Özel Haber

ABD’li senatörlerden FETÖ firarisi Enes Kanter’e destek

FETÖ’nün gözbebeği firari Enes Kanter, 2021’de Amerikan vatandaşı olmanın hayallerini kuruyor ve her fırsatta uluslararası medyaya konuşarak Türkiye aleyhine propaganda yapıyor.

15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ elebaşı Gülen’le aynı odada olduğunu ve süreci onunla beraber izlediğini belirten Kanter, darbe girişiminin 1 numaralı sanığı Fetullah Gülen‘i “masum bir din adamı”, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ise “diktatör” olarak tasvir ediyor.

Kamuoyunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insan hakları ihlalleri yaptığı algısı yaratmak için büyük uğraşlar içine giren Kanter, ABD’li FETÖ yandaşı senatörlere Türkiye’yi kötülüyor, onlardan yardım dileniyor.

Kanter, hakkında “örgüt üyeliği” suçundan kırmızı bülten başvurusu yapılmasının ardından soluğu yine ABD’li senatörlerin yanında aldı.

Marco Rubio, Adam Schiff, James Lankford ve Chuck Schumer… Bunlardan bazıları.

Marco Rubio

Enes Kanter, ilk önce ABD’nin Florida Senatörü Marco Rubio ile görüştü.

Kanter ile Washington’da bir araya gelen senatör ardından Twitter hesabından bir mesaj yayımladı:

“Bu genç adamın Türk vatandaşı arkadaşlarının haklarını savunmak için gösterdiği cesaretten etkilendim. Bugün Enes Kanter ile toplantı yapmaktan onur duydum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi altındaki Türkiye’deki insan hakları ihlallerini tartıştık.”

Senatörler, ABD’nin stratejik ve küresel çıkarlarını gözetmek adına kamuoyunda Türkiye’nin 3. dünya ülkesi olduğu algısı yaratmak ve Erdoğan‘ı dünya sahnesinde “küçük düşürmek” için FETÖ’yle işbirliği yapıyorlar.

Bu nedenle, Senatör Rubio da, diğer birçok ABD’li senatör gibi Enes Kanter gibi FETÖ tetikçileriyle lobi yapıyor.

Türkiye’deki sözde insan hakları ihlallerinden dem vuran Kanter, hedef gösterdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı her fırsatta şikayet ediyor.

Senatör Rubio, Kanter’in kendisi gibi FETÖ’cü çevresi tarafından da destekleniyor.

Onlardan biri: FETÖ firarisi Mevlüt Hilmi Çınar.

Firari Mevlüt Hilmi Çınar, kurucusu olduğu “Maestro Corporate Group” adlı yönetim danışmanlık firmasıyla, NBA oyuncusu Kanter’e finansal danışmanlık yapıyor.

Çınar, aynı zamanda elebaşı Gülen’in onursal başkanı olduğu Niagara Vakfı’nın da yöneticisi.

Adam Schiff

Demokrat senatör Adam Schiff de FETÖ’nün 15 Temmuz kalkışmasının ardından örgütün elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iade edilmemesi için en çok direnen senatörlerden biri.

15 Temmuz 2016’da Türkiye’de demokrasiye darbe indirmeye çalışan FETÖ’nün manevi oğlu Enes Kanter, Türkiye’nin Afrin’de şiddet uyguladığını savunan senatör Schiff’le birlikte çektirdiği fotoğrafın altına “Sizinle buluşmak büyük bir onurdur. Demokrasi ve insan hakları konusundaki duruşunuzdan dolayı teşekkür ederim.” yazarak demokrasiden dem vuruyor.

15 Temmuz darbe girişiminin 1 numaralı sanığı Gülen’in, kendisi gibi Türkiye düşmanı manevi oğlu Kanter’le samimi pozlar çektiren ABD’li senatör, Adam Schiff, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın galibiyetinden rahatsızlık duymuş, bunu da yine sözde insan hakları ihlallerinden dem vurarak açıkça belli etmişti.

James Lankford

Oklahoma Senatörü James Lankford FETÖ’nün ABD ve Avrupa’daki Türkiye karşıtı algı çalışmalarında fonladığı ABD’li senatörlerin başında geliyor.

Kanter’in Romanya’daki tutukluluk halinden kurtulup ABD’ye gidebilmesinin arkasında Senatör Lankford’ın olduğu biliniyor.

*Enes Kanter’in Washington Post’a verdiği röportajdan bir bölüm.

Aynı tarihte Senator Lankford’ın twitter hesabından Kanter için yaptığı çağrı ise şöyle:

ABD’li senatör Lankford’ın, FETÖ’cülerle olan sıcak temasları, Kanter’e yardım ve yataklık ederek ABD’ye geri getirmesi gibi misaller FETÖ elebaşı Gülen’in ABD’deki lobi faaliyetlerinin boyutlarını gözler önüne seriyor.

FETÖ firarisi Enes Kanter, uluslararası arenada kendisine kalkan olan ABD’li Lankford’ı “dost” olarak görüyor.

Lankford, FETÖ’nün ABD’deki lobi faaliyetlerini yürüten kurmaylardan Bilal Ekşili‘yle de sıkı dost.

FETÖ firarisi Ekşili’nin 2008 yılında FBI Direktörü Robert Mueller’dan ödül aldığı fotoğraf ortaya çıkmıştı.

Robert Mueller’i, Türkiye karşıtı olarak yürütülen soruşturmanın başına öneren isim FETÖ’cülerin Türkiye’yi şikayet eden mektuplarını Amerikan yönetimine ileten Senatör Chuck Schumer’di.

Chuck Schumer

Senatör Schumer, Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’ı, FETÖ elebaşının iadesi için Türkiye adına lobicilik yapmakla suçluyor, FETÖ elebaşını aklamaya çalışıyor.

FETÖ firarisi Kanter azılı Türkiye düşmanı Schumer ile görüşüp, Türkiye’yi şikayet etmekten büyük mutluluk duyuyor.

Kanter, hakkında kırmızı bülten başvurusu yapıldıktan sonra, ABD’li senatörle yaptığı görüşmelerin yanı sıra,  son olarak EuroNews‘e çıkarak ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek istediğini ve bu durum için bir şeyler yapılmasını isteyeceğini söyledi.

Türkiye’ye iade edilmekten korkan Kanter ABD’li “büyük”lerine ağlamaya devam ediyor.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler