Anasayfa » Zekeriya Öz’ün kasası iki çocuğu yetim bıraktı
FETÖ'de Bugün

Zekeriya Öz’ün kasası iki çocuğu yetim bıraktı

FETÖ, Zekeriya Öz, Aytaç Ocaklı

Zekeriya Öz’ün kaçmasına yardımcı olan isimden aileye sus payı

Zekeriya Öz’ün kumpaslarla dolu kirli geçmişi ve mal varlığı konuşulmaya devam ediyorken, kendisine yakın isimlerden  Aytaç Ocaklı bir ailenin yıkılmasına neden oldu. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) geçmişte kumpas savcısı olarak faaliyet yürüten Zekeriya Öz‘ün daha önce 10 milyon dolar yatırım hesabı deşifre edilmişti. Firari FETÖ savcısı, görevden alınmadan bir ay önce hesabını boşaltmış ve yurtdışına kaçmıştı. Halen firari olan Zekeriya Öz’ün yurtdışına kaçmasını organize eden isim ise Aytaç Ocaklı’ydı. Aytaç Ocaklı aynı zamanda firari savcının kasası olarak görev yapıyor, Türkiye’de iken iş adamlarıyla ilişkisini sağlıyordu. Yaşadığı ülke olan Ukrayna’da “Ata Odzhaklı”, “Aytach Odzhaklı”, “Aitach Odzhaklı” isimleriyle tanınan Ocaklı, 17-25 Aralık sürecinden sonra görevden uzaklaştırılan Öz adına, işadamı Ali Ağaoğlu’nu tehdit etmişti. Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Aytaç Ocaklı’nın Ukrayna’daki beş yıldızlı otelinin inşaatında çalışan bir Türk işçi, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması sebebiyle hayatını kaybetti. Ocaklı’nın susmaları için ise aileye 70 bin lira teklif ettiği ortaya çıktı.

aytaç ocaklı, zekeriya öz, fetö
Aytaç Ocaklı

İki çocuk babası vefat etti

31 yaşındaki Erol Helimergün, Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Kertil Köyü’nde eşi ve çocuklarıyla beraber yaşıyordu. Ukrayna’nın Lviv şehrinde 5 yıldızlı bir otelin inşaatı için eleman arandığını öğrenince, ailesini daha rahat geçindirmek maksadıyla ağabeyi ile birlikte Ukrayna’ya gitti. İnşaat işçisi Helimergün, burada çalışmaya başladıktan bir hafta sonra inşaata kurulan iskeleden düştü. Ağır yaralanan iki çocuk babası, yoğun bakımda günlerce mücadele verdikten sonra yaşamını yitirdi. Ailesi, Ukrayna’daki adli makamlara otopsi izni vermeyerek genç adamın cenazesini Türkiye’ye getirdi.

Soruşturma başlatıldı

Erol Helimergün’ün acılı yakınlarının, Sakarya’daki adli makamlara ihbarda bulunması sonucunda soruşturma başlatıldı. Yapılan otopside, Adli Tıp Kurumu raporuna göre, Helimergün’ün künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması, beyin doku harabiyeti ve gelişen komplikasyonlar sonucu öldüğü ispatlandı. Bunun ardından, Ukrayna’daki adli makamlardan istinabe talebinde bulunuldu ve olayla ilgili soruşturma evrakları istendi. Soruşturmada ayrıca Helimergün’ün Lviv’de birlikte çalıştığı ağabeyi ve arkadaşlarının tanık olarak ifadelerinden yararlanıldı. Acılı ağabey Osman Helimergün’ün ifadelerine göre, olay günü 7-8 metre yükseklikteki iskelede çalışan Erol Helimergün, hiçbir güvenlik tedbiri alınmaması dolayısıyla aşağı düştü. Aynı şekilde bilirkişi raporlarında, kazada firma yetkililerinin kusurlu olduğu tespit edildi. Otel inşaatının sorumluları Aytaç Ocaklı, taşeron firma sahibi Ümit H., inşaat şefi Onur G. ve Ersin Ö. olarak tespit edildi. Sorumluların Ukrayna ve Türkiye’deki adreslerine çok sayıda tebligat ve yakalama kararı gönderildi ancak aradan geçen yıllara rağmen ulaşılamadı.

İnsan hayatını parayla satın almaya çalıştılar

Osman Helimergün, Sabah Gazetesi’ne konuştu. Konuşmalarında kardeşinin çalıştığı inşaat şirketinin gerekli önlemleri almaması sebebiyle vefat ettiğini belirten Helimergün, Zekeriya Öz’ün kasası Aytaç Ocaklı’nın yetkili olduğu şirketin, o tarihte kendilerini susturmak için 70 bin liralık senet vermek istediğini söyledi. Ağabey Helimergün; “Kardeşimin iki çocuğu yetim kaldı. Eşi Aysun çok acı çekti. Halen de acı çekmeye devam ediyor” dedi.

Türkiye’de üç suçtan arama kararı var

Aytaç Ocaklı da Zekeriye Öz gibi parayı seviyor. Ukrayna’da Yeditepe isimli bir inşaat firmasının yanı sıra Target Management Ltd., DMAB Development Ltd. gibi firmaları bulunan Ocaklı, Ukrayna’daki bürokrasiye de yakın. Ocaklı’nın Ukrayna Altyapı ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı Victor Dovgan ile görüşürken çekilmiş bir fotoğrafı ortaya çıkmıştı. Aytaçlı’nın hakkında Türkiye’de “kasten yaralama”, “dolandırıcılık”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından arama kararı var. 29 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı devreye girerek Ukrayna Bakanlığı’na Aytaç Ocaklı’nın Türkiye’ye iade edilmesine yönelik dosya göndermişti.

aytaç ocaklı, fetö, zekeriya öz
Zekeriya Öz’ün kasası Aytaç Ocaklı ve Ukrayna Altyapı ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı Victor Dovgan

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: SABAH

Kategoriler