Anasayfa » FETÖ’nün Belçika’daki paravan şirketinden Türkiye aleyhine dava
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Belçika’daki paravan şirketinden Türkiye aleyhine dava

Zaman gazetesini de bünyesinde barındıran Feza Gazetecilik’in varlıklarını kayyum atanmadan hemen önce hukuksuzca kaçıran FETÖ’nün Belçika’daki paravan şirketi, Türkiye aleyhine 80 milyon avroluk dava açtı.

FETÖ’nün Belçika merkezli paravan şirketi Cascade Investments NV, 28 Şubat tarihinde Washington’da bulunan ve Dünya Bankası bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi’nde (ICSID) Türkiye aleyhine hukuki süreç başlattı.

Paravan şirketin ICSID’ye verdiği dosyada, uzlaşmazlık konusu medya hizmetleri olarak nitelendirildi ve tahkim kurallarının uygulaması talep edildi.

Davacı taraf olan Belçika firmasını Londra merkezli uluslararası hukuk firması Hogan Lovells International’ın temsil ettiği dosyada, değerlendirme sürecine başlandı.

Belçika firması olarak görünen paravan şirket Cascade Investments’ın tahkim aracılığıyla Türkiye’den 80 milyon avro talep ettiği öğrenildi.

Paravan şirket “Cascade Investments NV”

Cascade Investments NV. 14 Ağustos 2006’da Brüksel’de anonim şirket olarak kuruldu. Kuruluş sermayesi 400 bin avro olarak gösterilen şirketin kuruluşundaki yönetim kadrosunda Kenan Sezer, Mustafa Ünal, İskender Kapaklıkaya, Hüseyin Şahin, Ahmet Tanrıkulu, Ali Aktan gibi FETÖ’cü isimler yer aldı.

Bu kişilerin tamamı, uzun yıllar FETÖ örgütüne finansman sağlanmasında önemli bir işlev yürüten Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD) faaliyetlerinde etkin rol oynadı.

Kuruluşunda toplam 400 hissesi bulunan Cascade Investments’ın ortaklarından Aktan ve Tanrıkulu’nun 100’er, Şahin ve Sezer’in 60’ar, Kapaklıkaya ve Ünal’ın 40’ar adet hissesi bulunuyordu.

2014 yılına kadar üzerine kayıtlı önemli bir mal varlığı olmayan şirket, FETÖ’nün Türkiye’deki medya yapılanmasına yönelik operasyonların derinleştiği 2015 yılında harekete geçti.

Şirket, 9 Aralık 2015 tarihinde 600 yeni hisse çıkarttı. Söz konusu yeni hisseler Avustralya’dan Belçika’ya gelen ve Wikileaks kaynaklarında Zaman gazetesi bağlantısının olduğu gözüken Orhan Azizoğlu’nun adına kayıt edildi. Böylelikle Azizoğlu, şirketin yüzde 60’lık kısmına sahip oldu.

Aynı yıl içerisinde Cascade Investments’a 3 milyon lira karşılığında Cihan Medya Dağıtım’ın milyarlık mal varlığı aktarıldı. Şirket, 3 milyon lira karşılığında Cihan Medya’nın yüzde 89,8’lik paya sahip 2 milyon 694 bin hissesini elde etti. 2016 yılında şirket Cihan Medya’daki hisselerini sayısal olarak 2 milyon 994 bine çıkartarak payını da yüzde 99,8’e ulaştırdı.

Son dönemdeki kayıtlarda Cascade Investments’ın şirket merkezi Anvers olarak görünüyor. Şirket yöneticisi Mesut Mutlu’nun ikamet adresinin Almanya’nın Köln şehri olması dikkati çekiyor.

Kayyum süreci

Zaman gazetesi ve Cihan Medya’ya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliğince Mart 2016’da el konulmuştu.

Zaman gazetesini de bünyesinde barındıran ve kapatılan Feza Gazetecilik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Afşar, kayyum öncesinde kurumun varlıklarını Belçikalı paravan firmaya kaçırmıştı.

Belçika’daki paravan firma bu mal varlıklarının karşılığında önemli bir bedel ödememişti. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve 22 Aralık 2016’da mal varlıklarına el konulan Afşar, terör örgütüne üyelikten aranıyor.

“Gayrimenkulleri çekle bu içi boş şirkete satmışlar”

FETÖ’nün Feza Gazetecilik ve Cihan Medya gibi medya yapılanmasına atanan kayyum heyetinde yer alan üst düzey bir yetkili konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Belçika’da kurulan Cascade Investments şirketinin “FETÖ’cülere ait” olduğunu vurgulayan yetkili, “Bu alçaklar şöyle bir operasyon yapmışlar darbeden önce, Feza Gazetecilik’in içindeki gayrimenkulleri çekle bu içi boş şirkete satmışlar. Sonra Cihan Medya, çekle aldığı gayrimenkulleri Feza Gazeteciliğe kiraya vermiş aylık 800 bin lira kirayla. Normalde o parayla aldığın şeyi geri öder hatta cebinde para da kalır.” dedi.

Yetkili, Belçika’daki şirketin Türkiye’ye hiç para göndermediğine dikkati çekerek “Resmi olarak gayrimenkulleri Cihan Medya’ya geçirmişler. Cihan Medya, Türkiye’de yerleşik bir şirket ama sahipleri Belçika’daki o uyduruk şirket. Cihan Medya aslında içi boş olan bir şirket çünkü Feza Gazetecilik’ten aldığı hiç bir gayrimenkulün bedelini ödememiş. Ödemediği için de ben buranın sahibiyim bana verin diyemez.” diye konuştu.

Feza Gazetecilik’in defterdarlığa geçtiğini, Cihan’ın şu anda TMSF yönetiminde olduğunu anımsatan yetkili, Zaman gazetesinin bulunduğu yerin eğitim kurumu olarak tahsis edilmiş bir alan olduğunu ancak FETÖ’cülerin bunu amacı dışında kullandığını söyledi.

Yetkili, Cihan Medya’nın bir tabela şirketi olduğunu belirterek “Feza Gazetecilik, vadeli bir biçimde çek karşılığında satmış, parasını almamış, kendi malında kiracı olmuş ve bu kirayı Cihan Medya Dağıtıma ödemiş. Feza’nın kasasını boşaltmışlar.” ifadesini kullandı.

“Aslında bir mal kaçırma operasyonu”

Söz konusu gayrimenkullerin arasında Esenyurt’ta 70 dönüm arsa, Zaman gazetecilik binası ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde matbaa ve tesisler bulunan binalar olduğunu, bunların hepsini Cihan Medya Dağıtıma devredildiğini anlatan yetkili, “Aslında bir mal kaçırma operasyonu. Belçika’daki şirket bu günler için hazırlanmış, böyle bir tuzak için hazırlanmış bir şirket. 3 milyon liralık şirketle nasıl 1 milyar liralık satın alma yaptılar?” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Kategoriler