Anasayfa » FETÖ’cülere ‘ByLock’u inkâr edin’ talimatı gitmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cülere ‘ByLock’u inkâr edin’ talimatı gitmiş

İtirafçı olan ByLock kullanıcısı, “ByLock’tan bir şey bulamazlar, her şeyi inkâr edin.” talimatı aldıklarını söyledi.

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde “silahlı terör örgütü kurma veya yönetmek”, “terör örgütüne üye olmak” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet etmek” suçlarından yargılanan ve FETÖ’nün kapatılan eğitim kurumlarında çalışan 32 sanıktan biri olan R.S., mahkemeye verdiği ifadede etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığını anlatan R.S., “Programı bana yükleyen ‘Halit abi’ diye birisiydi. Kırıkkale’de ‘bölgeci’ olarak çalıştım. Kırıkkale’de üniversite okuyan öğrenciler, askeri okula giden öğrenciler ve ‘yayın’ diye bir alandan sorumluydum. Kod adım ‘Rasim’di.” dedi.

“Halit abi” olarak bildikleri kişinin “yayın” denilen alanı takip ettiğini belirten R.S., “Gerçek ismi Savaş ama soyadını bilmiyorum. Kırıkkale’de bu yayın denen işi de yaptım. Sonra kolejde öğretmenlik yaptım.” ifadelerini kullandı.

R.S., “yayın” dedikleri bu alanda siyasi partilere de kod isimler verildiğine dikkati çekti.

Örgütün ByLock’u inkâr etme politikası

Darbe girişiminden haberinin olmadığı ve kalkışma sırasında köyde olduğunu iddia eden R.S. şunları kaydetti:

“Eagle programını da kullandım. ByLock haberleri çıkınca ‘ByLock’tan bir şey bulamazlar, her şeyi inkâr edin.’ dediler. Bunun suç unsuru olmadığını söylediler. Üniversite öğrencileriyle ilgileniyordum ve onların isimlerini de vermek istemedim. Kimsenin hakkına girmek istemiyordum. ‘ByLock kullanmaktan 5-6 yıl ceza verirler; yatar, çıkarım’ diyordum. Şimdi ByLock içerikleri çıktı. O zaman her şeyi inkâr etmiştim. Gözaltına alındığımda ByLock kullanıcısı olduğumdan tutuklanacağımı biliyordum. İtirafçı olmam için ailem çok ısrar etti.”

Kaynak: AA

Kategoriler