Anasayfa » Halkbank kumpasının tetikçisi Bloomberg
Özel Haber

Halkbank kumpasının tetikçisi Bloomberg

ABD’nin Barış Pınarı Harekatı’nın ardından yeniden uygulamaya koyduğu Halkbank kumpasında tetikçilik görevini Yahudi sermayeli Bloomberg üstlendi. Kumpas dosyasının tekrar açılmasından önce Trump’ı dosyayı kapatmakla suçlayan medya organı şimdi ise Halkbank’a ceza kesileceğini yazdı.

Türkiye, 9 Ekim’de Fırat’ın Doğusu’na başlattığı Barış Pınarı Harekatı’yla ABD’nın terör koridoru projesini çökertmesinin ardından Bloomberg, operasyondan hemen sonra tartışmalı bir habere imza attı. Bloomberg, 10 Ekim’de ABD Başkanı Donald Trump’ın, iki yıl önce dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a, kişisel avukatı Rudy Guilani’nin müvekkili olan Rıza Zarrab’a Adalet Bakanlığı’nın yönelttiği suçlamaları düşürmeye ikna etmeye çalıştığını iddia ettiği operasyonel haberini servis etti. Bu operasyonel haberden ABD Adalet Bakanlığı 15 Ekim’de Halkbank’a yönelik FETÖ eliyle kurulan kumpas yeniden devreye sokuldu. Tüm iddiaları FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimindeki yalanlarına dayanan kumpasa ilişkin Bloomberg yeni haberler de servis etmeye başladı.

9 milyar dolar ceza beklentisi

Bloomberg, bu kezde “Halkbank’a açılan ABD davası diğer bankaları da incitebilir” başlıklı incelemesinde Halkbank’a Manhattan’da (New York Eyaleti) açılan federal davanın diğer Türk  bankalarının dış fonlama maliyetlerini de yükseltebileceğini yazdı. Bloomberg Intelligence’tan  kıdemli hukuk uzmanı  Elliott Stein “Eğer Türkiye Halkbank konusunda uzlaşmaya gitseydi, ödeyeceği tazminat bir kaç milyar dolarda kalabilirdi. Fakat, dava açıldıktan sonra ödenecek ceza veya tazminat 2014 davasında BNP Paribas’ın ödediği 8.9 milyar doları aşabilir” yorumuyla kumpasın hedefini ortaya koydu.

İsrail destekçisi

Ayrıca Halkbank’a kurulan kumpastaki İsrail parmağı da göze çarpıyor. 11 Nisan 2013’te İsrail yanlısı AIPAC’ın lobi faaliyetleri kapsamında 47 ABD kongre üyesi Halkbank’ı hedef göstermiş, ardından harekete geçen FETÖ 17-25 Aralık darbe girişimini gerçekleştirmişti. ABD’deki Halkbank kumpasının tetikçisi olan Bloomberg’in sahibi olan Michael Bloomberg’in Siyonist İsrail’in en büyük destekçilerinden biri olduğu biliniyor.

Kaynak: Bloomberg

Kategoriler