Anasayfa » ASELSAN Cinayetleri
Cinayetler

ASELSAN Cinayetleri

Yaptığı çalışmalarla Türk Silahlı Kuvvetleri'ni güçlendirme hizmeti gören ASELSAN, 2006 yılından itibaren başlayan, kilit görevlerdeki mühendislerin şüpheli ölümleri ile de gündeme geldi. Hayatlarını kaybeden ASELSAN mühendislerinin aileleri, şüpheli ölümlerin arkasında FETÖ'nün olduğunu iddia etti.

Türk savunma sanayiinin lokomotif şirketi ASELSAN 1975 yılında kuruldu. Dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşları arasında üst sıralarda yer alıyor. Ordumuzun milli teknoloji ihtiyacını karşılayan ASELSAN bünyesindeki mühendisler son yıllarda şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Mühendislerin ortak yönleri tank, savaş uçağı, insansız hava aracı gibi milli projelerde görev almalarıydı.

ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleri

 • Hüseyin Başbilen (4 Ağustos 2006): Milli tank projesine ilişkin yapacağı sunumdan bir gün önce aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Projeye ait flaş bellek ise bulunamadı.
 • Halim Ünsem Ünal (17 Ocak 2007): F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu üzerine çalışıyordu. Kafasına isabet eden tek kurşunla öldü.
 • Evrim Yançeken (26 Ocak 2007): Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri bölümünde görevliydi. Oturduğu binanın altıncı katından düşerek hayatını kaybetti.
 • Burhanettin Volkan (7 Ekim 2007): Kurumun en başarılı yazılım mühendislerinden biriydi. Askerliğini yaptığı sırada intihar ettiği iddia edildi.
 • Zafer Oluk (10 Mayıs 2008): Leopar tanklarının yazılımını yapan ekipteydi. Askerliğini yaparken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti.
 • Hakan Öksüz (25 Ocak 2012): Mikroelektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu. Trafik kazasında hayatını kaybetti. Cüzdanı ve telefonu ise bulunamadı.
 • Erdem Uğur (16 Ocak 2015): Manyetik alanlarla ilgili projeler geliştiriyordu. Evinde gazdan zehirlenerek öldüğü söylendi.
 • Kerem Parıldar (21 Kasım 2017): “Yerli savunma sistemleri’” üzerine çalışıyordu. Bir binanın 14. katından aşağı atladığı öne sürüldü.

ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerine ilişkin dosyalar yeniden açıldı. Mühendislerinin ölümlerinde FETÖ izine rastlandı. Mühendislerin ölümlerinin “intihar ya da kaza süsü verilmiş cinayet” olduğu ortaya çıktı.

Tetikçi FETÖ’ye işaret etti

2006 yılında F-16 teknikeri Hafız Koca’yı öldüren katil Mustafa Değirmenci, talimatı o dönem Jandarma Binbaşı olan Sadık Köroğlu’ndan aldığını itiraf etti. Jandarma muhbiri olduğunu söyleyen katil Değirmenci, ASELSAN mühendisleri Hüseyin Başbilen ile Halim Ünsem Ünal için de aynı talimatı aldığını ancak bu cinayetleri gerçekleştiremediğini söyledi.

Katilin cinayet talimatını aldığı dönemin Jandarma Binbaşı Sadık Köroğlu, FETÖ’nün desteğiyle tuğgeneral rütbesine kadar yükseldi. 15 Temmuz gecesi de darbenin komuta merkezi Akıncı Üssü’nde yakalandı.

Dönemin Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu

Savcılar dosyaları örtbas etti

Mühendisler için infaz talimatını FETÖ tutuklusu general verirken cinayet dosyalarını FETÖ’cü savcılar örtbas etti.

 • Fikret Seçen: ASELSAN dosyasını Ergenekon’a bağlayarak FETÖ’yü aklamaya çalışan savcı. 2015 yılında yurt dışına firar etti.
 • Murat Demir: 15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilip tutuklandı. FETÖ’nün, ASELSAN cinayetlerini karartmaya çalıştığını itiraf etti.
 • İsmail Tandoğan: Mühendislerin ölümlerini FETÖ’nün “Selam Tevhid” kumpası mağdurlarına yıkmaya çalışan savcı. Darbe girişiminin ardından firar etti.

Aileleri de FETÖ’yü adres gösterdi

Mühendislerin aileleri de ölümlerin arkasında FETÖ’nün olduğuna dair iddiaları gündeme taşıdı.

Mühendis Burhanettin Volkan’ın babası Mahmut Volkan, oğlunun ölümünden FETÖ’yü sorumlu tuttu:

“Oğlum lise ve üniversite yıllarını onların yanında geçirdi, yurtlarında kaldı. Üniversiteden sonra iş hayatına başladı ancak örgüt oğlumun peşini bırakmadı. Oğlum bu örgütle tartışma yaşadı ve bütün bağlarını kopardı. Bunun ardından bir ay geçmeden oğlumun ölüm haberini aldım. Bu işin içinde FETÖ’nün olduğunu düşünüyoruz.”

Hüseyin Başbilen’in babası Vehbi Başbilen de FETÖ’yü suçladı:

“Ben ilk günden beri söylüyorum, çocuğumu FETÖ öldürdü. İşin içinde CIA, dış güçler de var. Bundan hiçbir zaman bir an bile şüphe etmedim. Soruşturmada adı geçen isimlerin FETÖ’den içeri alındığını duyunca olayın aydınlatılması için umudumuz arttı.”

Milli projelere FETÖ darbesi

ASELSAN’ın en başarılı mühendislerinin öldürülmesiyle FETÖ’cüler kurum içinde etkin noktaları ele geçirdi. Stratejik bölümlerde görevlendirilen kripto elemanlar, milli projeleri yabancı istihbarat servislerine sızdırdı. Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulma hamlesi FETÖ tarafından sabote edildi.

Kaynaklar:

AA – ASELSAN’ın yürüttüğü projeleri sızdırmışlar

Hürriyet – ASELSAN cinayetlerinde FETÖ itirafı

Star – FETÖ emretti öldürdüm

Türkiye – Aselsan’da 5 ölüye 5 savcı

Kategoriler