Anasayfa » Mehmet Erdoğan Tüzün : Mahrem yapılanmanın arkasındaki kritik isim
Özel Haber

Mehmet Erdoğan Tüzün : Mahrem yapılanmanın arkasındaki kritik isim

mehmet-erdogan-tuzun-kimdir

Mehmet Erdoğan Tüzün kimdir?

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “Başyüceler” ya da “istişare heyeti” denilen kurulunun yöneticileri arasında yer alan Mehmet Erdoğan Tüzün, 1943 yılında Isparta’da doğdu. Örgütün Isparta imamı olan ve tayin heyetinde yer alan Tüzün, aynı zamanda medya kuruluşlarında da aktif olarak görev aldı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın Genel Müdürlüğünü yapan Tüzün, Zaman gazetesinde de yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Kurucu asil üyesi olan Tüzün bunların yanı sıra, terör örgütünün çatı kuruluşu olan Kaynak Holding’te danışmanlık görevini üstlendi. Örgüte ait kapatılan Samanyolu Televizyonu’nda yönetim kurulu üyeliği görevini de yürüten Tüzün, 2013 yılından itibaren örgüt tarafından kurulan Fatih Üniversitesi’nde mütevelli heyeti üyesi olarak faaliyet yürüttü. Mehmet Erdoğan Tüzün, çocukluğundan beri terör örgütünün içinde yer alan bir isim. 1966 yılında örgütün elebaşı Fethullah Gülen’le İzmir’de tanıştı. Ancak kendi ifadesiyle elebaşını daha eskilerden tanıyor. Tüm bunların yanı sıra, İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde kırmızı kategori ile aranan Tüzün’ün örgüt içerisinde çok kritik bir görevi var; tayin heyeti içerisinde yer alıyor.

mehmet-erdogan-tuzun-kimdir

Tayin heyeti nedir?

Asıl mesleği edebiyat öğretmenliği olan Mehmet Erdoğan Tüzün‘ün, FETÖ’nün medya kuruluşlarında aldığı üst düzey görevlere rağmen, kırmızı listede yer alma sebebi farklı; Tüzün, örgüt içerisinde çok kritik konumlardan biri olan tayin heyetinin üyesi. Tayin heyeti, Fethullahçı Terör Örgütü’nün devlet kadrolarını ele geçirmeye başladığı 1990’lı yıllarda kuruldu. Örgütün mahrem imamlarının hangi görevleri üstleneceği, örgüt içerisinde kimlerle ilgileneceği, hangi makamların ele geçirilmesi ile meşgul olacaklarını belirleyen bu heyet, aynı zamanda mahrem imamları atama görevi de üstleniyor. Örgütün en önemli yapılanması olan mahrem yapılanmanın beyni şeklinde çalışan heyet, Kemal Batmaz, Adil Öksüz, Hamdullah Bayram Öztürk gibi bütün mahrem imamların yerini belirleyen bir kurul görevi yürütüyordu.

Tayin heyetinde kimler görev aldı?

Bu heyette Tüzün ile birlikte görev yapan isimlerin arasında; Kudret Ünal, Zaman gazetesi eski başyazarı Ali Ünal, Türkmenistan’da uzun bir süre bakan yardımcılığı yapan ve örgütün Orta Asya yapılanmasını yöneten Muammer Türkyılmaz, Mustafa Özcan ve örgütün Antalya yapılanmasını kuran Nevzat Aymacı var. Nevzat Aymacı aynı zamanda, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile 1986 yılında yakalanan isimlerden biri. Bu karanlık kurum, terör örgütü imzalı işlenen tüm cinayet ve kumpasların arkasında yer alıyor.

Tayin heyeti FETÖ elebaşının talimatlarını yerine getiriyordu

Tüzün’ün adı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan “FETÖ Çatı Davası” iddianamesinde de yer aldı. Burada, Tüzün’ün birçok FETÖ mensubu ile sık sık bir araya geldiği ve telefon ile irtibatta olduğu tespit edildi. İddianamede beyanına yer verilen Nurettin Veren, örgüt içerisindeki her türlü tayin, terfi ve yönlendirmenin tayin heyetinde değerlendirildiğini belirtti. Veren, heyetin ayda bir kez toplandığını ve burada istişareden daha çok Fethullah Gülen’in talimatlarının dikte edildiğini, heyet içinde yer alanların fikir beyan etme ve itiraz hakkının bulunmadığını ifade etti.

Mehmet Erdoğan Tüzün‘ün üstlendiği görevler tayin heyeti üyeliği ile sınırlı değil. Tüzün, Sovyetler Birliği’nin yıkılması sonrası terör örgütünün yurt dışında açtığı okulların sorumluluğu da üstlendi. Bu okulların ilk kurucusu ve denetleyicisi konumunda bulunan Tüzün, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya gibi ülkelerde Fethullahçı Terör Örgütü’nün şu anki gücünü ilk temellendiren isimlerden bir tanesi.

Tüzün’ü diğer örgüt yöneticilerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri ise, FETÖ elebaşından bahsetme biçimi.

mehmet-erdogan-tuzun-kimdir

 

Yusuf Bekmezci, Abdullah Aymaz, Mehmet Ali Şengül, İsmail Büyükçelebi, Harun Tokak ve Halit Esendir gibi diğer örgüt yöneticilerinin aksine FETÖ elebaşından sanki kendi dengiymiş gibi bahseden Tüzün, tanışmalarını ise şu şekilde anlattı:

“İzmir’e giderken tanıştık. Ben o zaman Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaydım. Daha önceden de Suat Bey vasıtasıyla gıyaben birbirimizi tanıyorduk. Hatta ilk karşılaşmada ‘Siz Erdoğan Bey misiniz?’ dedi, ‘Evet, siz de Fethullah Gülen kardeş olacaksınız.’ dedim.”

Firari durumdaki Mehmet Erdoğan Tüzün, bulunduğu kırmızı kategoride başına 10 milyon lira ödül konulanlar arasında yer alıyor.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

 

 

Kategoriler