FETÖ'de Bugün

Salih Buçukoğlu FETÖ üyeliğinden ceza aldı

Salih Buçukoğlu

Salih Buçukoğlu için mahkeme indirim kullandı

Hakkında 15 yıla kadar dava açılan eski Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) üyesi Salih Buçukoğlu,  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Salih Buçukoğlu’nu ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargılayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi önce 6 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. Maddesine göre cezası arttırılarak 9 yıla çıkarıldı. Sanığa Türk Ceza Kanunu’nun 62. Maddesine göre takdir indirimi uygulayan mahkeme hapis cezasını 7 yıl 6 aya indirdi. Türk Ceza Kanu’nun 62. Maddesi şu şekilde. “(1) Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmibeş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların altıda birine kadarı indirilir. (2) Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir. Takdiri indirim nedenleri kararda gösterilir. “

Salih Buçukoğlu için 15 yıl isteniyordu

FETÖ üyeliği nedeniyle yargılanan eski Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) üyesi Salih Buçukoğlu, tutuksuz yargılandığı mahkemede 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Mahkemede suçsuz olduğunu ve beraat istediğini söyleyen Buçukoğlu tutuksuz yargılanıyordu. Salih Buçukoğlu, cezası onanana kadar tutuklanmayacak. Buçukoğlu, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik en büyük kumpaslarından biri olan İzmir Askeri Casusluk Kumpası’nda mağdur astsubayın orduya geri dönüş davasını reddeden hâkimlerden biri olarak biliniyor. Hava Astsubay Engin Aşlakçı önce mahkemede beraat edince hakkındaki ihraç kararının iptal edilmesi için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurmuş 3-2 kararla orduya dönmüştü. Aleyhte görüş bildirenlerden biri FETÖ’den hüküm giyen Salih Buçukoğlu olmuştu. Göreve dönen astsubayın kararına itiraz edilince mahkeme tekrar toplanmış bu kez 2-3 kararla ihraç onanmıştı.

FETÖ’nün proje isimlerinden

FETÖ tarafından askeri yargıya sızdırılan mahrem isimlerden Salih Buçukoğlu’nun ismi 28 Şubat’ta ordudan haksız yere ihraç edilen Astsubay Mehmet Şükrü Batur’un orduya geri dönüşüne engel olmasıyla da gündem olmuştu. Mehmet Şükrü Batur’un göreve dönüşünü reddeden iki hâkimden biri olan Salih Buçukoğlu ile aynı kararı veren eski Hâkim Yüzbaşı Cemil Çelik’de FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler