Anasayfa » Halkbank kumpasında ABD-FETÖ-İsrail işbirliği
Özel Haber

Halkbank kumpasında ABD-FETÖ-İsrail işbirliği

FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimi ve onun devamı niteliğinde ABD’de yürütülen Halkbank kumpasının ucu 11 Nisan 2013’te ABD Kongresi’nde yazılan ve Halkbank’ın hedef gösterildiği bir mektuba dayanıyor. Mektubun arkasında ise Siyonist İsrail lobisi var.

İsrail yanlısı lobi AIPAC’ın öncülüğünde ABD’li 47 vekil, dönemin Dışişleri Bakanı Kerry ve Hazine Bakanı Jack Lew’e Halkbank’ın tehdit olarak değerlendirildiği bir mektup gönderdi. Türkiye ile İran arasındaki ticareti hukuki zeminde yürüten Halkbank’ı hedef alan mektubun altında imzası olan İsrail yanlısı vekillerin bir çoğunun FETÖ ile yakın bağı mevcuttu.

15 Temmuz’dan sonra savundu

Halkbank’ı hedef haline getiren mektuptaki isimlerden Randy Weber, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bile FETÖ’nün avukatlığını yaptı. Weber, 15 Temmuz darbe girişiminden 2 ay sonra Gülen’i “Günah keçisi ilan edildiği” algısına oynadı.

10 bin dolarlık halı

Bildiri de imzası bulunan bir diğer Temsilciler Meclisi Üyesi Brad Sherman ise 15 Temmuz’dan 3 ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftiralar içeren, FETÖ’yü aklayan bir açıklama yayınladı. İsrail destekçisi, Türkiye karşıtı kongresi Leonard Lance da FETÖ ile sıkı ittifak içerisinde. FETÖ, 2013 yılında Lance 10 bin dolar değerinde bir halıyı rüşvet olarak verdi.

Kemal Öksüz’ün kankası

Bill Cassidy de FETÖ lehine çalışan kongre üyelerinden. FETÖ’ye ait Rumi Forum’da defalarca konuşmalar yapan Cassidy, FETÖ’nün ABD’deki çatı örgütlerinden Türk Amerikan Birliği’nin (TAA) toplantılarına da katıldı. Halkbank’a yönelik operasyon isteyen kongre üyelerinden Louie Gohmert de FETÖ ile iç içe. FETÖ’nün etkinliklerinde boy gösteren Gohmert’in FETÖ’nün Chicago imamı Kemal Öksüz ile de samimi pozları bulunuyor.

Erdoğan’ı şikayet ettiler

Halkbank’ı hedef alan Matt Salmon, FETÖ’ye yönelik operasyonların durması için Kerry’ye mektup yazan 88 kongre üyesi arasında da yer aldı. FETÖ’nün hamilerinden olan Matt Salmon, ABD’deki İsrail Müttefikleri Vakfı’nda da önemli görevler üstleniyor. Halkbank’a operasyon yapılmasına destek veren Kongre üyesi Todd Rokita, 10 Ağustos 2014’te gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminden 1 gün önce Obama’ya Erdoğan’ı şikayet eden mektuba imza atanlardan biriydi.

İsrail lobisinin lideri

Trent Franks’ın da FETÖ ile bağı bulunuyor. 2013’te Halkbank’a operasyon isteyen Trent Franks, binlerce dolar bağış aldığı FETÖ için Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine yazılan mektuba imza attı. Franks, ayrıca ABD Temsilciler Meclisi’ndeki İsrail’in Müttefikleri Grubu’nun lideriydi. Halkbank’a iftiralar sıralayan Lyn Westmoreland ise dönemin ABD Dışişleri Bakanı Kerry’ye FETÖ’ye yapılan baskıların durdurulmasını alan mektupta imzası bulunanlardı. Lyn Westmoreland, İsrail katliamlarının en büyük destekçileri arasında yer alıyor.

Kategoriler