Anasayfa » FETÖ’nün öğrenci konseyi başkanı yakalandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün öğrenci konseyi başkanı yakalandı

feto-operasyon-son-dakika
fetö operasyonu adana

FETÖ operasyonu Adana merkezli iki ilde gerçekleştirildi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütle ilişiği bulunan 6 kişi tespit edildi. Şüphelilerin, Adana‘da 23.10.2009 tarihinde kurulan Sağlık Mensupları Derneği’nde (SAMEDER) faaliyet gösterdikleri ve örgüt mensupları ile irtibatının bulunduğu belirlendi. Dernek, 15 Temmuz ardından FETÖ/PDY ile irtibatı bulunduğu tespit edilerek Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı. Bank Asya hesapları bulunduğu ve örgüt elebaşının talimatı doğrultusunda para yatırdıkları anlaşılan şüphelilerin, sabit büfe ve ankesörlü hatlardan da arandıkları kaydedildi. Bunun üzerine savcılık, şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarttı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 5 Temmuz tarihinde Adana’da, 7 Temmuz’da ise Kahramanmaraş’ta operasyon düzenlendi. İki ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, FETÖ’nün öğrenci konseyi başkanı olduğu belirlenen Ahmet T. (31), Kazım İ. (42), Hatice Ş. (31), İbrahim K. (47), Yalçın T. (46) ile Ramazan U. (28) gözaltına alındı.

FETÖ’nün öğrenci yapılanmasında faaliyet gösteriyordu

Gözaltına alınan şüphelilerden Ahmet T.’nin, Çukurova Üniversite’sinde okurken öğrenci konseyi başkanlığı yaptığı ve lise düzeyindeki zeki öğrencileri askeri okullara hazırladığı belirlendi. Öğrencilere örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in kitaplarını okutan Ahmet T., mahrem imamlarla da irtibat halinde kalarak görüşmeler düzenliyordu.

Şüphelilerden biri aktif polis memuru

Emniyete götürülen şüphelilerden Kazım İ’nin, örgüte ait kapatılan dershanelerde müdür yardımcılığı yaptığı esnada, örgüte gönderilmek üzere öğretmenlerden para topladığı ve Bank Asya’ya yatırdığı tespit edildi. KHK ile kapatılan SAMEDER’de faaliyet gösterdiği belirlenen şüphelilerden Hatice Ş.’nin, kentteki kadın öğrencilerle ilgilendiği ve büyük bölge örgütçü sorumlusu olduğu anlaşıldı. Adana’da görevine devam eden polis memuru Ramazan U.’nun ise mahrem imamlarla ardışık aramalar vasıtasıyla iletişim kurduğu belirlendi. Örgüte bağış adı altında para gönderen Yalçın T. ile İbrahim K.’nın, Bank Asya’da hesap açtıkları ve mahrem imamlar ile görüşme yaptıkları kaydedildi.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Ardından mahkemeye çıkartılan şüphelilerden Ahmet T. tutuklanırken, Ramazan U. ve Kazım İ. Ev hapsi cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Hatice Ş., Yalçın T. ve İbrahim K.’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

KAYNAK: HABERLER.COM

Kategoriler