Anasayfa » MİT tırları davasında cezalar onandı
FETÖ'de Bugün

MİT tırları davasında cezalar onandı

MİT tırları, Süleyman Bağrıyanık, Hamza Celepoğlu,

MİT tırları davasında 18 sanığın hapis cezası onandı

MİT tırları davasında FETÖ’cülerin aldığı cezalara Yargıtay Ceza Genel Kurulu onama kararı verdi. İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülen dava 28 Haziran 2019’da karara bağlanmıştı. 54 sanıklı davanın temyiz incelemesi tamamlanarak 18 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararları ile 24 sanık hakkındaki beraat kararlarının onanmasına karar verildi. Aralarında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski Adana Jandarma Bölge Komutanı tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da bulunduğu sanıklar “silahlı terör örgütüne üye olma”, “devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme” ve “devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama” suçlarından yargılanıyordu. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensupları tarafından Hatay ve Adana’da MİT’e ait tırların durdurulmasına ilişkin davada kurul, 3 sanık hakkında hükmü bozma kararı verirken, 9 sanık yönünden ise dosyayı ayırdı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, tüm sanıklar hakkında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme” suçundan verilmiş olan beraat kararlarına ilişkin temyiz taleplerinin reddedilmesine karar verdi.

15 ile 26 yıl arası hapis cezası almışlardı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık’a “devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme” suçundan 5 yıl, bu belgeleri açıklama suçundan 7 yıl, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay olmak üzere verilen toplam 22 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Eski Adana Jandarma Bölge Komutanı tuğgeneral Hamza Celepoğlu’na “devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme” suçundan 4 yıl 2 ay, bu belgeleri açıklama suçundan 5 yıl 10 ay, FETÖ üyeliğinden ise 10 yıl olmak üzere verilen 20 yıl hapis cezası da Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onandı. Celepoğlu, MİT tırları ihanetini komuta etmişti.

Kurul, aynı suçlardan 18 yıl 19 hapis cezası verilen eski Adana Başsavcıvekili Ahmet Karaca, 20 yıl 5 ay hapis cezası verilen eski Adana İl Jandarma Komutanı kurmay albay Özkan Çokay ve 26 yıl hapis cezası verilen eski özel yetkili Adana savcısı Aziz Takçı hakkındaki hapis cezalarının da onanmasına hükmetti.

Adana’da eski özel yetkili savcı Özcan Şişman’a “devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme” suçundan 5 yıl 3 ay ve FETÖ üyeliğinden 12 yıl olmak üzere verilen toplam 17 yıl 3 ay hapis cezasının onanması kararlaştırıldı.

Dönemin Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar Kavacıoğlu’na “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri temin etme” suçundan 4 yıl 6 ay ve FETÖ üyeliğinden ise 11 yıl 3 ay olmak üzere verilen toplam 15 yıl 9 ay hapis cezası da onandı.

MİT tırları davasında mahkumiyetlerine hükmedilen sanıklar Gökhan Bakışkan, Hakan Kaplan, Hüseyin Özmen, Önder Kır, Hakan Gencer, Orhan Şahin, Mehmet Fırat, Bekir Karataş, İbrahim Aslan, Gültekin Menge ve Yasin Yalçınkaya hakkındaki verilen cezalar da onandı.

Sanıklardan Halil İbrahim Köse, Mahmut Özcan ve Hayati Özcan hakkında verilen kararların ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının temyizi doğrultusunda bozulmasına hükmedildi.

KAYNAK: TRT HABER

Kategoriler