Anasayfa » FETÖ’nün 15 Temmuz’daki komuta merkezi ‘Akıncı Üssü’ davası başlıyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki komuta merkezi ‘Akıncı Üssü’ davası başlıyor

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılanması 1 Ağustos Salı günü başlıyor.

Darbe girişiminin yönetildiği ve darbenin kilit isimlerinin yer aldığı Akıncı Üssü’ndeki olaylara ilişkin davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Gülen, iki numaralı sanığı Öksüz, üç numaralı sanığı ise Batmaz olarak gösteriliyor.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray’ın başkanlığında yapılacak yargılama, 1 Ağustos’ta başlayacak. Sincan Cezaevi kampüsündeki salonda görülecek duruşmalar 29 Ağustos’a kadar devam edecek.

Sanıklardan 461’inin tutuklu bulunduğu davada, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 18 kişi tutuksuz yargılanacak.

Sivil imamlar ön sıralarda getirilecek

Sanıklar duruşma salonuna cezaevi bahçesinden tek sıra halinde yürütülerek getirilecek.

Yürüyüş sırasında FETÖ’nün sivil imamlarından, Akıncı Üssü’nden darbe girişimini yönettikleri belirtilen Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş ön sıralarda yer alacak.

Sivil imamların arkasında ise darbeci asker sanıklar yer alacak.

Duruşmayı şehit yakınları ve gaziler de izleyecek

Kahramankazan’da şehit olan vatandaşların yakınları ve gaziler de duruşmayı takip edecek.

Duruşmayı, AK Parti MYK üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izleyecek.

7 sanık firari

Aralarında Gülen ve Öksüz’ün de bulunduğu 7 firari sanık hakkında ise yakalama kararları bulunuyor.

Davanın firari sanıkları arasında, Konutkent’te örgüte ait “Empati Danışmanlık” şirketi adına kiralanan 3 katlı villada Adil Öksüz başkanlığında darbeye hazırlık toplantılarına katılan ve Akıncı Üssü’ndeki haritalarda parmak izi çıkan eski Yarbay Turgay Sökmen de yer alıyor.

Yine darbeye hazırlık toplantılarının yapıldığı Mebusevleri Mahallesi Anıt Caddesi’ndeki evi kiralayan Ahmet Sürmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminin sanıklarından ve Yunanistan’a kaçarak sığınma talebinde bulunan SAT komandosu eski Üstçavuş Fatih Arık, eski Kıdemli Çavuş Halit Çetin ile darbeye hazırlık toplantıları için kullanılan evleri kiralayan sivil sanık Serkan Aydın da firariler arasında bulunuyor.

Kaynak: AA

Kategoriler