Anasayfa » AİHM’den ümidi kesen FETÖ Belçika’da sözde mahkeme kurdu
Özel Haber

AİHM’den ümidi kesen FETÖ Belçika’da sözde mahkeme kurdu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden ümidi kesen Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri, yurt dışındaki davalarına bakan avukatları Belçikalı Johan Vande Lanotte önderliğinde bir mahkeme kurmaya karar verdi.

Johan Vande Lanotte, daha önce Türkiye’nin kaçırdığını iddia ettiği FETÖ’nün Malezya imamlarından İsmet Özçelik adına Türkiye’yi dava etmişti. Belçika siyasetinde Başbakan Yardımcılığına kadar yükselmiş olan Lanotte’nin siyasi kariyeri 2018 yılında bitti. Türkiye’nin kaçırdığını iddia ettiği İsmet Özçelik’i Malezya makamları gözaltına alıp Türkiye’ye sınır dışı etmişti.

FETÖ’nün Malezya İmamı İsmet Özelik 2017 yılında Türkiye’ye iade edilmişti.

Türkiye Tribunali adını verdikleri oluşumda, uluslararası eski hâkimlere yer verecek olan FETÖ, bunun reklamını da Bülent Keneş ve Ahmet Dönmez gibi tetikçileri aracılığıyla BAE bağlantılı al Arabiya gazetesine yaptırdı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının yaptığı binlerce başvuruyu reddetmişti. İç hukuk yollarını kullanmayan örgüt üyeleri, AİHM’den binlerce kez ret cevabı almalarına rağmen bu başvurularına devam etmişti.

Hastalıklarını bahane ettiler, olmadı  

Cezaevinde hastalanan örgüt üyeleri, Türkiye’nin kendilerini tedavi ettirmediğini iddia ederek AİHM’e başvurmuş ancak tüm dünyaca takdir edilen sağlık sistemimizin gerekli önlemleri aldığı ortaya çıkınca, AİHM bu başvuruları da reddetmişti.

AİHM olmadı, paralı mahkeme

AİHM’den istedikleri cevabı alamayan Fetullahçı Terör Örgütü mensupları, Belçika’da kurdukları sözde mahkeme ile Türkiye’yi yargılayacaklarını açıkladılar.

15 Temmuz darbe girişimi, 7 Şubat MiT kumpası, askeri casusluk kumpası, Ergenekon, Balyoz kumpasları ile haksız yere hapis yatanlar, FETÖ’cüler tarafından da kabul edilen sınav sorularının çalınması gibi terör örgütünün kirli suçlarını görmezden gelecek olan sözde mahkeme FETÖ’cülere soykırım uygulandığı kararı çıkarmaya çalışacak.

Şebnem Korur Fincancı ve FETÖ’cü “akademisyenler” de raportörler arasında

PKK’ya destek olmak suçundan hapis cezası alan Şebnem Korur Fincancı ve 15 Temmuz sonrası kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nden Emre Turkut gibi isimler raportörler arasında.Emre Turkut’un askeri liselere girecek örgüt üyelerinin mahrem abiliğini yaptığı, 15 Temmuz darbesi sonrası da yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Ayrıca Türkiye’den kimlikleri bilinmeyen avukatlar kolektifi de raportörler listesinde yer alıyor. Ancak en dikkat çeken ve şimdiden sözde mahkemenin sonucunu belli eden bir diğer raportörse İsviçreli Eric Sottas ismi oldu. PKK’ya verdiği açık destekle bilinen Sottas, BM bünyesinde altında yanına aldığı Abdullah Bozkurt ve Levent Kenez gibi firari isimlerle Türkiye’yi karalamıştı.

Raportör Eric Sottas, FETÖ tetikçileri Abdullah Bozkurt ve Levent Kenez’i BM’de konuşturmuştu

 

Ankara Barosu raporunu delil kabul ettiler

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün gerçekleştiriği FETÖ operasyonlarının etkisini hafifletmek isteyen ihanet şebekesi, gözaltındaki şüphelilerin işkence gördüğünü sürekli gündeme getirmişti. Bu iddiaları HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Ankara Barosu aracılığıyla yayılması sağlanıyordu. Ankara Barosu, gözaltındaki şüphelilerin sözlü ifadeleri ile işkence yapıldığını iddia ediyordu. Doktor kontrolünde görülmeyen bu işkence iddialarına dair Ankara Barosu’nun hazırladığı raporlar da FETÖ’nün kurduğu sözde mahkemenin internet sitesinde yer aldı.

 Paralar BAE’den mi?

FETÖ’nün mahkeme tiyatrosunun internet sitesine göre, bu oluşum için masraflar bağış sistemiyle yapılacak. Ancak, bu mahkeme tiyatrosunun haberinin alakasız bir biçimde Al Arabiya’da yer alması, BAE’nin destek vereceği iddialarını gündeme getirdi. BAE 15 Temmuz darbesine açıktan destek vermiş, ABD’deki Halkbank kumpası davasında Türkiye karşıtı olan Demokrasileri Koruma Vakfı’na parasal destek sağlamıştı. Liberal ve solcu görünümlü isimler tarafından FETÖ propagandası sitesi Ahval’i de fonlayan BAE, Türkiye karşısında Libya’da aldığı hezimetin acısını çıkarmak için bu oluşuma finansal destek sağlayabilir.

 

Kategoriler