Anasayfa » FETÖ’nün İzmir yapılanması darbeciler için para toplamış
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün İzmir yapılanması darbeciler için para toplamış

FETÖ’nün İzmir yapılanmasının darbeci askerler için para topladığı ortaya çıktı.

İzmir’de FETÖ’nün sözde “Altınşehir” eyaletinde yeniden yapılanmasına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Büyük gizlilik içinde yeni bir hücre sistemi kuran örgüt üyeleri, “Altınşehir eyalet yapılanması” olarak adlandırdıkları İzmir’i 14 büyük bölgeye ayırdı. Bunların altında küçük bölgelerin olduğu, sohbet “abisi”, muhasebe sorumlusu, kasa sorumlusu gibi örgüt yöneticilerinden oluşan yeni kadrolar oluşturan örgüt üyeleri, silahlı terör örgütüne yeni elemanlar kazandırmaya yönelik de faaliyetlerini sürdürdü.

“Sohbet imamı” olarak adlandırılan kişinin öncülüğünde önceleri on beşer kişilik gruplar halinde bir araya gelen örgüt üyeleri, daha sonra gelen talimatla üçer kişilik küçük gruplara bölündü.

Kendilerine sıklıkla değiştirdikleri kod isimler veren örgüt üyeleri, telefonlarını da toplantılarda kapatarak veya yanlarına almayarak kendilerini gizlemeye çalıştı.

Araçlarda toplantı yaptılar

Şüphelilerin örgütsel toplantıları araçlarda, umuma açık kafe veya parklarda ve daha önceden kiralanmış ancak boş tutulan evlerde yaptıkları tespit edildi. Bu toplantılardan belirli bir süre önce ve sonra telefonlarını kapattıkları belirlenen zanlıların, faaliyetleri için hiyerarşi içerisinde silsileyi takip edip üstlerine bilgi vererek izin aldıkları anlaşıldı.

Örgütsel yapı içerisinde sorumlularını atama yöntemi ile belirleyen örgüt üst yönetiminin, deşifre olan veya yakalanan örgüt yöneticisi yerine hemen yeni atama yaptığı da belirlendi.

Belirli bir hiyerarşi içinde emir komuta zinciri ile hareket eden zanlılar himmet, burs, kurban ve “mağdur zarfı” adı altında fon oluşturarak örgüte para topladı.

Toplanan paraları darbecilere yolladılar

Örgütteki panik havasını dağıtmak ve çözülmenin önüne geçmeyi amaçlayan şüphelilerin, toplanan paraların bir kısmını tutuklu terör örgütü mensupları ile darbe girişimine katılan tutuklu askerlere ulaştırdıkları belirlendi.

Yapılan çalışmada, FETÖ firarisi bazı zanlıların İzmir’de bir evde saklandıkları da belirlendi.

Yakalanan şüpheliler arasında hâlen görevde olan bir askeri personelin de bulunması dikkati çekti.

 

Çok sayıda örgütsel doküman ve belgenin ele geçirildiği operasyonla FETÖ’nün mali kaynaklarına da önemli bir darbe indirildiği belirtildi.

Kaynak: AA

Kategoriler