Anasayfa » Kuddusî Okkır’a Kurulan Kumpas
Kumpaslar

Kuddusî Okkır’a Kurulan Kumpas

2007 yılında tutuklanan Kuddusî Okkır, Ergenekon'un kasası olmakla suçlanıyordu. İddialara göre Ali Fuat Yılmazer için de kilit bir isimdi. Eşi Sabriye Okkır, Kuddusî Okkır'ın Türkiye'nin gelişmesini istemeyenlerce öldürüldüğünü söyledi. Okkır'ı sorgulayan savcı, FETÖ üyesi olmaktan dolayı aranan Zekeriya Öz'dü.

20 Haziran 2007’de Ergenekon’un kasası olduğu gerekçesiyle tutuklanan Kuddusi Okkır, tutuklu bulunduğu hapishanede, yakalandığı akciğer kanseri hastalığı sonucu 2008 yılında hayatını kaybetti. Okkır’ın Ergenekon’un finansörü olduğunu iddia eden savcı Zekeriya Öz’dü, ayrıca FETÖ üyeliği ile yargılanan Ali Fuat Yılmazer için de Okkır Ergenekon’un kilit isimlerindendi. Kuddusi Okkır’ın ölümünün ardından eşi Sabriye Okkır, Türkiye’nin gelişmesini istemeyenlerin eşine kumpas kurduğunu açıkladı.

Ergenekon'un finansörü olmakla suçlanan Kuddusi Okkır
Ergenekon’un finansörü olmakla suçlanan Kuddusi Okkır

Sabriye Okkır, eşine kurulan kumpasın sebebinin, o dönemde Okkır’ın Kırım’da bir proje hazırlaması ve hazırlanan projenin Sanayi Bakanlığı tarafından da kabul edilmesi olduğunu dile getirdi. Sabriye Okkır’ın açıklamalarına göre, yerli KOBİ’lerin Kırım’dan sipariş almasının önünü açacak projenin ülke ekonomisine yapacağı katkıdan rahatsızlık duyanlar Kuddusi Okkır’ın ismini Ergenekon Davaları ile bir araya getirdi. Böylece kendisine hazırlanan kumpasla bu ticarî hamle engellenmiş oldu.

2007 yılında cezaevine giren Okkır’ın hastaneye yatırılması için yapılan müracaatlar kabul edilmedi. Mahkeme kararını, bilinci kapalı olmasına rağmen “delilleri karartabileceği şüphesini” gerekçe göstererek Okkır’ın serbest bırakılmaması yönünde verdi.

Ergenekon Davaları sürecinin ilk hakimlerinden olan Köksal Şengün, Kuddusi Okkır’ın hastalığı ortaya çıktıktan sonra kendisini rapor almaya gönderemediklerini dile getirdi. Şengün buna sebep olarak, FETÖ’nün sadece yargıda değil, Adlî Tıp’ta da etkili olmasını gösterdi.

Kuddusi Okkır'ın eşi Sabriye Okkır
Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır

FETÖ’ye bağlı Zaman Gazetesi, Kuddusî Okkır’a yönelik karalayıcı haberlerini Okkır’ın ölümünden sonra da devam ettirdi. Okkır’ın ölümünden sonra gazete Kuddusi Okkır tartışmaları sürüyor” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi: “Okkır’ın evinde yapılan aramalarda bulunan belgelerde ilginç projeleri var. “Ayrıkotu/Master Plan” isimli dosyada “Görünenler” ve “Görünmeyenler” şeklinde bir yapı oluşturulacağından söz ediliyor. Eğer Ergenekon terör örgütüne operasyon yapılmasaydı, Okkır’ın evinde ele geçen belgelere göre ‘istihbarat servisi’ ve ‘sanal hükümet’ kurulacaktı ve Silahlı Kuvvetler’e sızılacaktı.”

Sabah Gazetesi’nin 15 Temmuz 2015 tarihli haberine göre, Ergenekon Davası hakimlerinden Sedat Şami Haşıloğlu ve Fatih Mehmet Uslu FETÖ ile mücadele kapsamında açığa alındı. Milliyet Gazetesi’nin 12 Ağustos 2015 tarihli haberine göre ise Kuddusî Okkır’ın ölümünden iki ay önce Nöbetçi Mahkeme’ye yapılan tahliye başvurusunun “kaçma şüphesinin olması ve örgütün stratejik yönetici kadrosundan olması” gerekçesi ile reddedilmesi talebinde bulunan isim, FETÖ üyeliği dolayısıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Zekeriya Öz’dü.

Hakkında yakalama kararı olan Ergenekon savcısı Zekeriya Öz
Hakkında yakalama kararı olan Ergenekon savcısı Zekeriya Öz

Kaynaklar

Akşam – Kumpas Kurbanı!

Sabah – Gülen Örgütünün Saldırdığı Her Davada Onların Adı Var

Oda TV – Ekrem Bey Hesap Lütfen

Kategoriler