Anasayfa » Dev FETÖ operasyonu : 14 ilde 130 gözaltı
FETÖ'de Bugün

Dev FETÖ operasyonu : 14 ilde 130 gözaltı

Dev FETÖ operasyonu ile ülke genelinde temizlik yapıldı

Dev FETÖ operasyonu ile ülke genelinde temizlik yapıldı

Dev FETÖ operasyonu, Ankara ve Çanakkale merkez olmak üzere toplam 14 ilde gerçekleştirildi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nı (FETÖ/PDY) deşifre etmeye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, şüpheli bulunan şahısların cezaevlerindeki örgüt üyelerinin ailelerine maddi yardımda bulundukları ve kasıtlı olarak virüsü yaymaya çalıştıkları tespit edildi. Soruşturma Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü. MİT Çanakkale Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ile KOM Daire Başkanlığı koordineli bir şekilde çalıştı. Operasyonlar Çanakkale, İstanbul, Edirne, İzmir, Kocaeli, Aydın, Balıkesir, Çorum, Bursa, Manisa, Kayseri, Zonguldak, Yalova ve Tekirdağ’da eş zamanlı olarak yapıldı. Çanakkale’de yapılan operasyonda, Fethullahçı Terör Örgütü yapılanması içinde yer aldığı tespit edilen 84 şüpheli yakalandı.

Çanakkale yapılanması çökertildi

Operasyonda yüklü miktarda döviz, silah ve çok sayıda örgüte ait doküman ele geçirildi. Gözaltına alınanlar arasında, örgütün sözde Çanakkale imamı, bölge sorumlusu, ilçe imamları, öğrenci sorumluları ile sözde üst kademede mahrem konumda yer alan şahısların yer aldığı belirlendi. Operasyon sonucunda, örgütün Çanakkale’deki öğrenci, esnaf, aile ve mahrem il yapılanması ile finans ağı, ağır bir darbe aldı.

Soruşturmada şüphelilerin cezaevindeki FETÖ’cülerin ailelerine maddi destekte bulunduğu ortaya çıktı. İletişim kurmak için ise internet üzerinden bağlantı kurdukları ve kriptolu cihazlar kullanarak oyunlar üzerinden haberleştikleri belirlendi. Örgüt üyelerinin yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya yönelik plan ve girişimleri olduğu iddia edildi. Sözde il imamının örgüt aileleri için toplanan yardım paralarının bir kısmını fuhuş ve lüks bir hayat için harcadığı ileri sürüldü.

Ankara’da 127 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün emniyet ve jandarmadaki mahrem yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda, 67 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonda şüphelilerin 46’sı yakalanarak gözaltına alındı. Diğer 21 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. Mahrem imamların arasında, ihraç edilmiş 17 emniyet müdürü, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç iki yüzbaşı, beş üsteğmen, 43 astsubay olduğu kaydedildi.

Örgütün adalet teşkilatındaki yapılanması hakkındaki soruşturmada ise 60 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, adalet teşkilatlanmasında yer aldığı tespit edilen 60 şüphelinin mahrem imam olduğu tespit edildi. Şahısların operasyonel GSM hattı kullanarak irtibatta kaldıkları ve faaliyetlerine bu şekilde devam ettikleri belirlendi. Açıklamanın devamında, şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların Ankara Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından devam edildiği bildirildi.

Samsun’da 8 ilçeye eş zamanlı baskın

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ’nün “mahrem askeri yapılanması” içerisinde faaliyet gösteren şahıslara yönelik çalışma başlattı. Mahrem yapılanmada yer alan şahısların, örgütün mahrem imamları tarafından ankesörlü telefonlardan ardışık olarak arandıkları tespit edildi. 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerin arasında muvazzaf asker ve kapatılan askeri okul öğrencileri de bulunuyor. Operasyon Samsun şehir merkezi ile Atakum, İlkadım, Bafra, Çarşamba, Terme, 19 Mayıs ve Vezirköprü ilçelerinde eş zamanlı şekilde gerçekleştirildi. Zanlılar gözaltına alınıp emniyete götürüldü. Soruşturmanın halen sürdürüldüğü belirtildi.

Kaynak: TRT HABER

Kategoriler