Anasayfa » Donald Trump’ın avukatı hakkında Türkiye soruşturması
FETÖ'de Bugün

Donald Trump’ın avukatı hakkında Türkiye soruşturması

Donald Trump’ın avukatı hakkında Türkiye soruşturması

FETÖ elebaşının iadesini istemişti

Donald Trump’ın avukatı olan Rudy Giuliani, Trump döneminin en çok konuşulan isimlerinden biriydi. Giuliani’nin daha önce 2019 yılında Washington Post gazetesi tarafından Türkiye adına lobi yaptığı iddia edilmişti. Adının açıklanmasını istemeyen eski yetkililere dayanan haberde; henüz Trump’ın avukatı olmadığı 2017 yılında başkan ile özel sohbetlerinde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi için ısrar ettiği yazılmıştı. Giuliani’nin Beyaz Saray’ı sık sık ziyaret ettiğini söyleyen eski yetkililer “o dönemde neredeyse başka hiçbir şey konuşmadığını ve Trump nezdinde bu konuyu her fırsatta gündeme getirdiğini” öne sürmüştü. Gazeteye konuşan yetkililer, Trump’ın bu fikre bir dönem sıcak baktığını ancak diğer yetkililerin karşı çıktıklarını söylemişti. Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın şahsi avukatı benzer iddialarla tekrar gündeme geldi.

Daha önce Halkbank kumpasında tetikçilik görevi üstlenen Yahudi sermayeli gazete Bloombergin haberine göre;

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’nin çıkarları için lobicilik yaptığı iddialarına ilişkin hakkında soruşturma başlatılan avukatın, Reza Zarrab ve Fethullah Gülen ile ilgili Türkiye lehine faaliyet yürütüp yürütmediği araştırılacak. Bakanlık, Türkiye konusunda yürütülen soruşturmanın cezai bir niteliği bulunmadığını ve Giuliani’nin Ukrayna’daki faaliyetlerine ilişkin soruşturmadan ayrı yürütüldüğünü açıklayarak, lobi faaliyetleri konusunda yeterli bulgu elde edildiği taktirde kendisini “lobici” olarak kayıtlara geçireceklerini belirtti.

Donald Trump’ın avukatı Giuliani’nin lisansı askıya alınmıştı

1994-2001 yılları arasında New York’ta belediye başkanlığı yapan Giuliani, 3 Kasım seçimleri boyunca Trump’ın “seçimlerin çalındığı” yönündeki iddiasını en fazla savunması ve mahkemelerde dava açarak bu konuda hukuki girişimlerde bulunmasıyla ön plana çıkmıştı. 24 Haziran’da New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi, Giuliani’nin ABD başkanlık seçimlerinin ardından yaptığı açıklamaların yanıltıcı olduğuna karar vererek, avukatlık lisansını askıya aldı. Bu kararla, Giuliani’nin New York eyaletinde avukatlık yapamayacağı belirlendi. New York temyiz mahkemesi tarafından alınan kararda, Giuliani’nin mahkeme, kamuoyu ve milletvekillerine seçimlerin hile yoluyla çalındığına dair teorileri öne sürdüğü belirtildi.

Kararda;

“Demokrasinin ayırt edici özelliği, özgür ve adil seçimlere dayanmasıdır. Seçimlerimizde bir güven kaybını kışkırtmayı amaçlayan yanlış açıklamalar ve bunun sonucunda hükümete olan güven kaybı genellikle özgür toplumun düzgün işleyişine zarar verir.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: BLOOMBERG

Kategoriler