Anasayfa » CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz FETÖ’den tutuklandı
FETÖ'de Bugün

CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz FETÖ’den tutuklandı

CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, FETÖ’nün üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu gerekçesiyle tutuklandı. İbrahim Burak Oğuz’un terör örgütünde sohbet hocalığı da yaptığı ortaya çıktı

FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, iddiaya göre FETÖ’nün mahrem imamları ile telefonla görüştüğü ileri sürülen CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz ifadesi alınmak üzere bugün adliyeye çağırıldı.

Oğuz’un savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi Mahkemeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkan Oğuz, ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.

31 Mart seçimlerinde CHP’den Urla Belediye Başkanı seçilen mali müşavir ve yatırım uzmanı Burak Oğuz’un telefonundan terör örgütü FETÖ’nün mahrem imam yapılanmasında yer alan kişilerle defalarca görüşmeler yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Cumhuriyet Savcılığı, Başkan Burak Oğuz’u ifade vermek üzere adliyeye çağırdı. Savcı ifadesini aldığı Oğuz’un tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

FETÖ yöneticileriyle görüşmüş 

Oğuz, mahkeme önünde beklerken avukat olan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de adliyeye geldi. Bu arada ünlü avukat Umut Köroğlu da adliyede Oğuz’un yanındaydı. Yeniasır’ın haberine göre adliye koridorunda bekledikleri sırada, Oğuz’un telefonla görüştüğü bir kişiye telefonundan üst düzey FETÖ’cülerle görüşmeler yapıldığının tespit edildiğini anlatarak, bunu kimseye söylememesini tembihlediği duyuldu..

CHP İl Başkanı nasıl ifade vereceğini anlattı 

Bu arada CHP İl Başkanı Deniz Yücel de telefonda ‘Başkanım’ diye hitap ettiği bir kişiye bilgi verdi. Yücel, görüşmede Oğuz’un telefonundan FETÖ’nün mahrem imam yapılanmasında yer alan kişilerle telefon görüşmesi yaptığının tespit edildiğini anlattığı duyuldu. Yücel’in görüşme içeriğinin olmadığını sadece arama kayıtlarının yer aldığını anlattığı işitildi. Bu arada Yücel’in Burak Oğuz’a “Sözkonusu kişileri kesinlikle tanımıyorum. Benim telefonumla çalışanlarım görüşme yapmış olabilir” şeklinde ifade vermesi tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.

Atatürklü veda mesajı yayınladı 

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ceza evine girmeden Facebook üzerinden mesaj yayınladı: “Bu yola çıkarken ‘Kendimi ve Ailemi sizlere emanet ediyorum’ demiştim. Ailem önce Allah’a sonra sizlere emanet. Vatanım, Bayrağım, Cumhuriyetim ve Mustafa Kemal Atatürk hepimize emanet. Biraz beni özleyeceksiniz ama ben sizleri çok özleyeceğim. Kalın sağlıcakla…”

 

Kategoriler