Anasayfa » FETÖ’cü astsubaylar itirafçı oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü astsubaylar itirafçı oldu

feto-cu-astsubaylar

Jandarma Komutanlığı’na sızan itirafçılar ifade verdi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürdürülmeye devam ediliyor. FETÖ içinde bulunan ve örgüt içi faaliyetlerde yer almış kişilerin itirafçı olmaları, terör örgütünün çözülmesi için büyük bir önem taşıyor. Özellikle örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasında yer alan itirafçıların beyanları, TSK’daki terör örgütü mensuplarının teşhis edilmesi ve görevden uzaklaştırılmasının önünü açan soruşturmalara katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında yakalanan 18 şüpheliden 8’i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep ederek itirafçı olmuştu. Bugün ise, Başkent Ankara’dan gelen habere göre, Jandarma Komutanlığı’na sızan örgüt üyesi astsubaylar itirafçı olarak diğer örgüt mensupları hakkında ifade verdiler. FETÖ’cü astsubaylar, örgütün kirli yüzünü bir kez daha ortaya döktü.

JATEK sınavının sorularını çaldılar

Örgütün, 2012 yılında Ankara’da Jandarma Astsubay Temel Eğitim Kursu (JATEK) sınavının sorularını alarak teşkilata sızmasıyla ilgili çalışma yürütüldü. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen başarılı operasyonla, soruların ele geçirilerek örgüt mensuplarına dağıtıldığı uzman raporları ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalananların ifadeleri sonrasında netleşti. Ankara merkezli 9 ilde gerçekleştirilen operasyon neticesinde, soruları alarak Jandarma Genel Komutanlığı’na sızdığı belirlenen 12 örgüt mensubu astsubay gözaltına alındı.

12 zanlıdan 11’i itirafçı oldu

Gözaltına alınan ve birçoğu ihraç edilmiş 12 astsubaydan 11’i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediklerini belirterek itirafçı oldu. FETÖ’cü astsubaylar, sınav sorularının kendilerine örgütün yöneticileri tarafından yemin ettirilerek ve büyük bir gizlilik içerisinde verildiğini belirtti. Zanlılar, askeri okullarda eğitim görürken ve mesleğe başladıktan sonra da örgütün mahrem imamlarının kendileri ile ilgilenmeye devam ettiğini söyledi. Örgüt mensubu astsubaylar, mahrem abilerinin iletişim kurmak için büfe ve ankesörlü telefonlar üzerinden kendilerine ulaştıklarını da ifade etti.

FETÖ’cü astsubaylar 249 örgüt mensubunu deşifre etti

FETÖ’cü astsubaylar arasında itirafçı olan 11 zanlı, verdikleri ifadelerde ayrıca 249 örgüt mensubu hakkında bilgi verdi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından ifadeler üzerinden yapılan incelemelerde, astsubayların deşifre ettiği 249 kişiden 78’i hakkında daha önce hiç işlem yapılmadığı anlaşıldı. Ankara TEM Şubesi, “kripto” şeklinde tabir edilen 78 örgüt üyesi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından alınan yeni talimat ile soruşturmayı derinleştirdi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler