Anasayfa » Kırgızistan nota verdi : Orhan İnandı’yı iade edin
FETÖ'de Bugün

Kırgızistan nota verdi : Orhan İnandı’yı iade edin

kirgizistan-ne-oluyor
Orhan İnandı Kırgızistan

Orhan İnandı MİT tarafından yakalanmıştı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yurtdışındaki örgüt mensuplarına yönelik yakalama çalışmaları hızla devam ediyor. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in yeğeni ve örgütün “kara kutusu” olarak anılan Selahaddin Gülen’in yakalanmasının ardından MİT, Kırgızistan’da bulunan FETÖ’cü Orhan İnandı‘ya yönelik operasyon düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz’da gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı ardından FETÖ’nün Orta Asya Genel Sorumlusu İnandı’nın adalete teslim ettiğini duyurmuştu. Erdoğan, “Son dönemde üst üste yakalanan isimler FETÖ’ye dünyada hiçbir yerin kendisi için güvenli olmadığı gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Örgüt, mensupları arasındaki panik havasını yatıştırmak için yurt dışındaki destek arayışlarını ve ülkemiz aleyhtarı kampanyaları artırmıştır.” ifadelerini kullanmıştı. Bulunduğu bölgedeki tüm FETÖ okullarının yöneticiliğini yapan Orhan İnandı için Kırgızistan nota verdi.

orhan-inandi-bulundumu

Kırgızistan FETÖ’ye destek hamlesi yaptı

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yakalanan FETÖ’nün Orta Asya imamı Orhan İnandı için iade talebinde bulundu. FETÖ’cü İnandı’nın iadesi için Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan’a Kırgızistan tarafından nota verildi. Kırgız Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan Devlet Başkan Sadır Caparov’un talimatıyla Büyükelçi Doğan bakanlığa davet edildi. Bakanlık, Büyükelçi Doğan’a, uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal eden bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu belirttiğini aktardı ve İnandı’ya yönelik küçük düşürücü ve şiddet içeren eylemlerde bulunulmaması yönünde çağrı yaptı.

Açıklamaya göre; İnandı’nın Türk vatandaşı olduğunu ve yalnızca Türk vatandaşı kabul edildiğini vurgulayan Büyükelçi, Türk tarafının söz konusu operasyonun Kırgız topraklarında yapıldığına dair bir beyanda bulunmadığının altını çizdi. Bunun yanında Bakanlık, Bişkek’in İnandı’nın dönmesi ve Kırgızistan anayasası ve uluslararası hukuk normları uyarınca Kırgızistan vatandaşı olarak tüm hak ve meşru çıkarlarının sağlanması için gereken her türlü çabayı göstereceğini belirtti.

Kırgızistan nota vermeden önce Almanya devreye girmişti

Orhan İnandı’nın ailesi, MİT’in İnandı’yı kaçırdığına dair uluslararası bir algı çalışması başlatmıştı. Türkiye’yi yurt dışında karalamak için başlatılan bu kampanyaya Zekeriya Öz, Adil Öksüz ve Abdullah Aymaz gibi FETÖ’cülere sahip çıkan Almanya da destek olarak, Kırgızistan’la İnandı’nın akıbetini konusunda bağlantıya geçmişti. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda görevli Devlet Müsteşarı Miguel Berger’in, yöneltilen bir önergeye verdiği cevapta; “Federal Hükümet Kırgızistan’da kaybolan Orhan İnandı’nın olayını Kırgız hükümeti ile 3 Haziran’da konuşmuştur. Görüşmede belirsizliği süren vaka hakkında endişesini dile getirmiştir” ifadesi yer almıştı.

KAYNAK: EN SON HABER

 

 

 

Kategoriler