Anasayfa » 17-25 Aralık kumpasının perde arkasındaki o fotoğraf
Özel Haber

17-25 Aralık kumpasının perde arkasındaki o fotoğraf

17-25 Aralık kumpasının perde arkasındaki o fotoğraf

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında FETÖ’nün yargısal darbe girişimi olan 17-25 Aralık kumpasıyla ilgili anımsatıcı açıklamalarda bulundu. Mustafa Şentop, açıklamalarında 17 Aralık’tan 2 hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin ABD’ye gerçekleştirdiği ziyareti hatırlattı. Şentop’un açıklamalarıyla tekrar gündeme gelen bu ziyaretin arkasındaki sır perdesini aralıyoruz.

17-25 Aralık kumpasından 13 gün önce görüştüler

Tarih 3 Aralık 2013. 17-25 Aralık kumpasından 13 gün önce, CHP’li bir grup Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde ABD’yi ziyaret etti. FETÖ’nün Washington’da bulunan ana üssü Türk Amerikan Birliği’ni ziyaret eden CHP, burada FETÖ yöneticilerinden ödül ve plaket aldı.

Fotoğrafta yer alan CHP’li isimleri ve FETÖ yöneticilerini tekrar hatırlatıyoruz.

Faik Öztrak

CHP Parti Sözcüsü. Eylül 2019’da Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle gizlice görüştüğü ortaya çıkan Öztrak, sonrasında bu görüşmeler için “Açıklama gereği duymadık” diyerek kamuoyunu cevapsız bırakmıştı.

Aykan Erdemir

Dönemin CHP Milletvekili Aykan Erdemir, Fethullahçı Terör Örgütü ile CHP arasında köprü görevi görüyordu. Bursa Milletvekilliği yaptığı dönemde FETÖ’nün kapatılan okullarını savunan Erdemir’in, konuyla ilgili açıklamaları FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in web sitesinde “CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılması girişimine tepki gösterdi.” başlığıyla yayınlanmıştı.

Erdemir, açıklamalarında Türkiye’nin FETÖ okullarını kapatmasını eleştirerek;

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti ne yazık ki kendi yumuşak gücüne önemli bir balta vurmaktadır. Mesele Türkiye’nin yürüttüğü resmi diplomasinin kendi vatandaşlarıyla, kendi vatandaşların gönüllü girişimleriyle çatışır bir görüntü vermesidir.” demişti.

Erdemir, milletvekilliğinin sona ermesiyle Amerika’ya yerleşerek burada, Türkiye düşmanı ve İsrail destekçisi bir kuruluş olan Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD)’de çalışmaya başladı.

Bu vakfın başkanı ve başkan yardımcısı ise ABD’de görülen “17 Aralık” davasında bilirkişi olarak görev yaptı.

FETÖ tetikçisi Emre Uslu ile 15 Temmuz Darbe girişiminden önce aynı panelde bir araya geldi.

Engin Altay

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili. 2013 yılında CHP’nin FETÖ yöneticileriyle yaptıkları görüşmelere katılan Altay,  FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması yönünde meclise önerge vermişti.

Mahmut Yeter

FETÖ’nün ABD imamı. FETÖ’ye bağlı Orta Atlantik Türk Amerikan Federasyonu’nun direktörü. Örgütün FBI yetkilileriyle yaptığı toplantıları organize eden isim.

Mart 2020’de, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi veren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile birlikte görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, Özkoç’un FETÖ imamı Mahmut Yeter’e; “Korkma, yanımda görüntü vermekten korkma.” diye seslenmesi dikkat çekmişti.

Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili. 15 Temmuz Darbe girişimine katılması sebebiyle müebbet hapis cezası alan Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya’yı ziyaret etmişti. Melek Çetinkaya, bir televizyon kanalında Fethullah Gülen’e methiyeler dizmesinin ardından tutuklanmıştı. Çetinkaya, FETÖ elebaşı için; “Ben Fethullah Gülen’e teröristtir diyemiyorum ama bana bu cemaatin içindeki insanlardan komşularım oldu. Ben tertemiz insanlar olduklarını düşünüyorum. Bu insanlarla 3-4 sene komşuluk yaptım.” demişti. Tanrıkulu, KHK ile ihraç edilen FETÖ’cüleri savunarak; “Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmiş olan dostlarımızın mağduriyeti devam ediyor. O mağduriyeti mutlaka ve mutlaka gidereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. Fethullahçı Terör Örgütü olduğu gerekçesiyle ihraç edilen bazı isimlerin siyah transporterla kaçırıldığı iddialarını da sık sık dile getiren Tanrıkulu, bu konuda FETÖ’cülerle ağız birliği yapmıştı.

Faruk Loğoğlu

2011 seçimlerinde CHP’nin Adana milletvekili seçildi. 3 Kasım 2015’te FETÖ’nün kapatılan Zaman gazetesinde yazmaya başladı.

Furkan Koşar

FETÖ’nün ABD imamlarından. FETÖ’nün New Jersey’de yönettiği Paterson Bilim ve Teknoloji Sözleşmeli Okulunun eski başkanı ve Türki Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanlığı yaptı.

Emre Çelik

FETÖ Washington sorumlusu. Geçmişte Avusturya’nın Melbourne kentinde FETÖ’ye bağlı kuruluşlarda görev yapan Çelik, FETÖ’nün ABD’deki çatı kuruluşu Rumi Forum’un Başkanlığı görevine getirildi. 1999 yılında kurulan Rumi Forum’un onursal başkanı ise FETÖ elebaşı Fethullah Gülen. 2017 yılında NATO’nun Parlamenterler Asamblesi (PA) toplantısına davetli olmamasına rağmen katılan Çelik, katılımcı ülke vekillerinin tamamının salonu terk etmesi ve Türkiye’nin itirazıyla programdan çıkartıldı.

Faruk Taban

Örgütün ABD’deki finansal işlerinde ve lobicilik faaliyetlerinde önemli rol oynayan Faruk Taban, Türki Amerikan Birliği (TAA) Başkanı. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in Clinton ailesiyle temasını sağlayan Taban’ın ABD’deki birçok önemli bürokratla Gülen adına görüştüğü biliniyor.

Faruk Taban, 17-25 Aralık kumpasından 2 hafta önce, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Türki Amerikan Birliği’nin kahvaltı programında ağırladı.

FETÖ’nün ABD İmamı Faruk Taban’la görüşmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Kemal Kılıçdaroğlu;

“Bir sabah kahvaltısı vermek istediler. Biz de gittik. Basına ve medyaya kapalıydı açık olmasını çok isterdik. Çünkü yaptıkları çalışmaları bütün ayrıntılarıyla anlattılar. Çok memnun olduk” dedi.

Kemal Öksüz

FETÖ’nün ABD’deki lobi işlerini yürütüyor. Amerikan vatandaşı olduktan sonra adını Kevin olarak değiştirdi. Türkiye’de firari olarak aranıyor. Kongre üyelerini ücretsiz bir şekilde gezilere götürerek lobicilik faaliyetleri yürüten Öksüz, 2013 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından Azerbaycan’a yaptığı bir gezide finansman ile ilgili yasaları ihlal ettiği için suçlanmıştı.

 

 

 

 

 

Kategoriler