Anasayfa » MİT Tırlarının Durdurulması
Kumpaslar

MİT Tırlarının Durdurulması

MİT'e ait yardım tırları, terör örgütlerine silah sevkiyatı yapıldığı iftirasıyla 19 Ocak 2014 tarihinde Adana'nın Ceyhan ilçesinde FETÖ operasyonuyla durduruldu. MİT tırlarının durdurulmasıyla eş zamanlı olarak FETÖ, Türkiye’nin terör örgütlerine destek olduğu yönünde kara propaganda çalışmalarına başladı.

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) gözetimindeki tırlar Adana ve Hatay’da durduruldu. FETÖ’cü savcının yürüttüğü operasyon kısa süre içinde uluslararası medya organlarına servis edildi. MİT tırlarının durdurulmasıyla eş zamanlı şekilde Türkiye’nin terör örgütlerine destek olduğu yönünde kara propaganda çalışmaları başladı.

MİT tırları nasıl durduruldu?

MİT tırlarının durdurulmasından önce 20- 22 Eylül 2013 tarihleri arasında Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde dönemin Adana ve Hatay Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü personelleri ve sorumlu imamlarının da aralarında olduğu 13 isim kumpas toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıda tırların durdurulması esnasında örgütten gelen talimatlar, imamlar vasıtasıyla jandarma personeline bildirildi.

1 Ocak 2014’te Milli İstihbarat Teşkilatının gözetiminde Suriye’ye yardım götüren bir tır, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde durduruldu. Operasyonun başında, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Özcan Şişman vardı. 19 Ocak 2014’te bu kez Adana Ceyhan’da yine MİT’e ait üç tır, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Aziz Takçı tarafından durduruldu. Jandarma görevlileri tırlarda görev yapan MİT personeline silah çekti, yere yatırdı.

MİT personelini darbeden FETÖ’cü jandarmalar

MİT’e yönelik kumpası sivil imam Süleyman Gürbüz organize etti. Gürbüz’ün, MİT tırlarının durdurulmasında aktif rol oynayan Binbaşı Metin Küçük, Binbaşı Arif Danacı, Yüzbaşı Celil Yüzyil, Yüzbaşı Murat Bozkır, Üsteğmen Kadir Acar, Üsteğmen Reşat Durak, Üsteğmen Feyzullah Güven, Üsteğmen Muhammed Mert ve Üsteğmen Yunus Yıldız’dan sorumlu olduğu belirlendi. FETÖ’cü Gürbüz; binbaşı, yüzbaşı ve üsteğmenlerin de aralarında bulunduğu tırları durduran 11 kripto askerle 3 bin 607 telefon görüşmesi yaptı.

Sivil imam Süleyman Gürbüz tutuklandı

ByLock programını kullandığı belirlenen Gürbüz’ün, programda “GM” grubuna üye olduğu öğrenildi. FETÖ’nün örgüt içi hiyerarşide “genel müdürler” olarak tasnif ettiği ByLock’taki “GM” grubunun diğer üyeleri ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul ve örgütün siyaset imamı Ahmet Hamdi Parlak’tı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ByLock kullanıcısı eski başdanışmanı Fatih Gürsul

MİT tırlarını durduranlar FETÖ’cü mü?

Özcan Şişman: MİT tırlarını durduran savcı Özcan Şişman, 2013’teki Reyhanlı saldırısına da MİT’i suçlamak için istihbarat gelmesine rağmen göz yumdu. 2015 yılında tutuklanan Şişman’ın ByLock kullandığı tespit edildi.

Aziz Takçı: MİT’e ait yardım tırlarını hukuksuzca durduran savcı Aziz Takçı, aramayı bizzat kendisi yaptı. 2015’te tutuklanan Takçı’nın ByLock kullandığı tespit edildi.

FETÖ’cü savcı Aziz Takçı

Hamza Celepoğlu: MİT tırlarının durdurulduğu dönemde Adana Jandarma Bölge Komutanı olarak Hatay ve Adana illerinden sorumluydu. MİT tırlarını durduran jandarma personelinin amiri olan eski Tuğgeneral Celepoğlu, 15 Temmuz’da sözde “Yurtta Sulh Konseyi” tarafından “Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanı” olarak görevlendirildi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından tutuklandı.

MİT’e kurulan kumpas uluslararası medyaya nasıl servis edildi?

FETÖ’nün “MİT tırları” operasyonunu ilk olarak Radikal gazetesi muhabiri Fatih Yağmur haber yaptı. Hemen ardından asılsız haber Today’s Zaman ve Hürriyet tarafından uluslararası medya organlarına servis edildi.

Radikal gazetesinin FETÖ’cü muhabiri Fatih Yağmur

Fatih Yağmur, FETÖ’nün gerçekleştirdiği 17 Aralık darbe girişiminde de dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Kaan Güler’in evinden haber yapan ilk muhabirdi. Yağmur, Radikal gazetesine FETÖ’nün tetikçisi olarak yerleştirildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından “FETÖ üyesi” olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Yağmur, yurt dışına firar etti. Yağmur, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ByLock kullandığını da itiraf etti.

FETÖ, MİT tırlarını durdurarak ne hedefledi?

FETÖ, Türkiye’yi gerek yurt içinde gerekse uluslararası alanda zor durumda bırakmak ve itibarsızlaştırmak hedefiyle tırları durdurdu. MİT tırlarının durdurulmasıyla eş zamanlı olarak Türkiye’nin terör örgütlerine destek olduğu yönünde kara propaganda çalışmaları başladı. Uluslararası Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haksız şekilde yargılatmak amacıyla Türkiye’yi itibarsızlaştırmayı göze alan FETÖ’nün ihanetini, 15 Temmuz’u da önceden haber veren tetikçi Tuncay Opçin şöyle itiraf etti: “Lahey’e giden yolun taşları MİT tırlarıya döşeniyor.”

AA – Süleyman Gürbüz tutuklandı

Hürriyet – MİT tırları savcısına ByLock davası

Akşam – Süleyman Gürbüz’ün mesajları

Milliyet – MİT tırlarını durduran komutan

AA – MİT tırları iddianamesi

Kategoriler