Anasayfa » Sadullah Ergin’in savunduğu İbrahim Okur suçsuz mu?
Özel Haber

Sadullah Ergin’in savunduğu İbrahim Okur suçsuz mu?

FETÖ tutuklusu eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un yargılandığı davada tanıklık yapan Sadullah Ergin, Okur’un FETÖ ile mücadele ettiğini öne sürdü. Parti kuracağını açıklayan Ali Babacan’la birlikte hareket eden Ergin’in savunduğu Okur hakkında FETÖ’nün yargıdaki beyni Mehmet Kaya’yı HSYK Genel Sekreterliğine önerdiği, Zekeriya Öz ve Fikret Seçen gibi FETÖ mensubu savcıları koruduğu yönünde suçlamalar bulunuyor.

Sadullah Ergin eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un yargılandığı  9. Ceza Dairesi’ne gönderdiği 21 sayfalık ifadesinde FETÖ üyesi ve yöneticisi olmak suçundan 22.5 yıl hapsi istenen Okur’u savundu. Okur’un FETÖ ile mücadele eden biri olduğunu iddia etti.

Kritik görevlere getirdi

Ergin’in savunduğu Okur, FETÖ’nün yargıdaki yapılanmasını korumak ve genişletmekle suçlanıyor. Buna göre Okur, FETÖ mensubu savcılar Zekeriya Öz, Ercan Şafak ve Fikret Seçen’i İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atadı. Okur’un kritik görevlere getirdiği Zekeriya Öz; Ergenekon, Balyoz ve Şike kumpasları ile 17-25 Aralık darbe girişimini kurgulayan, Fikret Seçen ise Pensilvanya’nın talimatıyla Balyoz kumpasını uygulamaya sokan savcılardandı. Ayrıca 7 Şubat MİT kumpasında da Fikret Seçen’in parmağı vardı. Yine Okur’un yükselttiği Ercan Şafak da “Ergenekon”, “Balyoz” ve “Poyrazköy” gibi kumpas davlarında görev aldı.

Yargıyı ele geçirme toplantısı

İddianameye göre Okur’un FETÖ’nün yargıdaki yapılanmasını güçlendiren adımı ise Mehmet Kaya’yı HSYK Genel Sekreterliği’ne önermesi oldu. FETÖ’nün yargıda 9 kişiden oluşan tepe yöneticilerinden biri olan Kaya’nın, örgütün yargıyı ele geçirmesinin dönüm noktalarından olan 2011’deki Yargıtay ve Danıştay üyeleri seçimine ilişkin kumpas toplantılarını bizzat kendi evinde düzenlediği ortaya çıktı. Dolayısıyla Okur da yargıya sızan kripto isimlerin belirlendiği toplantıda yer alan isimlerden biriydi. Nitekim bu toplantıda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in, Yargıtay’a 140 kişinin üye yapılmasını istediği de deşifre oldu.

Zekeriya Öz’ü ihraç etmedi

7 Şubat MİT krizinden sonra FETÖ mensubu savcı Sadrettin Sarıkaya’ya jet hızıyla soruşturmadan el çektiren Okur, Zekeriya Öz’e ise dokunmadı. 17-25 Aralık darbe girişiminden 2 ay sonra Zekeriya Öz’ü Bolu’ya atayan Okur, kumpasçı örgüt üyesini görevden almadı. Okur’un, hiçbir şekilde dokunmadığı savcılardan biri de Mehmet Berk’ti. FETÖ’nün şike kumpasının savcısı olan Berk, Okur tarafından korundu.

O da FETÖ mensubu

Sadullah Ergin’in FETÖ ile mücadele kahramanı ilan ettiği Okur, FETÖ’nün Ergenekon, Balyoz, Şike, Askeri Casusluk gibi kumpaslarına ilişkin hiçbir şikâyeti dikkate almadı. Diğer yandan FETÖ itirafçısı eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, onun hakkında “İbrahim Okur da Fetullah Gülen örgütü mensubuydu.” ifadelerini kullandı

FETÖ’nün itibarını korudu

Öte yandan Okur’un “17 Aralık’tan beri yargıya inanılmaz şekilde saldırılıyor, yargının itibarını korumak hepimizin görevi” diyerek savunduğu yargıdan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 4 bine yakın hâkim ve savcı ihraç edildi.

Kategoriler