuna Kadar Paralelmiş

Melih Gökçek, Bülent Arınç’ın damadının FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Bunun üzerine Arınç’ın damadı Ekrem Yeter sosyal medya üzerinden açıklama yaptı ve şunları “Bana ve eşime paralel demişsin, eğer paralelden kastın vatana millete ve insanlığa hizmet edenlere alkış tutmaksa evet biz sonuna kadar paraleliz” dedi.

arincin_damadi_da_tartismaya_katildiey_gokcek_1427210311_1159
Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter

Arınç’tan FETÖ Operasyonuna Bomba Tepki

Bülent Arınç, Manisa’daki bazı sivil toplum örgütlerine ‘paralel yapı’ iddiasıyla yapılan baskın ve aramalara tepki gösterdi.

Bülent Arınç, özellikle Manisa’daki bazı sivil toplum örgütlerine ‘paralel yapı’ iddiasıyla yapılan baskın ve aramalara tepki göstererek, “Ben şimdi Manisa’ya oy verin diyeceğim, dedim de zaten. Bana demezler mi, ‘Biz seni tanıyoruz, seviyoruz. Ama sen de bizim sevdiğimiz adamları basıyorsun. Örgütçü gibi emniyet müdürü şöyle yapıyor, böyle yapıyor’. O zaman ben ne diyeceğim” dedi.

bulent-arinc
Bülent Arınç

Arınç: FETÖ’nün Avukatlığını Yapasım Geliyor

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Fetullahçı ağzıyla konuştu. Arınç’ın FETÖ ile mücadeleye yönelik sarf ettiği, “Paralel ile mücadele kapsamında açılan o kadar çok dava var ki üstüme cübbeyi tekrar geçirmek istiyorum” ifadeleri büyük tepki topladı.

arinc

Arınç’ın Kayınbiraderi Açığa Alındı

Manisa’nın tek değişmeyen müdürü olarak bilinen ve 14 yıldır önce sağlık müdürlüğü sonrasında halk sağlığı müdürlüğü görevlerinde bulunan Dr. Ziya Tay, FETÖ operasyonu çerçevesinde Manisa Valiliği tarafından açığa alındı. TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın kayınbiraderi olan Ziya Tay, seçimlerde AK Parti’den Manisa milletvekili aday adayı olmuş, ancak sıralamaya alınmamıştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sürdürülen FETÖ soruşturmaları kapsamında TBMM eski Başkanı ve eski Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın kayınbiraderi olan Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, sabah saatlerinde açığa alındı.

manisa-ziya-tayjpgGtxps5t1
Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay

Bana Ahmak Diyebilirsiniz

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak Twitter üzerinden değerledirmelerde bulundu. 5 bölümlük bir video halinde yapılan açıklamada Arınç, “Silahlı terör örgütünün Fethullahçı olduğunu o gece öğrendim, bana ahmak diyebilirsiniz” dedi.

Hakan Şükür’ün İstifa Metnini FETÖ’cü Yazdı

AK Parti’den istifa eden Hakan Şükür, istifanı uzun bir metinle açıkladı. İstifa gerekçesini anlatan metne ilişkin gazetelere yansıyan haberlerde Şükür, “6 gündür hasta olduğum için yatıyordum ve bu sürede düşünme fırsatı buldum. Sonuçta yarım saatte kaleme aldım.” ifadesini kullandı. Ancak Hakan Şükür’ün istifa metnini, FETÖ’nün yayın organlarından Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Aslan’ın yazdığı öğrenildi.

adem-yavuz-arslan
Adem Yavuz Arslan

Şükür: Gülen’le Görüşüp İstifa Ettim

AK Parti ‘den istifası sonrası konuşan Hakan Şükür, futboldan sonra en iyi bildiği konunun dershaneler olduğunu söyledi. Ayrıca Şükür istifa etmeden önce FETÖ elebaşı Gülen’le de birkaç kez görüştüğünü ve sonrasında ayrılma kararı aldığını belirtti.

hakan-sukur
Hakan Şükür

Hakan Şükür’den FETÖ Nöbeti

Sosyal medyada, aralarında Zaman, Bugün ve STV çalışanlarının da bulunduğu 150’si gazeteci 400 kişiye operasyon yapılacağı söylentisi FETÖ’yü hareketlendirdi. Zaman Gazetesi yazarları gazeteye akın ederken Milletvekili Hakan Şükür de nöbete katıldı.

hakansukur

İdris Bal Zaman’a Destek Oldu

Emniyet güçlerince FETÖ üyesi gazetecilere ve Zaman gazetesine operasyon düzenlendi. AK Parti’den istifa ettikten sonra kendi partisini kuran İdris Bal da FETÖ’ye destek olmak için Zaman gazetesine geldi.

b4yyp8qimaagvjo
Eski AK Parti Milletvekili İdris Bal

İdris Bal’dan FETÖ’cü Polislere Ziyaret

Gözaltına alınan FETÖ’cü polis müdürlerine destek vermek için İstanbul Adliye’sine gelen İdris Bal, “Gözaltındaki polislerin gözaltı süreleri bitmesine rağmen tutulmaya devam ediliyorlar. Hürriyeti tahdit suçu işleniyor” ifadesini kullandı.

25358503

FETÖ İddianamesinde Arınç ve Çelik Var

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı ve 143 polis hakkında hazırlanan iddianamede, eski hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, FETÖ mensuplarından İlhan İşbilen’le buluştuğu ifade edildi. Buluşmanın nedeni olarak ise ‘AKP’de FETÖ’ye karşı çıkanları” masaya yatırmak olduğu iddia edildi.

arınç-çelik
Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik FETÖ’ye Çok Yakındı

Geçmişte Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Latif Erdoğan, bir televizyon kanalında bakan seviyesindeki kişilerden FETÖ ile bağlantılı kişilerin sorulması üzerine, Hüseyin Çelik’in zamanında FETÖ ile çok yakın ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.

latif-erdogan
Latif Erdoğan

Hüseyin Çelik’ten Kayyum Kararına Olay Tepki

AK Partili Hüseyin Çelik, FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesi hakkında verilen kayyum kararı ile ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Çelik, Kur’an’dan örnek vererek alınan kararın hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

huseyin-celikjpg

Hüseyin Çelik’ten FETÖ Eleştirisi

FETÖ operasyonlarına tepki gösteren Hüseyin Çelik “Bir suç delili bulduysanız hukuk çerçevesinde bu insanları yargılayın. Kanuna göre kayyum, hissedar yönetici gibi davranamaz. Allah aşkına böyle mi yapılıyor? Şu andaki görüntü bir gasp görüntüsüdür” dedi.

Zaman’dan Hüseyin Çelik’e Jet Destek

Hüseyin Çelik’in Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamalara FETÖ’nün Zaman gazetesinden destek geldi. Gazetenin yazarı Mümtaz’er Türköne, yazı günü olmamasına rağmen gazetenin internet sitesine Çelik’e destek veren bir analiz kaleme aldı.

4 Eski Bakana FETÖ Soruşturması

İstanbul Barosu avukatlarından Burak Bekiroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak eski bakanlar Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” suç duyurusunda bulundu.
Dilekçesi savcılık tarafından kabul edilen avukat Bekiroğlu, 4 bakanın FETÖ ile irtibatının olup olmadığıyla ilgili ayrıntılı soruşturma yapılmasını ve haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulmasını talep etti.

eski-bakanlar

Kaynaklar:

Haberler – FETÖ’nün Alnından Öpen İdris Naim Şahin

Ensonhaber – FETÖ Sadece İdris Naim Şahin’i Dinlememiş

Milliyet- İdris Naim Şahin Erdoğan’ı Dinleyenleri Korudu

Akşam – Talimatları İdris Naim Şahin Vermiş

Türkiye – İdris Naim Şahin FETÖ’yü Anmadan Darbeyi Kınadı

Takvim – İdris Naim Şahin ve Akın Öztürk Aynı Listede

İnternet Haber – Arınç’ın Damadı Sonuna Kadar Paralelmiş

Güneş: FETÖ’nün Avukatlığını Yapasım Geliyor

ODATV – Hakan Şükür’ün İstifa Metnini FETÖ’cü Yazdı

İnternet Haber – Hakan Şükür’den FETÖ Nöbeti

ODATV – İdris Bal Zaman’a Destek Oldu

İnternet Haber – İdris Bal’dan FETÖ’cü Polislere Ziyaret

Radikal – FETÖ İddianamesinde Arınç ve Çelik Var

İnternet Haber – Hüseyin Çelik’ten Kayyum Kararına Olay Tepki

Sözcü – Hüseyin Çelik’ten FETÖ Eleştirisi

Milat – Zaman’dan Hüseyin Çelik’e Jet Destek

Hürriyet – Arınç’ın Kayınbiraderi Açığa Alındı

CNNTürk – Bana Ahmak Diyebilirsiniz

 

Kategoriler