FETÖ'de Bugün

FETÖ operasyonu İzmir merkezli 47 ilde gerçekleştirildi

feto-operasyonu-izmir

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) mevcudiyetini tehlikeli bir biçimde koruduğunu, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, geçtiğimiz günlerde FETÖ operasyonu ile tekrar tutuklanan eski Tuğgeneral Serdar Atasoy göstermişti. FETÖ/PDY’nin TSK içindeki gizli kripto yapılanmasına yönelik operasyonlar ve deşifre çalışmaları, bu nedenle hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 229 adet şüpheli belirlendi. Şüphelilerin, Yargıtay 16’ıncı Ceza Dairesi’nin açıkça delil kabul ettiği tesadüfle açıklanmayacak şekilde, örgütsel irtibat tarzına uygun olarak ankesörlü/kontörlü sabit hat irtibatı bulunduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra, şüpheliler ile ilgili delillerin arasında, örgüt mensubu olduklarına dair itirafçı beyanları da yer aldı. Ankesörlü telefon soruşturmaları, FETÖ’nün TSK’daki mevcudiyetinin çözülmesi bakımından yürütülen en önemli soruşturmaların başında yer alıyor. Bu kapsamda, bir buçuk senede 18 ayrı operasyon gerçekleştirildi. Son verilere göre, gerçekleştirilen operasyonlar sonucu toplam 2 bin 365 örgüt mensubu asker hakkında gözaltı ve yakalama kararı verildi.

feto-opersayonu-izmir

FETÖ operasyonu ile 125 gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında 229 adet örgütle ilişiği olan şüphelinin belirlenmesi üzerine, operasyon için düğmeye basıldı. İzmir Emniyet Müdürlüğü TEM, Organize, Mali Şube Müdürlükleri ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri koordineli bir şekilde çalıştı. Bu kapsamda, 12 Temmuz saat 01.00 dolaylarında, 47 ilde eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi. Operasyonun merkezi ili ise İzmir oldu. Ekipler, önceden belirlenmiş olan adreslere baskın yaptı. FETÖ operasyonu kapsamında şu ana dek 125 kişi gözaltına alınırken, kalan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheliler, işlemlerinin devamı için emniyete götürüldü.

57 muvazzaf asker belirlendi

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen askerlerin; 2’sinin Yarbay, 1’inin Binbaşı, 2’sinin Yüzbaşı, 8’inin Üsteğmen, 5’inin Teğmen, 54’ünün Astsubay, 14’ünün Uzman Çavuş rütbesinde olduğu belirtildi.

16 askerin Deniz Kuvvetleri, 26’sının Kara Kuvvetleri, 20’sinin Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, 21’inin Jandarma Genel Komutanlığı ve 3’ünün Sahil Güvenlik Komutanlığı mensubu oldukları kaydedildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen 229 şüphelinin, 57’si muvazzaf 86 asker şahıs ile 143’ü darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olarak belirlendi.

KAYNAK: TRT HABER

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler