Anasayfa » Ankara Dershaneler Sorumlusu örgüt evinde yakalandı
FETÖ'de Bugün

Ankara Dershaneler Sorumlusu örgüt evinde yakalandı

Ankara Dershaneler Sorumlusu yakayı ele verdi

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) Ankara Dershaneler Sorumlusu olduğu tespit edilen Hakan Artuç’u yakaladı. Ankara’da firari durumdaki FETÖ yöneticilerine yönelik operasyonları hızlandıran emniyet birimleri hakkında yakalama kararı olan firari Artuç’u Etimesgut’ta saklandığı evde yakalanarak gözaltına aldı.  Fetullahçı Terör Örgütü’nün eleman devşirmek için açtığı çeşitli dershanelerinde yöneticilik yapan Artunç’un örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullanıcısı olduğu da belirlendi. Ankara’da 31 Aralık 2020’de Muhsin Yazıcıoğlu suikastında aranan FETÖ’nün Avukatlar yapılanması mahrem imamı Kamil Bakum saklandığı gaybubet evinde yakalanmıştı. Hakan Artuç’un, Kayseri’de etkin pişmanlıktan yararlanan bir FETÖ şüphelisinin ifadesinde Ankara Dershaneler Sorumlusu olarak geçtiği açıklandı.

Bylock kullanıcısı

Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen Hakan Artuç’un, FETÖ elebaşının emri üzerine BankAsya’ya para yatırdığı, ayrıca örgütün sendikasında üyeliği olduğu ortaya çıktı.

Pasaportundaki yurt dışı çıkış şerhi de bulunan firari Hakan Artuç’un, örgüt saklandığı örgüt evi üzerinden yurt dışına kaçmaya çalıştığı iddia edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Ankara Dershaneler Sorumlusu olan Hakan Artuç’un Ankara Narkotik Şube Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturmalarda firari olduğu ayrıca Yozgat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında aranma kaydı olduğu öğrenildi.

Dershaneler FETÖ için neden önemli? 

Fetullahçı Terör Örgütü devlet içinde kadrolaşma çalışmalarını dershaneler üzerinden organize etti. 1980 öncesi önce İsa Saraç yönetiminde başlayan dershaneler daha sonra örgütün hafızası olan Halit Esendir yönetiminde faaliyetlerine devam etti. Dershanelerde FETÖ yöneticilerinin seçtiği öğrenciler “özel ders çalışmak” bahanesiyle örgütsel eğitime tabi tutuldu. Çoğunlukla askeri okullara yönlendirilen bu öğrencilere bir kod isim ve mahrem imam atanarak üzerlerindeki FETÖ kontrolü kesinleştirildi. Sınav tarihlerden önce “Fetih okutma” adı verilen günlerde seçilen öğrencilere sınav soruları ezberletildi.

FETÖ Dershaneler Sorumlusu
Kırmızı bültenle aranan Halit Esendir FETÖ’nün ilk Dershaneler Sorumlusu olarak biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde dershanelerin kapatılacağını açıklaması Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarını harekete geçirmiş ve örgütün büyük protestolar düzenlemesine sebep olmuştu. 17 Aralık yargı kumpasının hemen öncesinde gerçekleşen bu protestolarda FETÖ üyelerinin dershanelerine yükledikleri kutsal anlamlar tepkilere sebep olmuştu.

Kaynak: HaberTürk 

Kategoriler