Anasayfa » CHP KHK ile ihraç edilen FETÖ’cülere teminat verdi
FETÖ'de Bugün

CHP KHK ile ihraç edilen FETÖ’cülere teminat verdi

CHP KHK toplantı

CHP KHK toplantısı gerçekleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan uzaklaştırılan vatandaşlarla bir araya geldi. CHP KHK ile kamudan ihraç edilen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının “hak ihlallerini” tespit etmek için geçtiğimiz ay bir çalışma başlatmıştı. İzmir ve Adana’dan sonra üçüncü toplantı için, parti yönetimi İstanbul’da KHK’lılarla buluştu. Toplantıya Sarıyer Belediyesi ev sahipliği yaparken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, KHK Platform Sözcüsü Münir Korkmaz, KHK ile uzaklaştırılan parti üyesi Yüksel Taşkın ve Prof. Dr. Cihangir İslam katıldı. CHP yönetimi tarafından 15 Temmuz’un 5’inci yıl dönümüne 5 gün kala FETÖ’cülere “dosyalarını yeniden ele alma” sözü verildi.

“KHK zulmüne son vereceğiz”

Gülizar Biçer Karaca; “CHP, KHK’lılarla ilgili ne yapacak? Bugün İstanbul programını sosyal medyada paylaştığımda bir arkadaşım altına şunu yazmıştı: ‘Evet bu toplantılar güzel, anlamlı. Ama siz ne yapacaksınız?’ İşte biz öncelikle KHK zulmüne son vereceğiz. Biz 20 Temmuz sivil darbesinin devam ettiği bu süreçte hukuksuzca, adaletsizce işinden edilen, KHK zulmüyle ölüme terk edilen bu anlayışa mutlaka son vereceğiz. Hakkında hiçbir soruşturma açılmamış olan, beraat, takipsizlik alan ve AİHM tarafından hak ihlaline uğradığına karar verilmiş tüm akademisyenlerimizi görevlerine iade edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ardından, CHP’nin iktidar olması halinde KHK’lılarla ilgili yürüteceği çalışmalardan bahseden Karaca; Ardından hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilip mahkumiyet beraat her ne olursa olsun tamamının dosyasını yeniden ele alacağız adil, eşit, bağımsız bir yargı önünde tekrar yargılanarak gerçekten suçlu olan varsa elbette hukuk nazarında gereken cezayı alacak ama biz biliyoruz ki ve yaptığımız toplantılarda gördük ki artık adil bir yargılanmadan ve anayasal güvence altındaki adil yargı hakkından söz edebileceğimiz bir süreç işledi. Biz mutlaka KHK zulmüne son vereceğiz” dedi.

“Olay hukuki değil olay tamamen siyasi”

KHK ile ihraç edilen Cihangir İslam, Saadet Partisi’nden istifa edip CHP’ye katılmıştı. İslam, daha önce geçmişte yaptığı FETÖ’ye destek minvalindeki paylaşımlarıyla gündeme gelmişti. FETÖ’nün yayın organlarına ve kayyum atanan kurumlarına destek veren İslam, 15 Temmuz gecesi ile ilgili; “15 Temmuz akşamı yaşananlar menfaat kavgasıdır.” şeklinde skandal sözlere imza atmıştı.

chp-khk-platformu

CHP KHK toplantısında konuşan İslam;

“Yoğun çalışmalar verdik geçmişte ama zannetmeyin ki yerimizde oturuyoruz. Konuşmamı çok kısa tutacağım ama size birkaç başlık vereceğim. Takip edenler biliyordun CHP’ye geçmem yeni bir hadise oldu ama bu aynı zamanda CHP’nin bir KHK’lıyı daha sahiplenmesi anlamına geliyor. Bu yönden gerçekten CHP’ye bütün KHK’lıların hem teorik hem pratik düzeyde yardımcı olmasını ben gerçekten sonuç almak açısından etkili olabileceğini düşünüyorum. Bu üç aylık sürede ne yaptık? Önce şunu şöyleyim başa dönersek ben barış bildirisi değil de ikinci bildiriyi imzalayarak atılanlardan biriyim. 611 imzalı bildiri. Bu benim dördüncü atılmam.

Yine insan hakları nedeniyle mazlum der çalışmalı yüzden. Yani başörtüsü çalışması, Kürt kimliği çalışması işkenceye karşı çalışma bunlar yüzünden atıldık.  Bu yüzden dördüncü ve arkadaşlarıma şunu söylemiştim. Ve kötü gelmişti o konuşmam ama işin gerçeği uzun bir sürece hazırlanıyoruz.  Hatta dedim ki genç arkadaşlar var belki benim ömrümde vefa etmeyecek hak ne zaman vaki olur o başka bir şey. Çünkü olay hukuki değil arkadaşlar olay siyasi. Bunun idrakinde olmalıyız. Neticede bağırıp çağırıp sürekli iktidara karşı sert bir dille gitmek var.

Ama ben bunun bir sonuç alacağını çok zannetmiyorum. Önemli olan şu anda parlamentoda sayısal gücü elinde bulunduran ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini çıkartacak tek merci Beştepe olduğuna göre bunları üst üste koyduğumuzda bu meselede bizim iktidarda olan partileri özellik AKP ve MHP’yi ikna etmek gibi bir durumumuz var.  Olay hukuki değil olay tamamen siyasi. CHP olarak grup önergesi verdik. Zaman zaman sitem ediyorsunuz ama parlamentodaki bu tabloyu değiştirmediğimiz sürece çözüm alamayız. Bu işin çözülmesi için bu iktidarın bir seçimle demokratik yöntemlerle gitmesi ve bizim iş başına gelmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KHK’lıları görmezden gelemezsiniz”

Yüksel Taşkın; “Her AKP’linin veya her MHP’linin bir KHK mağduru komşusu var. Görmezden gelemezsiniz. Olmaz, kaçamazsınız. Vicdan bölünmez bir bütündür. ‘Filistinlilere duyarlıyım’ deyip KHK’lıları görmezden gelemezsiniz. O zaman en basit ahlak terazisinde sınıfta kalmışsınız demektir” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, OHAL kapsamında çok sayıda KHK yayınlandığını ve 130 bin dolayında insanın kamudan ihraç edildiğini hatırlatarak açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu:

“Hiçbir abartıya başvurmaksızın kendi adıma diyebilirim ki KHK mağdurlarının yani sizin hikâyelerinizin benim açımdan dehşet verici bir ötekileştirme ve bir kıyım hikayesi. İşlerine son verilen 10 binlerce KHK mağduru yani sizler bir tür vebalı gibi kaderlerinize terk edilmiş durumdasınız. Komşularınızın eski çalışma arkadaşlarınızın sizlere selam vermeye korktuklarını bile biliyorum. Yakınlarınız, soranlara sizlerden söz ederken kulaklarına fısıltıyla anlatıyorlar korkularından. En koyu istibdat rejimlerinde bile yaşanmayacak olan acımasız bir ötekileştirme yaşıyorsunuz” açıklamalarında bulundu.

KHK’lılar Platformu Sözcüsü Münir Korkmaz ise;

“Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız. Biz her türlü mağduriyeti yaşayan 152 bin kişiyiz. Buradaki arkadaşlarımızın KHK mağduriyetlerini anlatmaya gerek yok hepsi yaşıyor. Bu etkinlik için tüm partililere teşekkür ediyorum. İzmir’de başladı, Adana’da devam ediyor bugün de İstanbul’dayız. 34 ilde yapacağız. Biz bu süreci sonuna kadar destekliyoruz. 5 yıl geçti. 5 yıldır tamamen toplumsal izolasyona tabi tutulduk. Böyle bir zulme karşı hala savaşıyoruz. Ortada bir zulüm var. CHP’nin başlattığı süreç bizim için çok önemli. Bu toplantılarla tarihe not düşüyoruz. KHK’lar gidecek biz kalacağız” dedi.

 

Kategoriler