Anasayfa » Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturmasını iptal etti
Özel Haber

Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturmasını iptal etti

Verdiği kararlarla FETÖ ile mücadelede hükümetin elini zorlaştıran Anayasa Mahkemesi aldığı son kararla ihanet şebekesinin tekrar kadrolaşma çalışmalarına destek verdi.  15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında, kamuya girişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılması zorunluluğu getirilmişti. CHP’nin başvurusu üzerine toplanan AYM, güvenlik ve arşiv araştırılması yapılmasını iptal etti.

Anayasa Mahkemesi iptal kararında OHAL’in kaldırıldığına atıfta bulunarak FETÖ ile mücadelede OHAL döneminde alınan kararların kanunlaşması durumunda bunu inceleme yetkisine sahip olduğunu açıkladı.

 

AYM aldığı kararda kişilerin, aile, sosyal çevreleri, paylaşımları gibi bilgilerin kişisel bilgileri olduğunu bunu açıklamakla yükümlü olmadığını açıkladı.

TSK içindeki gizlenen FETÖ’cülerin açığa çıkartılmasında kullanılan FETÖMETRE sistemi ile çok sayıda örgüt üyesi tespit edilmişti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği “FETÖMETRE” sisteminde 72 ana 253 alt kriterden oluşan puanlama sistemi ile incelenen kişilerin örgüt ile bağı olup olmadığı ortaya çıkarılıyordu.

Kamuya alımlarda yapılan güvenlik soruşturması da kripto FETÖ’cülerin tekrar devlete sızmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

Kategoriler