Anasayfa » Gaybubet evlerinde “uzaktan tedavi” taktiği
FETÖ'de Bugün

Gaybubet evlerinde “uzaktan tedavi” taktiği

gaybubet-evlerine-operasyon-ankara

Abdülkadir Ç. hakkında iddianame hazırlandı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) emniyet mahrem yapılanmasında yer aldığı tespit edilen örgüt mensubu hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün gaybubet evleriyle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Abdülkadir Ç., FETÖ üyeliği suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası almıştı. Cezası Yargıtay aşamasında olan eski öğretmen, tahliyesinin ardından faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle 26 Mayıs’ta Gaziantep’te düzenlenen operasyonla yakalanıp tutuklanmıştı. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a Muhalefet” suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılananan Abdülkadir Ç. hakkında hazırlanan iddianamede, gaybubet evlerinde saklanan örgüt mensuplarının “uzaktan tedavi” yöntemlerine ilişkin bilgilere yer verildi. Bunun yanında, örgütün aktif olduğu belirtilen sosyal medyadaki operasyonlarına ilişkin de açıklamalar yapıldı. “FETÖ’nün varlığını korumak, örgütten kopmaları engellemek, üyeler arasındaki moral motivasyonu arttırmak, üyelerin gereksinimlerini karşılamak” amacıyla faaliyetlerine devam ettiği kaydedilen iddianamede, Abdülkadir Ç.‘nin örgüt faaliyetlerinde aktif olarak rol aldığı, emniyet mahrem yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt üyelerine ve cezaevinde tutuklu bulunan örgüt üyelerinin eşlerine para dağıtımında bulunduğu belirtildi.

Gaybubet evlerinde uygulanan tedbirler

İddianamede, firari örgüt üyelerinin saklandıkları evlerde, yakalanmamak için hastaneye gitmedikleri, “şifahane” adı verilen bir form doldurdukları ve “şifacı” adı verilen kişilerin örgüt mensubu doktorlara ulaşarak bu formdaki bilgiler ile reçete yazdıkları kaydedildi.

İddianamede gaybubet evlerinde;

“eve ait tüm faturaların kesinlikle ev sahibinin adına olacağı, evde ne için tek başına kalındığına dair bir senaryonun belirleneceği, kira/aidat/yakıt gibi şeylerin hiçbir şekilde aksatılmayacağı, mümkünse tüm giderlerin elden peşin verileceği, banka hesabı kullanılacaksa başkasının T.C. kimlik numarası üzerinden işlem yapılacağı, açık/patates hat olarak tabir edilen hatların kullanılacağı ve bu hat ile kesinlikle akraba/eş/dost aranmayacağı, ev dışına çıkıldığında fiziki görünümlerin değiştirilmesine dikkat edileceği” gibi tedbirlerin uygulandığı belirtildi.

Örgüt mensuplarının sürekli farklı telefon uygulamaları vasıtasıyla iletişim sağladıklarının anlatıldığı iddianamede, bu programlar üzerinden “rehberlik faaliyetleri” kapsamında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in konuşmalarının dökümünün gönderildiği, “hukuki notlar” kapsamında yakalanmaları durumunda yapılması gerekenler gibi bilgilerin yer aldığı, “bilişim notlarında” da telefonda gizlilik konusunda izlenmesi gereken yolların bulunduğu tespitlerine yer verildi.

Sosyal medyada FETÖ provokasyonu

İddianemede örgütün sosyal medyada aktif olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

“Örgüt içerisinde ‘bilişimci’ olarak faaliyet yürüten şahsın, örgüt içerisinde kullanılan gizli haberleşme programlarının aktarımını ve kurulumunu sağlayıp sosyal medya platformlarındaki (hazır bulunan) sahte hesapları ile KHK’lar kapsamında ihraç edilen ve tutuklanan örgüt üyesi şahısların çocuklarının ve eşlerinin fotoğraflarını yayımlayarak sosyal medya üzerinde gündem yaratacak paylaşımlar yapmakla görevli olduğu tespit edildi.”

 

Kategoriler