Anasayfa » MİT tırlarını durduran FETÖ imamları ABD Büyükelçiliğini aramış
FETÖ'de Bugün

MİT tırlarını durduran FETÖ imamları ABD Büyükelçiliğini aramış

MİT tırlarının durdurulmasını organize eden FETÖ’nün sivil imamlarının, kumpastan bir gün sonra ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile çok sayıda telefon görüşmesi yaptıkları belirlendi.

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin 5. iddianame hazırlandı. İddianamede, MİT tırlarının durdurulması eyleminin bir “casusluk faaliyeti” olduğu ve “uluslararası istihbarat örgütleri tarafından organize edildiği” bilgisi yer aldı.

ABD makamlarıyla telefon trafiği

İddianameye göre olay yerinde olan FETÖ imamları öğretmen Bayram Andaç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Yabancılar Daire Başkanı olarak görev yapan Muharrem Gözüküçük’ün, tırların durdurulmasından bir gün sonra ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon görüşmeleri yaptıkları saptandı.

Görüşme trafiği iddianamede şöyle anlatıldı:

“Bayram Andaç, 20 Ocak 2014’te ABD Büyükelçiliğini arayarak 42 saniyelik bir görüşme yaptı. Yine aynı günün akşamı 46 saniyelik bir görüşme yaptı. Bu görüşmeden 1 dakika sonra da İstanbul Başkonsolosluğunu arayıp 36 saniye görüştü. Andaç, ABD Büyükelçiliği ile 24 Ocak’ta 102 saniye, 21 Şubat’ta da 101 saniyelik görüşme yaptı. Sivil imam Muharrem Gözüküçük ise ABD Büyükelçiliğini 6 Nisan 2014’te iki kez arayıp 155 saniye ve 33 saniye konuştu.

ABD henüz yanıt vermedi

İddianameyi hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, söz konusu görüşmelerle ilgili ABD Büyükelçiliğine yazı yazdı. Yazıda, adı geçen kişilerin hangi gerekçeyle, hangi görevlilerle görüşme yaptığı ve görüşme içeriği soruldu. Büyükelçilikten Başsavcılığa henüz bir yanıt gelmedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, şüphelilerin “anayasal düzeni ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüs”ten 2’şer kez müebbet, “FETÖ yöneticiliği ve üyeliği” suçlarından da 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kaynak: Aydınlık

Kategoriler