Anasayfa » Defne Joy Foster’ın Şüpheli Ölümü
Cinayetler

Defne Joy Foster’ın Şüpheli Ölümü

Defne Joy Foster’ın ölümündeki FETÖ izleri

Defne Joy Foster, 2 Şubat 2011 tarihinde FETÖ tutuklusu Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan’ın evinde rahatsızlandı. Eve gelen sağlık görevlileri Foster’ın hayatını kaybettiğini tespit etti. Foster’ın ölümüyle ilgili karanlıkta kalan noktaları derledik.

Şüpheli Kerem Altan kimdir?

Öncelikle Kerem Altan’ı yakından tanıyalım.  Taraf gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak çalışan Kerem Altan FETÖ’nün kumpas operasyonlarının medya ayağında rol aldı. Kerem Altan’ın babası Ahmet Altan ise 15 Temmuz’dan bir gün önce darbenin sinyalini verdi. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Altan, örgütü cansiparane savunan bir isim olarak biliniyor.

Kerem Altan ifadesinde ne söyledi?

Kerem Altan’ın ise ifadesi şu şekilde: “Defne ile barda tanıştık. Gördüğümde dans ediyordu. Defne çok fazla alkol almadı. Ben de iki adet vokta içtim. Yaklaşık 20-30 dakika eğlendikten sonra bardan ben, Defne ve iki arkadaş beraber çıktık. Bir ticari taksiye bindik. Yol üzerinde iki arkadaşı evlerine bıraktık. Defne ile Göztepe Mahallesi’nde bulunan evime saat 04.00 sıralarında gittik. Bir müddet oturduk. Duygusal anlamda aramızda yakınlaşma oldu ancak cinsel ilişki yaşanmadı. Defne kötüleştiğinde bunun içkiyle ilgili olduğunu düşündüm. Evin iki yüz metre ötesindeki özel hastaneye gittim. Hastanede personel yoktu. Daha sonra ilerdeki bir başka hastaneye gitmemi söylediler. Orada da kimse yoktu. Civarda doktor bulamayınca ailemizin üye olduğu bir sağlık kuruluşundan ambulans istedim.”

Defne Joy Foster
Ahmet Altan

Dava süreci nasıl ilerledi?

Defne Joy Foster’in ölümüyle ilgili Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, olayın tek görgü tanığı olan Kerem Altan haricinde kimsenin ifadesi alınmadı. Ayrıca basında çıkan ve soruşturmanın gizliliğini ihlal niteliği taşıyan haberlere engel olabilmek için dosyaya, özel yetkili savcılıklarca uygulanan kısıtlama kararı getirildi. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı, Foster’ın ölümünde Kerem Altan’ın kusurunun olmadığına hükmetti. Foster’ın ailesi dosyanın kapatılmasına itiraz etse de Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu itirazı reddetti. Kerem Altan hakkında dava açılmadan dosya kapatılmak istendi. Fakat Yargıtay, “takipsizlik” kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Yargıtay’ın”’dosyanın yeniden incelenmesi” kararı neticesinde Kerem Altan hakkında dava açılabildi.

Kerem Altan’ın verdiği ifadelerde çelişkiler göze çarptı. Altan, evde Foster ve kendisinin dışında kimsenin olmadığını beyan etti. Ancak Adli Tıp Kurumu raporuna göre o gece evde toplam 4 kişi vardı. Altan’ın ifadesi, Adli Tıp Kurumu raporu ile çelişti. Kerem Altan ile ilgili diğer bir şüpheli nokta, Foster’ın rahatsızlanmasına rağmen Altan’ın ambulans çağırmaması oldu. İfadesinde doktor çağırmak için dışarı çıktığını söyleyen Kerem Altan’ın kamera kayıtlarında sakin ve soğukkanlı olduğu görüldü. Kerem Altan yargılama sonucunda 2 ay 15 gün hapis cezası aldı ve bu ceza ertelendi.

Defne Joy Foster aleyhinde kamuoyu nasıl oluşturulmak istendi?

STV, Zaman ve Taraf başta olmak üzere FETÖ’nün medya organları panik haliyle Kerem Altan’ı savunmaya başladı. FETÖ medyası, Adli Tıp raporunu dahi beklemeden, Foster’ın ölümünün alkol ve kullandığı ilaçlar sebebiyle olduğunu duyurdu.

Vatan gazetesinin “Defne Joy’la ilgili rapor yok” başlıklı haberinde, mahalle sakinlerinin “Defne Foster’ın çığlıklarını duyduk.” şeklindeki ifadelerine yer verildi. Ancak aniden görünmez bir el devreye girdi ve haberin ilgili bölümü yayından kaldırıldı.

Bu süreçte ses getiren iki yazıyı Sanem Altan ile Hıncal Uluç yazdı. Her iki yazarın da Kerem Altan ile akraba olması dikkat çekti. Ağabeyi Kerem Altan’ı savunan Sanem Altan, Vatan’da “Tanrım Bizi Bırakma Ne olur” başlıklı bir yazı yazdı. Kerem Altan’ın çok duygusal olduğunu, Defne Joy Foster’ın ölümünden çok etkilendiğini ve onu hayatta tutabilmek için çok çırpındığını vurgulayan Sanem Altan, gerçekleri çarpıttı. Kamera görüntülerine göre Kerem Altan, Foster’ın rahatsızlandığı anlarda oldukça sakindi. Sanem Altan’ın yazısı Vatan gazetesinin internet sitesinin manşetinde saatlerce tutuldu.

Sanem Altan ve Ahmet Altan

Foster için “Su testisi su yolunda kırıldı.” İfadesini kullanan Hıncal Uluç ise Kerem Altan’ın annesi Günnur Altan’ın kuzeni. Olaya magazinsel açıdan yaklaşan Hıncal Uluç, Altan hakkında çapkın bir çocuk figürü oluşturdu, Kerem Altan’ı masum göstermeye çalıştı.

Kerem Altan’ın avukatlığını kim üstlendi?

Kerem Altan’ın avukatlığını, aynı zamanda Mehmet Baransu’nun da avukatlığını yapan Veysel Ok üstlendi. Veysel Ok, Balyoz başta olmak üzere FETÖ’nün kumpas davalarında yargılanan bazı isimlerin de avukatlığını yapmasıyla dikkat çekiyor.

Adli Tıp Kurumu şaibeli karar aldı mı?

Adli Tıp Kurulu, Defne Joy Foster’ın ölüm sebebinin ‘alkol ve ilaç kullanımı’ olduğuna ilişkin bir rapor hazırladı. Davanın seyri açısından oldukça önemli olan raporu hazırlayan Adli Tıp Kurulu’nun başkanı Haluk İnce’ydi. FETÖ’nün talimatıyla gerçeğe aykırı bilirkişilik yapan Haluk İnce, ‘Dursun Çiçek’e kumpas kurulduğu’ iddiasıyla 6.08.2016’da tutuklandı.

Eski Adli Tıp Kurulu Başkanı Haluk İnce

Foster’ın ailesi ne açıklama yaptı?

Hatice Foster, kızının öldürülmeden birkaç ay önce bir televizyon kanalında “FETÖ” ifadesini kullandığını açıkladı. Şahitlerin tehdit edilerek susturulduğunu açıklayan anne Hatice Foster, Kerem Altan’ın suçlu olduğunu söyledi.

İnternetHaber – Defne Joy Foster Nasıl Öldü?

Odatv – FETÖ Medyası Defne Joy Foster’ın Ölümünü Nasıl Verdi?

Sabah – Hıncal Uluç Foster’ı Linç Etti, Altan’ı Akladı

Haber10 – Defne’nin Çığlıkları Örtbas Edildi

Vatan – Davaya Ekstra Gizlilik 

Sabah – Veysel Ok Mehmet Baransu’nun da Avukatı

Milliyet – Ölüm Raporunu Hazırlayan Adli Tıp Kurulu Başkanı FETÖ’cü

Habertürk – Haluk İnce Tutuklandı

Kategoriler