FETÖ'de Bugün

Necip Hablemitoğlu suikastinin düğümleri çözülüyor

necip-hablemitoglu-kim-oldurdu
Necip Hablemitoğlu suikastı

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Hablemitoğlu suikastının kilit isimlerinden Nuri Gökhan Bozkır, 28 Ocak’ta Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Türkiye’ye getirildi. Bozkır,  Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Adliyedeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından “silahlı örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak adam öldürme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bozkır’ın sorgulanması ve yeni delillere ulaşılmasıyla, 20 yıldır çözülemeyen Hablemitoğlu suikastı büyük oranda aydınlatıldı. Suikastın arkasında FETÖ olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

necip-hablemitoglu-suikasti-kimdir

Necip Hablemitoğlu cinayetinin talimatı FETÖ’nün iki numarasından

Necip Hablemitoğlu suikastını gerçekleştiren isimler teker teker tespit edildi. Savcılığın araştırmasına göre, suikast talimatını Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) iki numaralı ismi Mustafa Özcan verdi. Örgütün aynı zamanda sözde Türkiye imamı olan Özcan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen vefat ettikten sonra yerine geçecek isimler arasında gösteriliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından toplanan deliller, alınan ifadeler ve cep telefonlarına ait Historical Traffic Search (HTS) kayıtları, Özcan’ın 2002 yılında Hablemitoğlu ile görüşmeye çalıştığını ortaya çıkardı.

necip-hablemitoglu-kim-oldurdu

Mustafa Özcan

Savcılık, Özcan’a bu süreçte FETÖ’den tutuklu eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın yardımcı olduğunu belirledi. Ayrıca, Altaylı Özcan’ın verdiği cinayet talimatını 6 kişilik suikast hücresine ulaştırdı. Bu süreçte ise şoförü Nizamettin Afşar’dan yardım aldı. Afşar, Aydın Köstem aracılığıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı ile irtibat kurdu. Köstem, bu vasıtayla Nuri Gökhan Bozkır ile görüştü. Bozkır, aynı zamanda cinayet sırasında bölgede olan Mehmet Narin, İrfan Birkan ve Birol Ercan ile de irtibatlıydı.

Beyaz Doğan sahipleri Bozkır ile irtibatlı

20 yıllık cinayetin çözülmesindeki en önemli gelişme ise, Necip Hablemitoğlu‘nun evinin yakınında iki farklı tarihte ve son olarak cinayetten bir gün önce keşif-istihbarat yapan aracın plakasının bulunmasıyla beraber maktulü takip eden kişilerin kimliklerinin belirlenmesi oldu.

Suikastın görgü tanıklarından vefat eden Nurhan Yıldırım, eski ifadesinde Hablemitoğlu’nun öldürülmeden önce gözlendiği 06 TBZ 08 plakalı beyaz Doğan S marka aracı tespit etmişti. Aracın ruhsat sahipleri bulundu. Bu kişiler, Nuri Gökhan Bozkır ile beraber altı kişilik hücrede keşif-istihbarat timinde görev yapan İrfan Birkan ile Birol Ercan’dı. Yıldırım’ın tanıklığı üzerine polis tarafından “Burada ne arıyorsunuz?” şeklinde sorgulanan şüphelilerin ifade verdikten 1.5 saat sonra Bozkır’ı telefonla aradıkları ortaya çıktı. Bozkır’ın Hablemitoğlu cinayetinden iki saat önce ağabeyinin üzerine kayıtlı olan sim kartın bulunduğu telefonunu kapattığı ve ertesi güne kadar açmadığı tespit edildi. Ayrıca Bozkır’ın, telefonu açtıktan sonra cihazına Özel Kuvvetler’den bir astsubayın sim kartını taktığı, kendi sim kartını ise bir ay boyunca kapalı tuttuğu belirlendi.

KAYNAK: SABAH

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler