Anasayfa » Akıncı Üssü davasında yeni gelişme
FETÖ'de Bugün

Akıncı Üssü davasında yeni gelişme

akinci-üssü-davasi-gerekceli-karar

Akıncı Üssü davasında gerekçeli karar çıktı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü’nde gerçekleştirilen eylemlere ilişkin davanın karar duruşması 26 Kasım 2020’de yapılmıştı. Darbe girişiminin başlamasıyla, Akıncı Üssü’ndeki darbeci pilotlar savaş uçaklarıyla Ankara ve İstanbul’da alçak  uçuş gerçekleştirmiş ve yaptıkları bombalı saldırılar sonucu 77 sivil/kamu görevlisi şehit olmuş, 206 kişi de yaralanmıştı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada verilen hükmün gerekçesi açıklandı. Akıncı Üssü davasının 365’i tutuklu, 104’ü tutuksuz, 6’sı yakalamalı sanıkları hakkındaki gerekçeli karar taraflara tebliğ edildi. Mahkemeye başkanlık yapan Selfet Giray, üye hakimler Erhan Karakaya ve Ömer Ünal’ın imzasının yer aldığı 9 bin 204 sayfa tutan gerekçeli kararda, FETÖ ile ilgili tespitlere yer verildi. Darbe girişiminin, FETÖ elebaşı ve yanında bulunan tepe yöneticileriyle anlık iletişim halinde olan Akıncı Üssü’ndeki sivil imamlar Adil Öksüz, Harun Biniş, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç‘un talimatıyla gerçekleştiği vurgulandı. FETÖ’nün, anayasal düzeni değiştirerek, örgüt ideolojisine uygun, sözde cemaat zümresine dayanan, milli olmayan, gayrimeşru bir iktidar oluşturmayı hedeflediğinin belirtildiği gerekçeli kararda, darbe girişimini yöneten sivillerin örgüt içindeki konumlarına dikkat çekildi. Adil Öksüz’ün de TSK, Kemal Batmaz’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Nurettin Oruç’un Jandarma Genel Komutanlığı, Hakan Çiçek’in de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı imamı olduğu hatırlatıldı.

Darbecilere ceza yağmıştı

Mahkeme heyeti, üst sınırdan ceza verdi ve sanıklar hakkında takdir indirimi uygulamadı. Heyet, sivil imamlar Harun Biniş, Hakan Çiçek, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, darbeyi yöneten askerlerden eski tuğgeneraller Bekir Ercan Van, Kemal Mutlum, Recep Sami Özatak, Aydemir Taşcı, eski albay Veysel Kavak, eski kurmay albay Ali Durmuş, eski pilot yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı, eski yarbay Hakan Karakuş, eski binbaşılar Mustafa Azimetli, Mehmet Fatih Çavur, Ali Karabulut, Murat Bicil, eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, eski yüzbaşılar Mustafa Mete Kaygusuz ve Ahmet Tosun’a; “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 77 kişinin şehit edilmesine ilişkin toplam 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sanıkların tamamı, 22 kişiye yönelik “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, 198 kişiye ilişkin “kasten öldürmeye teşebbüs” ve 1 kişiye yönelik “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs” suçlarından da ayrıca toplam 3 bin 901 yıl 6’şar ay hapis cezasına mahkum edildi. Sanıklardan pilot Yarbay Mustafa Azimetli Gölbaşı’ndaki Polis Havacılık Dairesi Başkanlığı’nı, Hasan Hüsnü Balıkçı da TBMM’yi bombalamıştı.

Mahkeme, eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk ile aynı uçakla Polis Özel Harekat Başkanlığı’nı bombalayan eski pilot yüzbaşı Uğur Uzunoğlu‘ya 45 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1170 yıl,

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’nı bombalayarak 15 kişiyi şehit eden eski pilot üsteğmen Müslim Macit‘e 16 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 283 yıl 6 ay,

Akıncı Üssü nizamiyesinde toplanan vatandaşların üzerine ateş açan eski Albay Ali Erarslan’a 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 548 yıl,

Özel Kuvvetler Komutanlığı Komutanı Zekai Aksakallı’yı derdest etmeye çalışan ekibin başındaki eski albay Fatih Yarımbaş’a 9 kez ağırlaştırılmış ve bin 555 yıl 7 ay,

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı’nda 7 polisi şehit eden eski pilotlar yüzbaşı Ertan Koral ve emniyeti bombalayan üsteğmen Mehmet Çetin Kaplan‘a 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 90’ar yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

Kaplan’a ayrıca “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 22 yıl 6 ay,

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombalayarak 2 kişinin şehit olmasına neden olan eski pilotlar yüzbaşı İlhami Aygül, üsteğmenler Mehmet Yurdakul ve Mustafa Özkan‘a 3’er kez “ağırlaştırılmış müebbet hapis” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 648’er yıl hapis cezası verildi.

Sanıklar İlker Hazinedar ve Oğuz Alper Emrah, ‘Cumhurbaşkanına suikast girişimi’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

291 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Toplam 291 sanığa en az birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Toplam 291 sanığa en az birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Darbeyi yöneten asker sanıklar, sivil imamlar ve darbe gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı’nı bombalayan 31 sanık dışında 260 sanığa, ‘Anayasal düzeni ihlal’ suçundan en az birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanıklardan bazılarına ‘kasten öldürme’ suçundan da ağırlaştırılmış müebbet ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından da hapis cezaları verildi.

46 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı

‘Anayasal düzeni ihlal’ suçundan müebbet hapis cezası verilen 46 sanıktan bazıları,  ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından da hapis cezası aldı. Mahkeme, 19 kişiye ‘Anayasal düzeni ihlale yardım’ suçundan 12 yıl 6 aydan 16 yıl 8 ay, 41 kişiye de ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 9 yıl arasında değişen yıllardan hapis cezası verdi. 70 sanık hakkında beraate hükmeden mahkeme, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, Akıncı Üssü’nde darbeyi yöneten sivil imamlardan Adil Öksüz ile Serkan Aydın, Halit Çetin, Ahmet Sürmen ve Fatih Arık’ın dosyalarının ise firari olmaları nedeniyle ayrılmasını kararlaştırdı.

KAYNAK: TRT HABER

 

 

 

Kategoriler