Anasayfa » FETÖ’nün 17 Aralık kumpası ABD’ye uzandı
Özel Haber

FETÖ’nün 17 Aralık kumpası ABD’ye uzandı

FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan “17 Aralık” davası bu kez ABD üzerinden devreye sokuldu. ABD’de “17 Aralık” davasını açan savcı, savcıyı öneren senatör ve davaya bakan yargıç FETÖ bağlantılı çıktı.

Davanın savcısı Preet Bharara

17 Aralık dosyasını olduğu gibi alarak ABD’de dava açan savcı Preet Bharara, Türkiye aleyhine yaptığı açıklamalarda FETÖ’nün argümanlarını kullandı. Sosyal medya hesabından FETÖ’cülerin mağdur olduğuna yönelik paylaşımları alıntılayan Bharara, FETÖ destekçisi Senatör Chuck Schumer’ın 4 yıl boyunca başdanışmanlığını yaptı.

Preet Bharara

Senatör Chuck Schumer

New York Senatörü Schumer, Preet Bharara’yı New York Güney Bölgesi Başsavcılığına öneren isim olarak biliniyor. FETÖ’nün Türkiye aleyhinde düzenlediği programların önde gelen katılımcılarından biri. Senatör Schumer, FETÖ’nün yıllık 2,5 milyon dolar ödediği hukuk bürosunun avukatları arasında da yer alıyor.

Preet Bharara ve Chuck Schumer

Davanın yargıcı Richard Berman

Yargıç Berman, 17 Aralık’tan sonra Türkiye merkezli YKK avukatlık şirketinin sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleşen “Adalet ve Hukuk Devleti” başlıklı sempozyumda moderatörlük yaptı. Bu sempozyumda FETÖ’cü hakim, savcı ve polislerin görevden alınmasını eleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı. Yargıç Berman’ın masraflarını karşılayan YKK avukatlık şirketinin ortakları Cüneyt Yüksel ve Murat Karkın ise 15 Temmuz’dan sonra yurt dışına kaçtı.

Richard Berman

Kilit isimler FETÖ ile bağlantılı

ABD’de 17 Aralık davasını açan savcının, savcıyı öneren senatörün ve davaya bakan yargıcın bağlantıları, FETÖ’nün başarısız olduğu kumpasın ABD’de yeniden devreye sokulduğunu ispatlıyor.

Kategoriler