Anasayfa » Talha Uğurluel 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı
FETÖ'de Bugün

Talha Uğurluel 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Talha Uğurluel 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

FETÖ’ye üye olmaktan yargılanıyordu

Erzincan’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) medya yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan Talha Uğurluel‘in karar duruşması görüldü. Hakkında başlatılan FETÖ soruşturmasında tarihçi yazar Uğurluel’in, örgütün üst düzey yöneticilerinden sözde Avrupa imamı Abdullah Aymaz ile İsrail ve Ortadoğu imamı Harun Tokak ile irtibatının olduğu belirlenmişti. Savcılık, sanığın örgüt üyeliği suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etmişti. Soruşturma kapsamında tutuklanan Uğurluel’in 25 Nisan 2019’daki duruşmasında kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirilerek, tahliye edilmişti. Tutuksuz yargılanan TRT’nin eski programcısı Uğurluel’in duruşması, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Uğurluel ile avukatı duruşmada hazır bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, mahkeme heyeti Uğurluel’e “örgüt üyesi olmak” suçundan dolayı, 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi ve adli kontrol hükümlerinin devamına hükmetti.

Talha Uğurluel 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Talha Uğurluel beraatını talep etti

Uğurluel’in avukatı yaptığı savunmada;

“Müvekkilim tarihçi ve yazardır. Tüm Türkiye’nin tanıdığı tarih konusunda bir otoritedir. Müvekkilim cemaatin en tepede olduğu bir dönemde yasaklı yazar ilan edilmiştir. Müvekkilime gerekli olan itibarın geri verileceğini düşünüyorum” dedi.

Mütalaada, Uğurluel’in lise yıllarından itibaren örgüt içinde bulunduğu, üniversite yıllarında da irtibatının devam ettiği, örgütün üst düzey isimleriyle irtibatta olduğu belirtildi.

Mütalaaya karşı savunmasını yapan Uğurluel;

“19 tane kitabın yazarıyım, binlerce saat TV programı yaptım. FETÖ’ye dair hiçbir yazım yoktur. Kitaplarımı yasakladılar. Sokakta bir kişi bile bana, ‘Vay be sen neymişsin’ demedi. Huzurluyum, mutluyum, kalbim rahat. Ben 15 Temmuz’dan sonra TBMM’de 3 tane konferans verdim. Hepinizin yetiştiği Adalet Akademisi’nde konferans verdim. Bende en ufak bir leke olsa bunları yaptırmazlardı.” dedi.

Suçlamaları inkâr eden Uğurluel;

“Birileri beni FETÖ’yle karalamaya çalışıyor. Ben FETÖ döneminde parmakla gösterilerek, ‘Bunu programa çıkarmayacaksınız’ denilen biriyim. Benim FETÖ programları yaptığımı söylemişlerdi ama ben açıp afişlere tekrar baktım ve hepsi devletin programlarıydı. Benim tek derdim var. Ölene kadar doğru düzgün tarih anlatacağım. Onların döneminde itildim kakıldım, para kaynaklarım kesildi. Ben artık arınmak, gönül rahatlığıyla vatanıma, milletime hizmet etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Üst düzey yöneticilerle irtibatı var

Fethullahçı Terör Örgütü’nün yüksek istişare heyetindeki sözde Avrupa imamı Abdullah Aymaz ile örgütün İsrail ve Ortadoğu imamlığını yürüterek İsrail’deki bağlantıları sağlayan Harun Tokak ile irtibatı bulunan Talha Uğurluel, firari isimlerle de iletişim halindeydi. Uğurluel’in, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in operasyon ekibinde yer alan ve örgütün molla yapılanması içinde bulunan Selman Kuzu ile de irtibatı olduğu tespit edildi. Selman Kuzu, İçişleri Bakanlığının hazırladığı “Terör Arananlar” listesinde mavi kategori ile aranıyor.

Talha Uğurluel 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

 

 

 

Kategoriler