Anasayfa » Gaybubet evleri operasyonu: 9 gözaltı
FETÖ'de Bugün

Gaybubet evleri operasyonu: 9 gözaltı

gaybubet-evleri-ankara

Bursa’da FETÖ’ye ağır bir darbe indirildi

15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsünü gerçekleştiren Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele aralıksız devam ediyor. Yapılan başarılı operasyonlar ile terör örgütünün bütünlüğüne her geçen gün ağır darbeler indiriliyor. Bunun yanı sıra, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile devlet kadrolarına sızan örgüt mensuplarının temizlenmesi sürdürülüyor. Ancak, örgütün yeniden yapılanma içerisine girdiği ve terör faaliyetlerine devam etme çabası içinde olduğu da biliniyor. Haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve arama kararı bulunan firari örgüt mensupları, gizli faaliyetlerini “gaybubet evleri” olarak adlandırılan hücre evlerinde yürütüyor. Türkiye’nin farklı noktalarında, gaybubet evlerine operasyon yapılmaya devam ediliyor. Bursa ilinde, haklarında arama kararı bulunan firari örgüt mensuplarını yakalamak için düğmeye basıldı.

Aralarında ihraç öğretmenler de var

Bursa’da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içerisinde yer aldığı tespit edilen ve buna istinaden haklarında arama emri bulunan örgüt mensupları hakkında gözaltı kararı verildi. FETÖ üyelerinin peşine düşen polis ekipleri, bazı izlere ulaştı. Yetkililerin detaylı incelemeleri ve takipleri sonucu, şüphelilerin gaybubet evi adı verilen hücre evlerinde saklandıkları tespit edildi. Akabinde, İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri ekipleri tarafından, Bursa’nın çeşitli ilçelerinde oldukları belirlenen hücre evlerine operasyon düzenlendi. Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer, Orhangazi ve İnegöl ilçelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarda, 9 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi. Firari örgüt mensuplarının kaldığı tespit edilen evlerde, meslekten KHK ile ihraç edilmiş öğretmen ile özel sektör çalışanlarının bulunduğu kaydedildi.

Adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi. Ayrıca, gaybubet evlerinde bulunan 15 bin 295 Türk Lirası ile 4 bin 280 dolara el konuldu. Gözaltına alınan şüpheliler, Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Zanlıların, emniyetteki sorgu işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Gaybubet evleri nedir?

Gaybubet evleri, örgüt mensupları tarafından saklanmak için kullanılıyor. Bu hücre evlerinde kalan FETÖ’cüler, aynı zamanda yurt dışına kaçmak için plan yapıyor. Örgüt tarafından finanse edilen bu evlerde yapılan baskınlarda, örgütün çözülmesi adına önemli deliller ele geçiriliyor. Bu evlerde, tebdir olarak kira kontratları ve faturalar genelde farklı isimler üzerine, özellikle deşifre olmamış örgüt üyeleri adına alınıyor. Evlerde kalan FETÖ’cülerin büyük çoğunluğu, yine tedbir amacıyla dışarıya çıkmıyor veya kılık değiştirme taktiği uyguluyor. Hatta, Abdülkadir Ç., isimli örgüt mensubu hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ’cülerin yakalanmamak için hastaneye gitmedikleri ve uzaktan tedavi yöntemi uyguladıkları ortaya çıkmıştı. Örgüt üyelerine yapılan başarılı operasyonlar sayesinde, yurt dışına kaçamadan yakalanıyor ve adalete teslim ediliyorlar.

KAYNAK: TRT HABER

Kategoriler