Anasayfa » Amerika’daki FETÖ kumpası çöktü
Özel Haber

Amerika’daki FETÖ kumpası çöktü

FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için Amerikan hükumetine komplo kurmak suçlamasıyla yargılanan Ekim Alptekin ve ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın ortağı Bijan Kian beraat etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e ait Flynn Intelligence Group ile FETÖ’yü soruşturmak için 3 yıl önce anlaşma yapan işadamı Ekim Alptekin ve Flynn’ın ortağı olan Bijan Kian’a 17-25 Aralık darbe girişiminin yıl dönümünde FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için ABD hükumetine komplo kurmak suçlamasıyla dava açıldı. Skandal davanın ilk duruşması 15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde görüldü.

Yargıç iddiaları kabul etmedi

Davayı açan savcılar savcılar, Kian ve Alptekin’i FETÖ elebaşının iadesi sürecini yürüten Türk devlet yetkililerinin rollerini gizlemeye çalışmakla suçlamıştı. Ancak Alptekin’in Kian’a söylediği hiçbir şey “makul bir jüri üyesinin Kian’ın bile isteye Türk devleti için çalıştığına veya çalışmayı kabul etmiş olduğuna karar vermesi için yeterli değildi.” Yargıç, bu kişilerin “Türk devletinden gelen talimatlarla hareket etmiş olduklarına” ilişkin hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi. Söz konusu kararla FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için ABD’ye kumpas kurduğu iddiası çöktü. FETÖ elebaşının Türkiye’ye getirilmesi noktasında engellenen çalışmaların önü açıldı.

FETÖ elebaşı hedef gösterdi

Öte yandan FETÖ elebaşı Gülen, Ekim Alptekin’e açılan davanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu şu sözlerle hedef göstermişti: “Amerika’da şuanda mahkeme oluyor. Tam 20 tane güçlü şirket burada kiralamışlar. Güçlü avukatlar tutun, harekete mensup insanları derdest edin, başta sizin arkadaşlarınızdan bir kıtmir var, başta olmak üzere. Tabii olduktan sonra bir yönüyle burası Türkiye’ye insanları taşımak için bir liman, bir rampa olacak. Birer birer herkesi derdest edip oraya gönderecekler.”

Kaynak: The New York Times

Kategoriler