Anasayfa » FETÖ’cü sanık eşi tarafından ihbar edildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü sanık eşi tarafından ihbar edildi

feto-ceza-asker
ALO 140 Terör İhbar Hattı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) güncel yeniden yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ sanığı Gökhan A.’nın örgütsel faaliyetleri, eski eşinin ifadesinde yer aldı. FETÖ’cü sanık Gökhan A., gaybubet evinde 4 kişiyle beraber toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınmıştı. Evde yapılan aramalarda ise yüklü miktarda para ve örgütsel belgeler ele geçirilmişti. Sanığın eski eşi D.Ö., ALO 140 Terör İhbar Hattı’nı arayarak Gökhan A.’nın örgütsel bağlantıları hakkında bilgi verdi. D.Ö.’nün beyanında şu ifadeler yer aldı: “Çocuğum, babasının telefonunda FETÖ terör örgütüne müzahir şahısların bulunduğunu düşündüğü, babasının telefonunda bir program olduğunu söyleyerek bana telefondan gösterdi.”

Gaybubet evinde örgütsel toplantılar düzenliyordu

İddianamede, FETÖ’nün Karaman, Konya ve Ankara’da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar organize ettiği, cezaevlerinden tahliye edilen örgüt mensuplarını örgütlediği ve bağış adı altında para topladığı ihbarları üzerine soruşturma başlatıldığı bilgisi yer aldı. Örgüt içerisinde yönetici olduğu iddia edilen FETÖ’cü sanık Gökhan A.’nın “Salih” kod adını kullandığı, Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Demetevler Mahallesi’nde örgütün gaybubet evini kardeşi üzerine kiraladığı ve örgütsel toplantıları bu evde yaptığı belirtildi. Ayrıca, sanığın HTS kayıtlarının analiz edilmesiyle çok sayıda örgüt mensubu ile irtibat halinde olduğu kaydedilirken, sanığın “hakikat damlaları” rumuzlu Twitter hesabının kullanıcısı olduğu ve bu hesap üzerinden örgütsel nitelikte paylaşımlar yaptığının tespit edildiği ifade edildi.

Sanığın telefonunu çocuğu alınca gerçek ortaya çıktı

Birkaç yıl önce eşinden ayrıldığını ve çocuklarının eşiyle yaşadığını belirten D.Ö, şu ifadeleri kullandı:

“Okulların kapanmasına yakın bir süre olduğundan çocuklarımın derslerinin boş olmasından dolayı benim yaşadığım eve geldiler. Çocuğum R.A. cep telefonunun kırılmasından dolayı babasının telefonunu geçici olarak bir haftadır kullandığını söyledi. Daha sonra bana bir şey anlatacağını ancak korktuğunu ifade etti. Ben de, ‘Ben senin annenim korkacak bir şey yok bana anlat’ dedim. Çocuğum, babasının telefonunda FETÖ terör örgütüne müzahir şahısların bulunduğunu düşündüğü, babasının telefonunda bir program olduğunu söyleyerek bana telefondan gösterdi.”

“Babam paraları FETÖ’cülere dağıtıyor”

Bunların üzerine eski eşini 140 Alo Terör İhbar Hattı’na ihbar ettiğini söyleyen D.Ö., şunları kaydetti:

“Daha sonra ben bu programı açtığımda önceden konuşulan metinleri gördüm. Programda ‘Gülşah Abla’ ismi ile kaydedilmiş eşimin amcasının kızı olan kişinin ‘5 kuruş param kalmadı. Arayacak mısın?’, ‘Abilerle beraberim onun için açamadım’ gibi yazışmaları gördüm. Çocuğuma bunların ne olduğunu sorduğumda, ‘FETÖ mensupları ile babam bu program üzerinden konuşuyor, birileri babama para getiriyor, babam da bu paraları maaş olarak FETÖ’cülere dağıtıyor.’ dedi. Ben de bunun bir suç olduğunu düşündüğüm için hemen 140 Alo Terör İhbar Hattı’na durumu anlattım.”

İhbar hattında konuştuğu yetkilinin bu bilgileri Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne giderek anlatmasını istediğini aktaran D.Ö, bunun üzerine hemen emniyete giderek yazışmaların olduğu telefonu teslim ettiğini söyledi.

FETÖ’cü sanık hakkında iddianamede şunlar kaydedildi:

“Söz konusu telefona örgüt mensuplarının haberleşme ağı olarak kullandığı programın 18 Kasım 2019’da yüklendiği, telefonun notlar klasöründe örgüt elebaşı Gülen’in örgüt mensuplarını zinde tutmak amacıyla çeşitli iletişim kanallarından gönderilen dini istismar yoluyla oluşturulmuş sözde dini sohbet metinlerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Notlar klasöründe Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında FETÖ/PDY kapsamında işlem yapılan Şule K’nin eşi ve Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma yürütülen Mahmut K. ve Yaşar K’nin T.C. kimlik numarası, iletişim bilgileri ve banka hesap numarasına dair verilerin bulunduğu belirlenmiştir.”

“Pişman değilim”

Gökhan A.’nın ifadelerine iddianamede yer verildi. FETÖ’cü sanık şunları kaydetti:

“Ben pişman olacak bir şey yapmadım, benim bu örgüt hakkında açıklayacağım bir konu yoktur. Pişman değilim. Ben bugüne kadar, FETÖ terör örgütü ile ilgili herhangi bir soruşturma geçirmedim yine bu zamana kadar bu örgüt ile alakalı herhangi bir şekilde tanık olarak da ifade vermedim. Benim herhangi bir suç kaydım yoktur.” 

FETÖ’cü sanık hakkında 32 yıl 6 aya kadar hapis isteniyor

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Gökhan A.’nın kardeşi üzerine ev kiralayarak örgütsel amaçlarla kullandığı, evde yapılan aramada yüklü miktarda para ele geçirildiği, söz konusu paranın örgütün yeniden yapılanması sürecinde örgüt mensuplarına dağıtılan paralar olduğu ifade edildi. FETÖ’cü sanık Gökhan A.’nın örgüt içerisinden kendi imkanlarıyla elde ettiği paraları, dağılan örgütün mensuplarını ayakta tutmak ve örgütün birliğini yeniden sağlamak için başkaca örgüt mensuplarına dağıtılmasının yönetimini sağladığı kaydedildi. İddianamede, sanığın “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “terörün finansmanı” suçlarından 32 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler