Anasayfa » EMNİYET MAHREM YAPILANMASI İLK SIZANLAR
Özel Haber

EMNİYET MAHREM YAPILANMASI İLK SIZANLAR

Emniyet Mahrem Yapılanması

EMNİYET MAHREM YAPILANMASI VE KİRLİ TARİHİ

Emniyet Mahrem Yapılanması FETÖ’nün tüm kirli işlerini legal bir kılıfla yürüten bölümü olarak tanımlanıyor. Cinayetler, kumpaslar, şantaj ve fişlemeler hep emniyet mahrem yapılanması üyesi FETÖ’cü polisler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yapılanmanın gücünü anlamak için 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dönemin İçişleri Bakanı Efkan Alâ’nın yapmış olduğu bir açıklamaya kulak kabartmak gerekir: “Ben göreve geldiğimde 81 ilin 74’ünün il emniyet müdürü FETÖ’cüydü.” Ürkütücü bir o kadar da şaşırtıcı bilgiyi anlamak için FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanması tarihine gidelim ve FETÖ’cü polisler listesine bir göz atalım. Elimizdeki veriler 1970’li yılların başında bile FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanması adımlarının gerçekleştiğini gösteriyor. Ama somut isimlerden bahsetmek gerekirse vereceğimiz isimler Ali Osman Kahya, Mustafa Sağlam ve Ramazan Akyürek’tir ve sene 1974’tür. Ali Osman Kahya Bursa Emiyet Müdürü, Mustafa Sağlam Antalya Emniyet Müdürü, Ramazan Akyürek ise Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olarak karşımıza çıkar.

 

POLİS KOLEJİNDE USULSÜZ KURA

1974’de netleşen bu kadrolaşma 1980’li yıllarda gittikçe artar. Öyle ki 1988 yılında FETÖ, polis kolejinden mezun olan 28 kişiyi kendilerine düşmanlar diye komiser yardımcısı olarak başlatmaz ve FETÖ’cü polisler baş gösterirler. Emniyet mahrem yapılanması konusunu daha iyi anlamak için 1991 yılında Ankara Polis Akademisi’nde yaşanan kura usulsüzlüğüne gidelim. 1991 yılında dönemin Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan ve yardımcısı, görev yerleri belirlenecek polislerin kura çekimini kontrol için gelir. Kura çekiminin yapıldığı kütüphaneye girdiklerinde bir tuhaflık görürler.  Kura çekiminin yapıldığı iki torba vardır. Birinde terörle mücadele, kaçakçılıkla mücadele, emniyet istihbarat gibi kritik görevler varken, diğerinde daha zor yerler vardır. İçeri girene göre çekimin yapılacağı torba belirlenir. Ünal Erkan, kura çekimini iptal eder ve inceleme talimatı verir. Torpilli listede yer alan bazı öğrenciler sorgulandığında bir isim çıkar: Fetullah Gülen ve FETÖ’cü polisler kendilerini ele verirler.

 

FETÖ’CÜ POLİSLER İŞ BAŞINDA

Ünal Erkan, daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na bir çalışma yaptırır. 1992 yılında hazırlanan rapora göre Fetullah Gülen ve adamları Ankara Polis Koleji’nde okuyan öğrencilerin yüzde 50’sine kancayı atmıştır. Soruşturma sonucunda atılanlardan biri FETÖ’cü polisler içinde yer alan Akademi Sınıflar Amiri Ali Bilkay’dır. Görevden atılmasının ardından karşı dava açar, görevine iade edilir. Aldığı olumlu notlarla dosyası parlatılır ve karşımıza 2011-2014 arası İzmir Emniyet Müdürü olarak çıkar. Hatta 17-25 Aralık kumpası sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki FETÖ’cü polisler temizlensin diye İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanacağı bile söylenir. Yani FETÖ’nün Ankara Polis Akademisi’ni ele geçirmesinin önünü açtığı için 1990’larda ihraç edilen bir isim FETÖ’yü temizlemek için akla gelir. Bu da terör örgütünün emniyet teşkilatı içerisinde nasıl palazlandığını gösteren önemli bir veridir ve FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanması hakkında önemli ipuçları verir.

 

Kategoriler