Anasayfa » Polise çarpıp kaçan FETÖ’cü hakkında karar
FETÖ'de Bugün

Polise çarpıp kaçan FETÖ’cü hakkında karar

polise-carpip-kacti
İsmail Çelik

İsmail Çelik’in hapis cezası onandı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yakalanan iş insanı İsmail Çelik‘e verilen hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Çelik, Melikgazi ilçesindeki organize sanayi bölgesinde kendisini gözaltına almak için iş yerine gelen polis memuruna otomobiliyle çarpıp kaçmıştı. Olaydan 20 gün sonra ise yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmeye çalışırken Edirne’de yakalanan Çelik, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanıyordu. Çelik’in duruşması 9 Ekim 2018’de görüldü. Çelik, firari olarak yakalanmasının gerekçe gösterilmesiyle “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Polise çarpıp kaçan FETÖ’cü Çelik’in cezası 7.5 yıla düştü ve tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

polise-carpip-kacti
İsmail Çelik

Polis memuru yerde 50 metre sürüklendi

Olay, 2 Mart 2018 tarihinde Kayseri’de yaşandı. İsmail Çelik hakkında, Kayseri 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından “FETÖ/PDY’ye üye olmak” suçlamasıyla yakalama kararı çıkartıldı. Çelik, kendisini gözaltına almak için gelen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerini görünce kaçmak için otomobiline bindi. Ardından, otomobilini kendisini gözaltına almak için iş yerine gelen polis memurunun üzerine sürerek memura çarpıp kaçtı. Yerde 50 metre kadar sürüklenen polis memuru S.T. ise yaralandı. Çelik, olaydan sonra izini kaybettirdi. 22 Mart’ta Edirne’nin Keşan ilçesinde Meriç Nehri yakınlarında Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı. Gözaltına alınan Çelik’in üzerinden “Arif A.N.” ismine düzenlenmiş sahte kimlik ve bir miktar para çıktı. Olayın ardından polise çarpıp kaçan FETÖ’cü Çelik, Kayseri’ye getirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Firari olarak yakalanan sanık, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Polise çarpıp kaçan FETÖ’cü sanığın avukatlarından itiraz

Sanık İsmail Çelik‘in avukatları, 12 yıl hapis cezası kararını temyiz etti. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, temyiz başvurusunu inceledi. Sanığın etkin pişmanlıkta bulunduğunu belirten daire, bu kapsamda cezasında indirim yapılması gerektiğini belirtti. Dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Bozma kararının ardından yeniden yargılanan Çelik’in cezası 7.5. yıla düşürüldü ve tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi. Çelik’in avukatlarının itirazı üzerine dosya yeniden temyiz edilerek Yargıtay‘a taşındı. Dosyanın geldiği 3’üncü Ceza Dairesi’nin yaptığı inceleme sonucu itiraz karara bağlandı. Daire, temyiz başvurusunun esastan reddine hükmetti. Ceza Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesi ile yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığına, delillerde ve işlemlerde eksiklik olmadığına hükmederek cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını belirtti. Onama kararının oy birliğiyle alındığı kaydedildi.

KAYNAK: DHA

Kategoriler