Anasayfa » ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan FETÖ savunması
Özel Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan FETÖ savunması

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Sitilides, Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iade edilmeyeceğini söyledi. Teröristbaşını korumaya “Hukun üstünlüğü” diyen Sitilides, büyük bir skandala imza attı.

Yeterli delil yokmuş

FETÖ elebaşı Gülen’i 1999 yılından beri koruma altında tutan Amerika’dan, teröristbaşı hakkında yine skandal bir açıklama geldi. FETÖ medyasına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Jeopolitik stratejisti ve diplomasi danışmanı John Sitilides, Türkiye’nin iade talebi hakkında akıllara durgunluk veren sözler sarf etti. 251 vatandaşın katledildiği 15 Temmuz darbe girişimi, bir TIR dolusu suç dosyası, FETÖ’cülerden gelen itiraflar ve mahkeme kararlarına rağmen Türkiye’nin ABD’ye yeterli delil sunamadığı savunan Sitilides, hukuku ayaklar altına alan şu sözleri sarf etti:

İade etmeyeceğiz

“Eğer Türk hükümeti gerekli kanıtları sunmayı başarabilirse, eminim ki ABD Adalet Bakanlığı, konuyu adil ve açık bir şekilde değerlendirmeye alacaktır ama Türk hükümeti bu kanıtları sunamadı, dolayısıyla gerekli hukuki şartlar sağlanana kadar Fethullah Gülen Türkiye’ye iade edilmeyecek. Normal herhangi bir batı ülkesinde hukukun üstünlüğü bu şekilde işler.”

Kategoriler