Anasayfa » Babacan FETÖ bankasına nasıl sahip çıktı?
Özel Haber

Babacan FETÖ bankasına nasıl sahip çıktı?

Bugünlerde parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan, 17-25 Aralık darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadele etmediği gibi örgütün batık bankasını devlet eliyle kurtarmaya çalıştı. Babacan’ın Bank Asya’y Ziraate aldırma girişimini dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan engelledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ ile mücadele konusunda ki “Yanımda milletimden başkasını bulamadım” çıkışının sebeplerinden biri de dönemin ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. FETÖ’nün seçilmiş meşru hükümeti hedef aldığı 17-25 Aralık emniyet-darbe girişiminin ardından örgüte yönelik Başkan Erdoğan’dan tarafından 2010’dan itibaren sürdürülen mücadele daha da güçlenirken, örgütün finans kaynağı Bank Asya’da büyük kayıplar başladı.

Okçular tepesi istismarı

Bunun üzerine Pensilvanya’da firari durumda bulunan FETÖ elebaşı Gülen, Bank Asya’yı Uhud Savaşı’ndaki Okçular Tepesi’ne benzeterek, “Okçular tepesidir, terk etmeyin” çağrısında bulundu. Ancak teröristbaşının çağrısı tutmadı. FETÖ’nün bankası Bank Asya, Ağustos 2014’e gelindiğinde 1.5 milyar liradan fazla batık verdi. Bunun yanında örgütün bankasından 4.5 milyar lira kaynak çıkışı oldu. Bank Asya’nın hızlı çöküşünü engellemek için bu sefer devreye Ali Babacan girdi.

3 saatte 100 milyon dolar

Babacan, hem Erdoğan’ın örgüte karşı olan mücadelesini sekteye uğratmak, hem de Bank Asya’yı kurtarmak için “Ziraat Bankası, Bank Asya’yı satın alabilir” açıklaması yaptı. Bununla da yetinmeyen Babacan,  Bank Asya’yı devletin katılım bankası haline getirmeye kalktı. Babacan’ın açıklamasından sonra Bank Asya’nın hisseleri yüze 8.26 artış gösterirken, Babacan yaptığı manipülasyonla sadece 3 saate FETÖ’ye 100 milyon dolar para kazandırdı.

Erdoğan tek başına mücadele etti

Halbuki Erdoğan, Babacan’ın Bank Asya’yı devlet parasıyla kurtarma girişiminden 1 ay önce Bank Asya’nın batışını engellemek için manipülasyon yapıldığını şu sözlerle ifade etmişt: “Şu anda Bank Asya iyi bir konumda değil. Ve mal varlıklarını satmak suretiyle likiditelerini artırma gayreti içindeler.Şu anda bütün onlara rağmen sıkıntı devam ediyor ve bunu finans sektörü de gayet iyi biliyor. Şunu ben rahatlıkla söyleyebilirim.Bu aldığım bir bilgidir. Qatar Islamic Foundation bir defa burayı alma noktasında değil. Onu ilan ederek kendilerine oradan piyasalarda psikolojik bir destek sağladılar.Aslında bu SPK tarafından masaya yatırılması gereken bir konu. Burada aldatmaca var, muvazaa var.”

Erdoğan’a karşı hareket etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Eylül 2014’te  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu örgütün bankası konusunda şu sözlerle göreve davet etti: “BBDK kararını vermeli, aksi takdirde sorumlu olur”.  Babacan’da 5. İstanbul Finans Zirvesi’ndeki konuşmasında kullandığı “Bankalar ile ilgili konularda tek yetkili kurum BDDK’dır, gerektiğinde gözünü kırpmadan her adımı atar” ifadeleriyle örgütün bankasına dokunulmasına gerek duyulmadığı mesajını verdi.

Kategoriler