Anasayfa » Dahlan 15 Temmuz’u fonladığını kabul etti
Özel Haber

Dahlan 15 Temmuz’u fonladığını kabul etti

Muhammed Dahlan, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’yü kendisinin fonladığını yazan Middle East Eye ve David Hearst’a 2017’de açtığı davayı geri çekti. Dahlan, bu hamlesiyle suçlamaların tamamını kabul etmiş oldu.

Londra Merkezli Middle East Eye’dan David Hearst, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden 2 hafta sonra Türk güvenlik kaynaklarından aldığı bilgileri aktardığı yazısında 15 Temmuz’un “Orta Doğu’nun kiralık katili” olarak bilinen Muhammed Dahlan tarafından fonlandığını gündeme taşıdı. BAE, Mısır, Suudi Arabistan ve İsrail’in bölgedeki jokeri olan Dahlan ise 2017 yılında David Hearst ve kurumuna dava açmıştı.

Yazımın arkasındayım

Hatta Dahlan’ın avukatları iddiaları reddederken, müvekkillerini “Politikacı, hayırsever işadamı olarak” tanımlamıştı. Seyri merak edilen dava ile ilgili sürpriz gelişmeyi David Hearst, 11 Eylül 2019 tarihli yazısında duyurdu. Hearst, Dahlan’ın 15 Temmuz’a ilişkin iddialarına yönelik olarak kendisine açtığı davayı geri çektiğini açıkladı. “Yazımın arkasındayım” diyen Hearst, Dahlan tarafından desteklenen Körfez medyasının darbe girişimi sırasında “Darbe başarılı oldu, Erdoğan öldü” gibi yayınlar yaptığını anımsattı. Yazar, Dahlan ve fonladığı desteklediği medya kuruluşlarının FETÖ’cü darbe girişimini önceden bildikleri yönünde kanaat belirtti.

Kimlerin sevindiğini biliyoruz

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs 2017’de İstanbul’da yaptığı konuşmada “Türkiye’de darbe girişimi olduğu zaman Körfez’de kimlerin buna sevindiğini çok iyi biliyoruz. Birilerinin istihbarat örgütleri varsa bizim de istihbarat örgütümüz var. Kimlerin o geceyi nasıl geçirdiklerini çok iyi biliyoruz. Türkiye’de ne oldu, ne oluyor, bitti mi, gidiyor mu, darbe neticeye ulaştı mı ulaşıyor mu, bunu takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz” diyerek Birleşik Arap Emirlikleri ve Dahlan’ı işaret etmişti.

3 milyar dolar verdiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Türkiye’deki darbe kalkışmasına, hükümeti gayrı meşru yöntemlerle devirme çabalarına bir ülkenin 3 milyar dolar para desteğini sağladığını biliyoruz. Üstelik bu, Müslüman bir ülke” demişti.

Türkiye’ye müdahale edin

Ayrıca FETÖ elebaşı Gülen, Muhammed Dahlan’a ait olan ve Mısır’da yayın yapan Al Ghad televizyonuna darbe girişiminin hemen ardından yaptığı açıklamada Batı’ya Türkiye’ye müdahale edin çağrısına bulunmuştu.

Kaynak: Middle East Eye

Kategoriler