Anasayfa » MHP’deki Tuzlukçular
FETÖ ve Siyaset

MHP’deki Tuzlukçular

FETÖ ilk olarak kaset operasyonuyla MHP'yi ele geçirmek istedi. 7'si genel başkan yardımcısı olmak üzere 10 MHP'li üst düzey isim istifa etse de, Bahçeli koltuğunu korumayı başardı. Kaset operasyonunda başarılı olamaya. FETÖ bu kez Meral Akşener üzerinden MHP'yi ele geçirmeye çalıştı.

Ülkücü ve milliyetçi kitleleri kirli emellerine alet etmek isteyen, bu doğrultuda MHP’yi dizayn etmek gerektiğini düşünen FETÖ parti üzerine bir çok kumpas kurdu. FETÖ ilk olarak kaset operasyonuyla MHP’yi ele geçirmek istedi. 7’si genel başkan yardımcısı olmak üzere 10 MHP’li üst düzey isim istifa etse de, Bahçeli koltuğunu korumayı başardı. Kaset operasyonunda başarılı olamayan FETÖ yeni planını devreye soktu. FETÖ bu kez DYP’de siyasi hayatına başlayan ve bir dönem ANAP tecrübesi yaşayan Meral Akşener üzerinden MHP’yi ele geçirmeye çalıştı. 

FETÖ MHP’nin İçine Nasıl Sızmaya Çalıştı?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de doğruladığı paralel operasyon 2012 kongresi öncesi, Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK)’nu belirlemek için yapıldı.  5 yıl önce MHP’nin ilçe ve il teşkilatlarına özellikle büyük Anadolu şehirlerinde paralel yapıya yakın isimler kaydolmaya başladı. Üye kaydındaki olağandışı artış üzerine parti merkezi geniş çaplı bir inceleme başladı. İlçe ve il kongrelerinde etkili olmaya çalışan kişilerin, “bazı yerlere angaje olduğu, paralel yapı ile ilişkileri bulunduğu” bilgisine ulaşıldı. Partiyi merkezde tutmak isteyen yönetim “Bir yerlere angaje olmayın” diyerek önlem alınmasını istedi.

Parti teşkilatlarında temizlik başlatıldı. Teşkilatların feshedilmesine kadar giden önlemler devreye konuldu. İncelemelerde, ‘Paralel Yapı’nın asıl hedefinin ‘üst kurul delegeleri’ni, böylece parti genel başkanı ve en üst düzey yetkili kurulu olan MYK’yı belirleyebilmek olduğu anlaşıldı. Paralel yapı amacına ulaşabilseydi, 2012’deki kurultayda üst kurul delegelerine sahip olacak, Devlet Bahçeli ve ekibinin seçimine müdahale edebilecekti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Afyonkarahisar Anıtpark önünde düzenlediği mitingde vatandaşlara hitap etti. (Mustafa Güngör - Anadolu Ajansı)

Pensilvanya MHP’yi İstiyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, “Gülenciler kendine sığınacak siyasi bir yapı arayışında. Paralel Yapı MHP’de yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmak istiyor. Ama yanlış hesap Balgat’tan döner” dedi. Semih Yalçın, “MHP 2011’de Türk siyasi hayatının en büyük kumpasına hedef olmuştu. Aradan geçen 5 yılda, MHP’yi ve siyaseti yeniden kurgulamaya çalışan kirli bir örgütün yani Paralel Devlet Yapılanması’nın delillerine ulaştık. O gün MHP’yi kendi hedefleri doğrultusunda dizayn edemeyen Gülen örgütü, şimdi genel başkanlık yarışına açık açık dahil olarak Türkiye’nin en köklü partilerinden birini ele geçirmeye çalışıyor” diye konuştu.

1460935098676
MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın

MHP’de Olağanüstü Kongre Kararı

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye muhalif isimlerin partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi için açtığı davada karar verildi. Mahkeme olağanüstü kongreye gidilmesi taleplerini kabul etti. Partiyi olağanüstü kongreye götürecek çağrı heyetinde Mehmet Bilgiç, Ayhan Erel ve Ali Sağır bulunuyor.

5707980cc03c0e511819bd61
Tartışamalara konu olan MHP kongresinden bir kare

MHP Kararını FETÖ Sevinçle Karşıladı

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin MHP’de olağanüstü kurultaya gidilmesi kararına FETÖ’nün tetikçileri sevindi. Başta Emre Uslu, Tuncay Opçin, Nazlı Ilıcak gibi isimler mahkemenin kararı sonrası sevinç çığlıkları attı.

2016-08-08 18_34_51-tuncayopcin MHP'nin kayyımı Devlet Bahçeli'ydi. Mahkeme yeni kayyım tayin etmiş.2016-08-08 18_33_46-emreuslu unutma baharın en güzel ayıdır mayıs - Twitter Araması

Meral Akşener’i FETÖ’nün Desteklediği Kesin

MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın, Meral Akşener ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Aydın, “Akşener’in kampanyasının FETÖ’nün organizasyonuna dönüştüğünü biz de görüyoruz. MHP’ye oy veren taban da görüyor. Kendisinin bizzat cemaatçi olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi değilim. O sorunun muhatabı da değilim ama bir destek olduğu kesindir” şeklinde konuştu.

1463421745702

Fetullah Gülen’in MHP Notları Ortaya Çıktı

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, bizzat Fetullah Gülen tarafından söylenmiş ve yanındakilerce kaleme alınmış notlar açıklandı. Notlara göre FETÖ elebaşı Gülen, Bahçeli’ye ‘çok münafık birisi’ derken, Meral Akşener’den ise ‘güzel insan’ diye bahsediyor.

SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç, dijital malzemeleri aracıyla kaçırırken yakalandı. Evinde ve arabasında yapılan aramalarda 26 harddisk, 6 flaş bellek ve bilgisayarlar ele geçirildi. İncelenen disklerin içinden, örgütün gizli arşivinin bulunduğu birçok dosya çıktı. Bu materyaller içerisinde Fetullah Gülen tarafından söylenmiş ve yanında bulunan örgüt mensuplarınca doğrudan kaleme alınmış talimat niteliğinde not kağıtlarının dijital hallerine de rastlandı. Örgüte talimat niteliğinde olan elyazması notlar, örgütün önemli faaliyetlerinin bizzat Gülen’in bilgisi ve onayıyla gerçekleştiğini gözler önüne serdi. Harddislerden ‘özel hayata ilişkin’ çok sayıda görüntü de çıktı.

Notlara göre Gülen, MHP’li muhaliflerden Meral Akşener hakkında da epeyce yorum yaptı. Bir dönem uzunca tartışılan başörtülü konusuyla ilgili MHP’nin bir şey demediğini kaydeden Gülen, “AK Parti ve CHP anlaşsın biz de bir şey deriz gibi münafıkça bir yaklaşım içindeler. İçindeki ehli iman olanlara da hayret ediyorum, en ufak bir gayretleri yoktur. Böyle bir mevzuda neden sessiz kalıyorlar hayret ediyorum. Gayreti yok ama milliyetlerinden de endişe içindeyim. Meral Akşener gibi güzel insanların sessizliğine hayret ediyorum” diyor.

FETÖ’nün MHP’ye Sızma Harekatı

Milliyetçi Harekat Partisi Genel Merkezi’nin hazırladığı ‘Oyun Bozulacak Neden’ adlı kitap, FETÖ’nün kendisine sığınacak çatı olarak gördüğü partiye nasıl sızmaya çalıştığını gözler önüne serdi. Raporda şu ifadeler yer aldı: “FETÖ MHP yönetimini ele geçirerek ete kemiğe bürünmek istemektedir. Amacı, hasım olarak gördüğü iktidarla veya diğer kurumlarla bir siyasi oluşum içerisinde mücadele etmektir. Şu gün içinde en elverişli siyasi haraket olarak MHP’yi görmekte ve bunun üzerinden gitmeye çalışmaktadır. Bu mesele bugünün hadisesi değildir. MHP aynı entrikaları 2010’da da yaşamıştır. Referandum sırasında, yine Pensilvanya’dan gelen bazı telkinlerle MHP’nin ortaya koyduğu siyasetin tam tersi yol takip edilmiş ve bu anlamda da MHP yargılanmıştır. Çok ağır sözlerle MHP’ye saldırılmıştır. FETÖ, o tarihten bu tarafa MHP yönetiminde özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile alakalı bir değişiklik algısını adeta ilmek ilmek örmüştür.”

mhpde_kongre_karari_h11834

MHP’nin Hedefindeki Hakime FETÖ Gözaltısı

MHP olağanüstü kurultayı için verdiği son dakika kararıyla genel merkezin tepkisini çeken hakim Burhan Yaz, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı. MHP’nin HSYK’ya şikayet ettiği ve HSYK’nın FETÖ’nün darbe girişimi sonrası açığa aldığı Ankara 2. Hukuk İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, Kırşehir’de gözaltına alındı. Soruşturma doğrultusunda çalışma yürüten savcılığın talimatıyla Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, hakim Burhan Yaz’ın Kırşehir’de olduğu bilgisi üzerine Özbağ beldesindeki bir köy evine baskın düzenledi. Hakim Yaz, akrabalarına ait olduğu belirtilen köy evinde gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

mhpyi-karistiran-hakim-burhan-yaz-yakalandi57a3426f38c01-
Ankara 2. Hukuk İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz

MHP’li Belediye Başkanı FETÖ’den Tutuklandı

Adana’nın Pozantı Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Çay ile kardeşi Nurettin Çay, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklandı.

57a48bbb56593425b08be35d
Adana Pozantı Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Çay

Eski MHP Samsun Milletvekili Aydın Tutuklandı

Samsun’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski MHP Samsun Milletvekili Ahmet Aydın tutuklandı. Aydın, TBMM’de 21. dönemde milletvekilliği yapmıştı.

ahmetaydYn
MHP Samsun Milletvekili Ahmet Aydın

MHP: Kurultay Süreci FETÖ’nün Oyunuydu

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, kurultay sürecinin FETÖ üyelerinin bir oyunu olduğunu savunarak, “Bu gerçekleşseydi, 15 Temmuz darbesinde ülkücü hareket mensupları sokağa dökülecek ve darbecilerin ekmeğine yağ sürülecek bir iç savaş çıkacaktı” dedi.

mhp-kurultay-sureci-feto-nun-oyunuydu-167027-5
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman

MHP’li Eski Vekil Gözaltına Alındı

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY’ye operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle Manisa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince aralarında MHP 25. dönem Manisa Milletvekili Zeynel Balkız’ın da bulunduğu 11 avukat gözaltına alındı. 7 Haziran seçimlerinde MHP’den Manisa milletvekili seçilen Zeynel Balkız, 1 Kasım’daki seçimlerde ise listeye girememişti.

zeynel-balkiz
25. dönem Manisa Milletvekili Zeynel Balkız

Kaynaklar

Haber7 – FETÖ MHP’nin İçine Nasıl Sızmaya Çalıştı?

Sabah – Pensilvanya MHP’yi istiyor

Sabah – Fetullah Gülen’in MHP Notları Ortaya Çıktı

Star – FETÖ’nün MHP’ye Sızma Harekatı

CNNTürk – MHP’nin Hedefindeki Hakime FETÖ Gözaltısı

CNNTürk – MHP’li Belediye Başkanı FETÖ’den Tutuklandı

Milliyet – Eski MHP Samsun Milletvekili Aydın Tutuklandı

Birgün – MHP: Kurultay Süreci FETÖ’nün Oyunuydu

Sabah – MHP’li Eski Vekil Gözaltına Alındı

Kategoriler