Anasayfa » ABD’de Ülkü Ocakları aleyhine verilen skandal kararda FETÖ etkisi
FETÖ'de Bugün

ABD’de Ülkü Ocakları aleyhine verilen skandal kararda FETÖ etkisi

abd-ulku-ocaklari

Ülkü Ocakları hakkında terör araştırma raporu

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları aleyhine skandal bir tasarıyı kabul etti. Demokrat Nevada Vekili Dina Titus tarafından, 2022 Savunma Bütçe Tasarısı’na (NDAA) eklenen bir madde, ABD’de Ülkü Ocakları için yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığınının araştırılmasını öngörüyor. Buna göre, Ülkü Ocakları’nın terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bir rapor hazırlanması bekleniyor. Skandal karar, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç tarafından şu sözlerle eleştirildi: “Yasa’nın nihai metni henüz ortaya çıkmamış ve onaylanmamış olmakla birlikte, asılsız ithamlar içeren ve ABD ile aramızdaki köklü müttefiklik ilişkisine yakışmayan böyle bir talebin ABD Kongresi’nin bir kanadında kabul görmüş olması dahi son derece üzüntü ve endişe vericidir.” Bunun yanı sıra, ABD Ülkü Ocakları Başkanı Adil Alper Yiğiter ise, alınan bu kararın arkasında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olduğunu ifade etti.

ABD’de Ülkü Ocakları Başkanı Yiğiter, yasa tasarısının arka planını anlattı

ABD Ülkü Ocakları Başkanı Adil Alper Yiğiter, Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen ve içinde Ülkü Ocakları’nı hedef alan maddenin bulunduğu yasa tasarısı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ülkü Ocakları’nın, “terör örgütü olup olmadığının araştırılması” maddesini tasarıya ekleten Demokrat Vekil Dina Titus‘un, FETÖ tetikçisi Enes Kanter ile çevrimiçi toplantı yaptığı görüntülere ulaştıklarını belirtti. ABD Ülkü Ocakları tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğrafla, söz konusu maddeyi ekleten Titus’un, zamanının çoğunu Türkiye aleyhinde karalama çalışmaları yapan FETÖ’cü basketbolcu Enes Kanter ile toplantı yaptığı anlaşıldı.

abd-ulku-ocaklari

Görüşmeye katılan bir diğer kişi ise FETÖ’nün ABD’deki lobi faaliyetlerini yürüten Bilal Ekşili.

Yiğiter, açıklamasında;

“Ülkü Ocakları’nı terör listesine almak için maddeyi sunan Titus’un kimlerle iş birliği halinde olduğu ispat edilmiş oldu. Türk’e hasım kesimlerin şahsıma ve Ülkü Ocakları’na karşı başlattıkları karalama ve iftira kampanyası şüphesiz bertaraf edilecektir.” dedi.

ABD’de Ülkü Ocakları hakkında yapılan suçlamaların alakasız olduğunu belirten Yiğiter, yapılacak soruşturmadan çekinmediklerini ve saklayacak bir faaliyetleri olmadığını söyledi. Yiğiter;

“Rapor şayet siyasi sonuç güdülerek yazılmaz ise ABD Kongre üyeleri bize teşekkür edecektir. Bugüne kadar Amerika’da yaptığımız faaliyetlerde kanun dışı bir olay ile bir kez dahi anılmadık. Dahası, Kovid-19 salgını sürecinde yardım kampanyalarına dahil olup, etnik köken gözetmeksizin ihtiyaç sahipleriyle ekmeğimizi paylaştık.” şeklinde konuştu.

Amaç Türkiye’nin iç siyasetine müdahale etmek

Yiğiter, haklarında başlatılan soruşturmanın amacının “Türkiye’nin iç siyasetine müdahale” olduğunu savundu. Tasarıya eklenen maddenin arka planında FETÖ’nün olduğunu belirten Yiğiter;
“Tasarıya öncülük eden Ermeni lobisi gibi görünse de bize ezelden düşman malum kesimin oynadığı etkin rolü görüyoruz. Milliyetçi Ülkücü Hareketi zan altında bırakarak, Türkiye iç siyasetine müdahale etme gayretini okuyoruz. Bizi çok iyi tanıyan Türk’e hasım kesim bilsin ki ne davamızdan vazgeçeriz, ne de vatanımızdan. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da liderimiz Devlet Bahçeli’nin emrinde, soydaşlarımızın hizmetinde, başı dik, alnı açık bir şekilde var olmaya devam edecektir. Amerikan anayasası ve kanunları çerçevesinde faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

 

 

Kategoriler