Anasayfa » Enver Altaylı “Hablemitoğlu” soruşturmasında ifade verdi
FETÖ'de Bugün

Enver Altaylı “Hablemitoğlu” soruşturmasında ifade verdi

enver-altayli-bugra-kavuncu-
Enver Altaylı

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Enver Altaylı, 2017 yılından beri tutuklu bulunuyor. “Siyasi ve askeri casusluk” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklu bulunan Altaylı hakkında Necip Hablemitoğlu cinayeti soruşturması kapsamında tutuklama kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Hablemitoğlu suikastına ilişkin soruşturmada, Altaylı’nın ifadesinin alınmasına karar verilmişti. Soruşturma devam ederken, şüpheli M.A.’nın FETÖ’nün iki numarası Mustafa Özcan’ın eski özel kalem müdürü olduğu, O.T.’nin ise Altay’lı ile irtibatlı olduğu belirlenmişti. Soruşturma kapsamında Özcan ve Altaylı ile bağlantılı isimlerin gözaltına alınmasıyla, Altaylı’nın da 19 Ağustos’ta ifadesi alındı. FETÖ’cü istihbaratçı Altaylı ifadesinin ardından Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında da tutuklandı.

enver-altayli-bugra-kavuncu-
Necip Hablemitoğlu

Kızı sosyal medyada paylaştı

Eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın kızı ve avukatı Dilara Yılmaz, sosyal medya hesabından tutuklamaya ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“19 Ağustos 2022’de müvekkilim/babam Enver Altaylı savcılık ifadesi için adliyeye götürüldü. 79 yaşında ve yüksek tansiyon hastası babam 1-2 saat adliyede tutuldu. Babama yaşatılanlar nedeniyle günün sonunda insanlık ve hukukumuzun geldiği durum adına hicap ettim. Sorgunun ardından savcı, zaten tutuklu olan babamı tutukluluk talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Babam 3. Sulh Ceza Hakimliğinde savunmasına başladı. 1 dakika sonra hâkim, 79 yaşındaki babama bağırarak savunma yapmasına engel oldu. Bunun üzerine zaten rahatsızlığı bulunan babam yüksek tansiyon sebebiyle bayılarak yere düştü. Tutuklanmasına ilişkin kararı ise, en baştan verilmiş olan bir kararın tarafımıza sergilenmesinden başka bir şey değildi.”

Enver Altaylı cinayet talimatını suikast hücresine iletti

Savcılık, Necip Hablemioğlu suikastının talimatını veren Mustafa Özcan’a bu süreçte FETÖ’den tutuklu eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın yardımcı olduğunu belirlemişti. Ayrıca, Altaylı Özcan’ın verdiği cinayet talimatını 6 kişilik suikast hücresine ulaştırdı. Bu süreçte ise şoförü Nizamettin Afşar’dan yardım aldı. Afşar, Aydın Köstem aracılığıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı ile irtibat kurdu. Köstem, bu vasıtayla Nuri Gökhan Bozkır ile görüştü. Bozkır, aynı zamanda cinayet sırasında bölgede olan Mehmet Narin, İrfan Birkan ve Birol Ercan ile de irtibatlıydı.

Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 2016 yılında, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın ifadesi tanık sıfatıyla dinlenmişti. Şıvgın, ifadesinde şunları kaydetti:

Mustafa Özcan ile İstanbul’da Samanyolu TV’de katıldığım bir program sonrasında tanıştım. Enver Altaylı program sonrasında Mustafa Özcan ile birlikte dışarda bekliyorlardı. Altaylı, Mustafa Özcan’ı özellikle tanıştırmak için beklediklerini söyledi. Özcan kendisini tanıtırken kitap, kırtasiye gibi işlerle meşgul olduğunu söyledi. Sanırım Altaylı, Özcan’a, Hablemitoğlu’nun Fetullah Gülen ile ilgili yaptığı çalışmayı söylemiş olacak ki bana, ‘Bir doçent bununla ilgili bir çalışma yapıyor. Biz bu kişi ile nasıl görüşürüz?’ şeklinde soru sordu. Ben de, ‘Bu konuya karışmam, beni ilgilendirmez’ dedim. Görüşme sonrasında Hablemitoğlu’nu bu konuda bilgilendirdim. Altaylı, benim büroda Hablemitoğlu’nun yaptığı işlerle ilgili ‘Ivır, zıvır’ demesine rağmen Mustafa Özcan’a farklı aksettirmiş ki benden yardımcı olmamı istedi”

KAYNAK: AYDINLIK

 

Kategoriler