Anasayfa » Hollanda casus avukatı yakalanınca FETÖ’cülere oturma izni verdi
FETÖ'de Bugün

Hollanda casus avukatı yakalanınca FETÖ’cülere oturma izni verdi

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin (IND), casusluk yapan avukatı Yılmaz S. Ankara’da gözaltına alındıktan sonra, o güne kadar sığınma başvurusunda bulunan Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine oturma izni verdiği belirtildi.

Hollanda buna gerekçe olarak, avukat Yılmaz S.’de bulunan, FETÖ üyelerine ait gizli kişisel bilgilerin Türk makamlarının eline geçmesini gösterdi. Oysa uluslararası anlaşmalara göre sığınma başvurusu yapanların belgeleri geldikleri ülkelerden istenmek zorunda. Fakat Hollanda, Türkiye’den istemesi gereken evrakları yasa dışı olarak elde etmek istedi

Avukat S., Hollanda ve Almanya’nın Ankara Büyükelçilikleri adına, bu ülkelere iltica başvurusu yapan FETÖ yakın kişiler hakkında Türkiye’de izinsiz araştırma yapıyordu.

Bu nedenle Yılmaz S.’nin ofisinde, Hollanda ve Almanya’daki FETÖ yapılanması üyeleri ile onların Türkiye’deki yakınlarına ilişkin kişisel bilgiler içeren dosyalar bulunuyordu.

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi, “casusluk” suçlamasıyla Kasım ayında gözaltına alınan Avukat S.’deki bilgilerin, Türk güvenlik birimlerinin eline geçtiğini bildirdi.

Hollanda medyasına göre, IND tarafından sığınma başvurusu yapanlara gönderilen mektupta, gizli kişisel bilgilerinin Türkiye’nin elinde olduğu vurgulandı. Hollanda bu nedenle, kişisel bilgilerinin korunacağı taahhüdünde bulunduğu FETÖ’cü alçaklara oturma izni verdi.

IND, Türk makamları tarafından ele geçirilen dosyaların ‘sınırlı sayıda’ olduğunu bildirdi. Ancak rakam vermedi.

IND verilerine göre, Hollanda’ya sığınma başvurusu yapan FETÖ mensubu teröristlerin sayısı, son dönemde rekor düzeyde arttı.

Hollanda’ya 2015 yılında Türkiye’den 56 iltica başvurusu yapılırken, 2016 yılındaki darbe girişiminden sonra bu sayı 235’e çıktı. 2017’de 481 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hollanda’dan sığınma talep etti. 2018’de ise, büyük çoğunluğu FETÖ mensubu terörist sayısı bin 382 kişi sığınma başvurusunda bulundu.

Bu yılın ilk 11 ayında Hollanda’dan sığınma talep eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı bin 159 oldu. Bu sayının içinde FETÖ mensuplarının oranı ise açıklanmadı.

Kategoriler